Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1) Σε 3 έτη μετά την υποβολή της ΜΣΕ, δλδ μαξ από την υπαγωγή 8ετία, ποιός το ελέγχει αυτό δεν ξέρω.

2) Νομίζω είναι ανεξάρτητες, δεν έχω κάνει ποτέ για ενίσχυση, αλλά για ενεργειακή αναβάθμιση κανονικά προχώρησε. Τώρα μη σε πάρω και στο λαιμό μου, έχω τεμπελιάσει και δεν έχω ανεβάσει 2ο ΠΕΑ κ την απόδειξη για να το κλείσω (είμαι και πελάτης, οπότε χαλλαρά). Αν θυμάμαι καλά το λέει στην απόφαση. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θες κ ΜΣΕ κ μελέτη ενισχύσεων άμεσα. Καλή επιτυχία!

(υπόψη το 1 αφορά το τυπικό κομμάτι, στο ουσιαστικό μπορεί να έπρεπε να τα είχες κάνει χτες, εσύ το ξέρεις αυτό)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω βιομηχανικό κτίριο με υπαγωγή στο 4178 και καλούμαι να κάνω ΜΣΕ. Σύμφωνα με το 4178 επειδή είναι βιομηχανικό θέλει ΜΣΕ, άσχετα αν η κατασκευή είναι προ 1983. Σε σχετική συζήτηση που είχα με συνάδελφο, αυτός κάνοντας αναφορά στην ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507  έλεγε ότι πάει για απαλλαγή ως προ 1983.  Η άποψη μου είναι πως πάμε με ότι λέει ο 4178, μιας και η ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 έχει να κάνει με την εφαρμογή της παρ. η του άρθρου 99 του Ν. 4495. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έγγραφο που αναφέρεις έχει εφαρμογή στο Ν.4495/17 και όχι στο Ν.4178/13. Τα προ του '83 στο Ν.4495/17 απαλάσσονται της ΜΣΕ αλλά θα πρέπει να μεταφέρεις την δήλωση στο Ν.4495/17. Διαφορετικά θα πας με τις διατάξεις του Ν.4178/13.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Έχουμε την περίπτωση αυθαίρετης προσθήκης ορόφου/ σοφίτας σε διώροφο κτίριο με υπόγειο, εκτός σχεδίου. Οι δύο υποκείμενοι όροφοι έχουν μειωθεί σε ύψος από αυτό που δίνεται στην οικοδομική άδεια. Το συνολικό ύψος κτιρίου είναι μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο, καθώς και της στέγης. Θεωρείτε πως μπορώ να κάνω τον έλεγχο του 20% της αύξησης κατακόρυφων φορτίων, για την αποφυγή ΜΣΕ, παρόλο που έχει αλλάξει και το ύψος των υποκείμενων ορόφων? Τα υπόλοιπα εδάφια του άρθρου 2 της Αποφ-ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 δεν με  πιάνουν.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το εδάφιο ια είναι η τελευταία σου ελπίδα. Βεβαίως και θα κάνεις τον έλεγχο.  Για δική σου ευκολία προτείνω να πάρεις το στατικό τεύχος και να δεις τα αξονικά στα θεμέλια και με βάση το άθροισμα αυτών να συγκρίνεις. Να υποθέσω ότι πρόκειται για αυθαιρεσίες μετά το 1983 και δεν έχεις κατηγορία 1 ή 2 οι οποίες απαλλάσσονται από την υποχρέωση Μ.Σ.Ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πενταόροφη οικοδομή με υπόγειο έχει κατασκευαστεί εντός νόμιμου όγκου Δ ορόφου(τελευταίου) πατάρι απο σκυρόδεμα επιφάνειας 69μ2 μαζι με το άνοιγμα της σκάλας που είναι 8μ2. Επίσης έχουν κλείσει περίπου 22μ2 ημιυπάιθριων χώρων οι οποίοι είχαν τακτοιποιηθεί με Ν3843/2010 (το έτος 2011). Συνάδελφος έχει κάνει τακτοποίηση με 4495 βάζοντας 61μ2 Υ.Δ. μειωτικού συντελεστή (0,30) για το πατάρι - σοφίτα χωρίς να κάνει μελέτη στατικής επάρκειας. Το δάπεδο απο το πατάρι (πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος) έχει κατασκευαστεί μαζί με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου αλλα δεν το έδειξαν στην άδεια λόγω υπέρβασης Σ.Δ. Φαντάζομαι έιχε υπολογιστεί στα κατασκευαστικά σχέδια. Κατασκευή έτους 2007. Η δήλωση είναι σε υπαγωγή. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει μελέτη στατικής επάρκειας??

