Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι πως όχι, διότι το πνεύμα της διάταξης είναι να ελαττώσει τα έξοδα από την υποχρεωτική εφαρμογή σύνταξης ΜΣΕ και δεν είναι για παράδειγμα ένα πρόγραμμα επιδότησης στατικής ενίσχυσης. Σε ότι αφορά το σύστημα, πολλά μπορεί να δέχεται, αλλά εμείς παραμένουμε με την πλήρη ευθύνη στις πλάτες μας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο, για το σύστημα, συμφωνώ απόλυτα, το ότι δέχεται δε σημαίνει ότι επιτρέπεται.

Από την άλλη το πνεύμα του νόμου δέχεται ακόμα και την στατική ενίσχυση και την επιβραβεύει με μείωση του προστίμου... Δεν ξέρω, θεωρώ ότι είναι μαχητό.  🤔 

Βέβαια το ποσό έκπτωσης στις περιπτώσεις προ83 είναι μικρό (προστιμο -80% και -10% για ΜΣΕ...)  και δε νομίζω ότι υπάρχει πεδίο για εκτεν'η συζήτηση... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως σου δίνεται επιλογή.

Αν η δήλωση έγινε για το σύνολο του κτιρίου, τότε η έκπτωση ταυτόχρονης υποβολής ΜΣΕ εφαρμόζεται από το σύστημα για το σύνολο του προστίμου, ανεξαρτήτως κατηγορίας των φύλλων καταγραφής (πχ 1,2 ή 3 που εξαιρούνται ΜΣΕ).

Απο τη στιγμή που υπάρχει κενό στο σύστημα και έλλειψη διευκρινήσεων στη νομοθεσία, δε σου απαγορεύει κανένας να το εκμεταλλευτείς.

Εξάλλου όπως αναφέρθηκε, η ΜΣΕ θα εκτελεστεί για το σύνολο της οικοδομής

Edited by Gousgounis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, δεν γίνεται ενιαία δήλωση για το σύνολο του κτιρίου. Έχουν γίνει ξεχωριστές δηλώσεις ανά οριζόντια (οροφοδιαμέρισμα) αλλά η μελέτη στατικής επάρκειας θα γίνει για το σύνολο του κτιρίου.

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις σε περίπτωση ενιαίας δήλωσης δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως η λέξη κλειδί είναι η "απαίτηση", αφού το κατηγορίας 2 κτίσμα είναι υποκείμενο των νεότερων κτισμάτων, έμμεσα αλλά ουσιαστικά απαιτείται να το αφορά η ΜΣΕ. Αν το δούμε τελείως τυπικά το θέμα, εφόσον είναι κατηγορίας 2 υπαγωγή δεν χρειάζεται υποβολή ΜΣΕ. Αλλά αφού θα γίνει αναγκαστικά, γιατί να μην αναφερθεί; Είναι σαν τις περιπτώσεις που μπορεί να μην υπάρχει συστημική απαίτηση για ένα δικαιολογητικό, αλλά ο μηχανικός οφείλει να συμπληρώσει.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

OK κατανοητές οι θέσεις. Ευθύνη μηχανικού. 

Βέβαια με κάνει να αναρωτιέμαι κατά πόσο θα δίναμε μία βεβαίωση σε κτίριο με εμφανή διά γυμνού οφθαλμού προβλήματα... Υποχρέωση ΜΣΕ φυσικά δεν υπάρχει. Ηθική η επιστημονική υποχρέωση προκύπτει; Φαντάζομαι πως ναι αλλά πιθανότατα το ΥΠΕΝ να προσπαθεί να απεμπλακεί από την μείωση του προστίμου για ΜΣΕ και  ενίσχυση παλαιότερων κτιρίων. Ίσως και η απάντηση να βρίσκεται εδώ.. Σου κάνω μία γερή έκπτωση αλλά μην ζητάς συμπληρωματικά...  Οι προσφορές δε συνδυάζονται...

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα!

Έχω περίπτωση τακτοποιούμενου διαμερίσματος σε 4 όροφη πολυκατοικία με δύο υπόγεια (το ένα ξεμπαζωμένο) και με σύσταση Ο.Ι. Εμβαδόν διαμερίσματος σύμφωνα με την σύσταση Κ.Χ. 73,50 τ.μ. και Η.Χ. 10,24 τ.μ. ο οποίος έχει κλείσει και τακτοποιείται.

Το διαμέρισμα έχει επεκταθεί στον φωταγωγό κατά 11  τ.μ. εκ κατασκευής όπως έχει γίνει και με όλα τα διαμερίσματα. 

Επίσης έχει γίνει stretch της  οικοδομής σε όλους τους ορόφους (συμπεριλαμβανόμενης και της τακτοποιούμενης Ο.Ι.) κατά χ και κατα ψ με συνολικό εμβαδόν 15 +4 = 19 τ.μ. (τα 4 τ.μ. είναι εντός της πρασιάς).

Άρα συνολικά έχουμε 30 τ.μ. αυθαιρεσιών > 25 τ.μ.  

Για να πάρω την απαλλαγή θα ευσταθούσε ο ισχυρισμός οτι σύμφωνα με την παρ.ι , Αρθ. 2 της απόφασης ΥΠΕΝ /ΔΑΟΚΑ/19409/1507 , " ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.΄ και

επομένως αφού  τα 25 τ.μ. αφορούν διηρημένη ιδιοκτησία όπως περιγράφεται στην σύσταση και αφού δεν έχει γίνει τροποποίηση της σύστασης οι επεκτάσεις σε κοινόχρηστο χώρο (φωταγωγός)   δεν λαμβάνονται υπ' οψιν για το κριτήριο των 25 τ.μ. αφού λογίζονται εκτός της ιδιοκτησίας? 

Τραβηγμένο ... αλλά θα ήθελα την γνώμη σας 

Σας ευχαριστώ θερμά

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις έχει σύνολο 30 τμ αυθαίρετα, έχεις αφαιρέσει σωστά τον η/χ που έκλεισε αλλά έχεις παραπάνω από 25 τμ οπότε θες ΜΣΕ. Επίσης αν με τον όρο 'πρασιά' εννοείς προκήπιο για > 20 εκ εντός του προκηπίου δεν μπορείς να κάνεις δήλωση καν αφού εισαι κατ.5.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jbosdas said:

Ηθική η επιστημονική υποχρέωση προκύπτει;

Αυτό είναι και για εμένα μεγάλο αδιευκρίνιστο αγκάθι. Σε παρόμοια απορία η γνώμη των συναδέλφων ήταν λίγο γενική, αλλά με λίγα λόγια ότι κάνεις αυτά που σε υποχρεώνει και αφήνεις αυτά από τα οποία σε απαλάσσει ή δεν σου λέει ρητά να ασχοληθείς ο 4495. Η ηθική ευθύνη πιστεύω είναι στο πλαίσιο της ευθύνης της αυτοψίας για τακτοποίηση αυθαιρέτων, αλλά προσωπικά δεν ξέρω να στην ορίσω.

@DIMITKLADO Πιστεύω και εγώ μόνο με αύξηση κατακόρυφων φορτίων αν σώζεται. Φαντάζομαι ήθελες να γλιτώσεις τους υπολογισμούς, αλλά τόσο αφηρημένες που είναι οι διατάξεις ρισκάρεις να το διακινδυνέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.