Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Τα μόνιμα και κινητά φορτία της νέας χρήσης δεν πρέπει να ξεπερνούν αθροιστικά το 30% πριν την αυθαίρετη προσθήκη. Με τι μόνιμο και κινητό φορτίο είχε μελετηθεί ο εξώστης;

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ειναι τα ιδια με της κατοικιας (το κτηριο ειναι με αδεια του 2000), ο εξωστης ειναι μικρος 1.5μ * 4.20...το σύνηθες έχει χρησιμοποιηθεί στη στατική μελέτη , μια αντίστοιχη που έχω πρόχειρη υπολογίζει τα μεταβλητά φορτία στα  μπαλκόνια με 5κν/μ2(ωφελιμο) ενω τα γενικά τα υπολογίζει με 2.5κν/μ2 (ωφέλιμο). έτσι όπως το καταλαβαίνω με την αυθαιρεσία δεν έχουμε δυσμενέστερη κατάσταση

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Μα η κατοικία έχει 200 κινητό ενώ ο εξώστης 500, μόνιμο βάζαμε το ίδιο ή το πολύ να ήταν 150/100 οπότε τα μετά είναι μικρότερα των πριν.

Η βασική διαφορά είναι του φορτίου στην άκρη του προβόλου...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Στην ΜΣΕω και τις εξαιρέσεις έχουν ξεχάσει τελείως την περίπτωση της πρόβλεψης ορόφου στην στατική μελέτη. 

 

Έτσι λοιπόν εγώ έχω μονοκατοικία  όπου προστέθηκε όροφος αυθαίρετα με πρόβλεψη ορόφου στην στατική μελέτη. Δεν γλυτώνω την ΜΣΕ λογικά ? Όμως ο νόμος δεν το προβλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό μεν αλλά σε τέτοια περίπτωση μπορεί να σου πεί ναι μεν ειχες πρόβλεψη, αλλά έγινε ορθώς η προσθήκη?. Κυρίως, υπήρχαν αναμόνές? Εγινε ορθά το "δεσιμο" των 2 ορόφων

με τα ματίσματα, ώστε να έχω πλέον ένα ενιαίο στατικό σύστημα? Επίσης σήκωνε το παλιό όπως κατασκευάστηκε την προσθήκη? Γιατι είναι σύνηθες το άλλο στα χαρτιά άλλο στη πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Προβλεψη μπορει να υπηρχε .Αλλα αφ ενος αυτη η προβλεψη μπορει να εγινε πριν χρονια ενω τωρα μπορει να μας απαιτησουν π.χ ΚΑΝΕΠΕ (αλλες παραδοχες και προδιαγραφες ) αφ ετερου αφου δεν βγηκε αδεια γι αυτο που εκτελεστηκε δεν κατοχυρωνεται κανεις αν αυτο που εγινε ακολουθησε την προβλεψη .Και πως να την ακολουθησει αφου πιθανοτατα κατασκευαστηκε χωρις σχεδια ή εν πασει περιπτωσει χωρις εγκεκριμμενα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Και αν τα σχέδια της πρόβλεψης είχαν εγκριθεί* από την πολεοδομία κατά την έκδοση της αρχικής άδειας? Και δεν είχε αλλάξει ο κανονισμός όταν κατασκευάστηκε, έστω και αυθαίρετα, η προσθήκη?

Προφανώς πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι κατασκευάστηκαν ως προέβλεπε η μελέτη και αυτό προϋποθέτει πυρηνοληψία και ακτινογραφίες....

Τι ψάχνουμε να βρούμε? 

 

 

*Ναι, μου έχει τύχει και αυτό......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.