Επίσης κοινόχρηστο τμήμα κλιμακοστασίου έχει κλέισει και έχει συμπεριληφθεί στο διαμέρισμα με την πόρτα του ασανσέρ να ανοίγει μέσα στο διαμέρισμα (απο κατασκευής και αυτό). Απαιτέιται συναίνεση? πως αποδυκνύεται οτι έγινε απο κατασκευής?

 

23 ώρες πριν, Gschoinas said:

Σε πενταόροφη οικοδομή με υπόγειο έχει κατασκευαστεί εντός νόμιμου όγκου Δ ορόφου(τελευταίου) πατάρι απο σκυρόδεμα επιφάνειας 69μ2 μαζι με το άνοιγμα της σκάλας που είναι 8μ2. Επίσης έχουν κλείσει περίπου 22μ2 ημιυπάιθριων χώρων οι οποίοι είχαν τακτοιποιηθεί με Ν3843/2010 (το έτος 2011). Συνάδελφος έχει κάνει τακτοποίηση με 4495 βάζοντας 61μ2 Υ.Δ. μειωτικού συντελεστή (0,30) για το πατάρι - σοφίτα χωρίς να κάνει μελέτη στατικής επάρκειας. Το δάπεδο απο το πατάρι (πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος) έχει κατασκευαστεί μαζί με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου αλλα δεν το έδειξαν στην άδεια λόγω υπέρβασης Σ.Δ. Φαντάζομαι έιχε υπολογιστεί στα κατασκευαστικά σχέδια. Κατασκευή έτους 2007. Η δήλωση είναι σε υπαγωγή. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει μελέτη στατικής επάρκειας??

Επίσης κοινόχρηστο τμήμα κλιμακοστασίου έχει κλέισει και έχει συμπεριληφθεί στο διαμέρισμα με την πόρτα του ασανσέρ να ανοίγει μέσα στο διαμέρισμα (απο κατασκευής και αυτό). Απαιτέιται συναίνεση? πως αποδυκνύεται οτι έγινε απο κατασκευής?

το δάπεδο παταριού είναι απο μεταλλική κατασκευή και εδράζεται στους περιμετρικούς δοκούς απο σκυρόδεμα και οχι απο σκυρόδεμα οπως εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας αφού ναι μεν οι η/χ εξαιρούνται αλλά το πατάρι σου ειναι >25 τμ και μετά το '83. Για το θέμα της συναίνεσης, όχι δεν απαιτείται αφού η ενσωμάτωση του κ/χ χώρου στη ιδιοκτησία σου έχει γίνει από κατασκευής (άρθρο 98, παρ.), ενώ επίσης αν βρίσκεται και εντός του κτιριακού όγκου μπορεί να γίνει και μονομερής τροπ/ση της ΣΟΙ ώστε να μπορέσει και συμβ/φα ο χώρος να περιληφθεί στην ιδιοκτησία.

Επίσης για το πατάρι, ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να εξαιρεθεί θα ήταν αν βρισκόταν στο ισόγειο και ήταν <50% της υποκείμενης κάτοψης, που προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή σου.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη στατικής επάρκειας μπορεί να γίνει απο μηχανικό που έχει επιλέξει ο ιδιοκτήτης του 4ου ορόφου? Το ρωτάω επειδή τα φορτία απο το πατάρι μεταφέρονται στον φέροντα οργανισμό της πολυκατοικίας ο οποίος είναι κοινόχρηστος. Αποκλείεται κάποιος άλλος ιδιοκτήτης να ισχυριστεί οτι δεν έχει γίνει σωστά η μεταφορά των φορτίων? ή οτι ενδεχομένως δεν εμπιστευεται τον συγκεκριμένο μηχανικό?

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε χώρο με οικοδομική άδεια επιφάνειας περίπου 8τμ (αν έχει σημασία) δεν κατασκευάστηκαν τα υποστυλώματα και οι δοκοί της στατικής μελέτης (αντί αυτών φέρουσα τοιχοποιία από οπτόπλινθους και πρέκι άλλων διαστάσεων). Φαίνεται η διαφοροποίηση λόγω αποκόλλησης του σοβά. Πώς θα το ρυθμίζατε; Πώς θα επηρέαζε τον στατικό έλεγχο της υπαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.