Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια των μελών. 

Έχω στο όνομά μου 5 δηλώσεις αυθαιρέτων με το νόμο 4495/2017, εκ των οποίων οι 4 είναι σε οριστική υπαγωγή και η μία σε υπαγωγή. Όλα τα πρόστιμα έχουν εξοφληθεί. Οι πρώτες 4 είναι μεταφερμένες από το νόμο του 2013 ενώ η πέμπτη υπάχθηκε απευθείας στο νόμο του 2017. Η υπαγωγή στο νόμο του 2017 έγινε και για τις 5 στις αρχές του 2018. Και για τις 5 υποθέσεις εκκρεμεί η ΜΣΕ. Δεν έχω πληρωθεί για καμία ΜΣΕ και έπρεπε στο μεταξύ να φύγω στο εξωτερικό (επ' αόριστον), για αυτό και σε βάθος χρόνου θα είναι αδύνατο να ασχοληθώ με αυτές τις υποθέσεις. 

1. Πότε λήγει η προθεσμία για τις παραπάνω ΜΣΕ; Υπάρχει διαφορά στην προθεσμία αν πρόκειται για μεταφερμένες από το νόμο του 2013 υποθέσεις ή για υποθέσεις μόνο του νόμου του 2017; Π.χ. για τις μεταφερμένες μπορεί να ολοκληρωθεί η ΜΣΕ κατά την έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας; Ή για όλες τις υποθέσεις ισχύει η 5ετής προθεσμία; Ή ισχύει κάτι άλλο; 

2. Αν δεν υποβληθούν οι ΜΣΕ εντός της προθεσμίας, ποιες είναι οι επιπτώσεις για εμένα και ποιες για τον ιδιοκτήτη; 

3. Ποιος είναι κατά τη γνώμη σας ο καταλληλότερος τρόπος (αν υπάρχει) για να «ξεφορτωθώ» τις υποθέσεις αυτές; Με κάποιους από τους ιδιοκτήτες έχω χαθεί και θα δυσκολευτώ να τους εντοπίσω. Γίνεται να δηλώσω μονομερώς παραίτηση μέσα στο σύστημα αυθαιρέτων; Και αν το κάνω, θα υπάρξει πρόβλημα για τους ιδιοκτήτες, ένας μάλιστα εκ των οποίων λείπει κι αυτός στο εξωτερικό και έχω χάσει μαζί του τελείως επαφή; Μπορώ να παραιτηθώ επικαλούμενος απουσία στο εξωτερικό ή π.χ. ανωτέρα βία; Μπορούν οι ιδιοκτήτες να μεταφέρουν σε άλλο συνάδελφο τις υποθέσεις, ανεξαρτήτως του αν πρόκειται για «οριστικές υπαγωγές» ή «υπαγωγές»; 

Θα εκτιμούσα πολύ οποιεσδήποτε προτάσεις σας. Θέλω να απαλλαγώ από τις υποθέσεις με τα λιγότερα (κατά το δυνατό) προβλήματα. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

@yak έχεις συντάξει ιδιωτικό συμφωνητικό για το τι εργασίες αναλαμβάνεις ???

Ανέλαβες ΜΣΕ εκτός από υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4495/17 ???

Ο μηχανικός που αναλαμβάνει την υπαγωγή στον ν. 4495/17 δεν αναλαμβάνει αυτομάτως και την υποχρέωση για εκπόνηση ΜΣΕ, παρά μόνο έχει τη πλήρη ευθύνη και υποχρέωση να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να ολοκληρώσει την ΜΣΕ εντός πενταετίας από την ημερομηνία υπαγωγής. 

Συνεπώς αν θες να απαλλαγείς πλήρως θα πρέπει να ολοκληρώσεις τις δηλώσεις του ν. 4495/17 και να παραδώσεις στον ιδιοκτήτη ΟΛΑ τα δικαιολογητικά με τις σωστές δηλώσεις του ν. 4495/17 και σφραγίδα / υπογραφή σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, αφού τα ανεβάσεις και στο ΤΕΕ. Παράλληλα με μια ωραία επιστολή τον ενημερώνεις ότι θα πρέπει εντός πενταετίας από την ημερομηνία υπαγωγής να προβεί σε ΜΣΕ με μηχανικό της επιλογής του.

ΥΓ. είναι πολύ εύκολο να τον εντοπίσεις τον ιδιοκτήτη... έχεις Ε9, διεύθυνση κατοικίας από τις ΥΔ και διεύθυνση αυθαιρέτου... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Σε ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. 

Στα 4 από τα 5 συμφωνητικά πουθενά δεν αναφέρεται η ΜΣΕ, άρα νομίζω πως δε θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα. 

Στο ένα συμφωνητικό είχε μπει (εκ παραδρομής) και η ΜΣΕ, αλλά επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει πληρώσει για αυτήν και ούτε θα τη διεκδικήσει από εμένα και πως όταν χρειαστεί ΜΣΕ θα απευθυνθεί σε άλλο συνάδελφο. Το ερώτημά μου είναι πότε θα τη χρειαστεί; Στα 5 χρόνια από την υπαγωγή ή κατά την έκδοση ηλ/κής ταυτότητας κτιρίου; Πρόκειται για υπόθεση μεταφερμένη από το νόμο του 2013 σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής (εκκρεμεί ΜΣΕ) στο νόμο του 2017. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν πάει στον 4495 στα 5 χρόνια από την ημερομηνια μεταφοράς που λογίζεται ως ημερομηνία υπαγωγής, για να πάνε στην ΗΤΚ έπρεπε να μείνουν στον 4178 και να γίνει η ΜΣΕ κατά τη σύνταξη της ΗΤΚ (εφόσον είχαν ΔΕΔΟΤΑ Υ).

Εγω πλέον κάνω στη αναφορά στο συμφωνητικό ότι δεν περιλαμβάνει τη ΜΣΕ, ανεξαρτήτως αν θέλει, αυτό το προφορικό προσπάθησε να το πάρεις κ γραπτα, κ με τη μη αναφορα λογικά καλά θα είσαι - χωρίς να ειμαι δικηγορος. Κατά τα άλλα όπως λεει κ ο ppanag, έχεις την ευθύνη της ενημέρωσης, επικοινώνησε μαζί τους κ κλείστο.

 

Link to comment
Share on other sites

@zazeng @ppanag

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Έχω ειδοποιήσει και τους 5 ιδιοκτήτες. Το πρόβλημα είναι ότι 2 από αυτούς επιμένουν να τους βρω εγώ συνάδελφο για τη ΜΣΕ επειδή δεν ξέρουν συναδέλφους στην περιοχή (μάλιστα λέει ο ένας ότι ρώτησε και όλοι αρνούνταν)... Πώς μπορώ να αρνηθώ ευγενικά; 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ, αφού πλέον έχουν ειδοποιηθεί όλοι, να παραιτηθώ μέσα από το σύστημα αυθαιρέτων τώρα πια από όλες αυτές τις υποθέσεις επικαλούμενος π.χ. ανωτέρα βία ή απουσία στο εξωτερικό. Αυτό θα είχε επιπτώσεις στους ιδιοκτήτες; Αν ναι, τι είδους θα ήταν αυτές; 

Αν προσφερθώ να μείνω ως διαχειριστής στο σύστημα μέχρι να βρουν αυτοί συνάδελφο για τη ΜΣΕ και δε βρουν ως το τέλος της προθεσμίας ή απλώς αδρανήσουν, τι επιπτώσεις μπορεί να υπάρξουν για εμένα από τη μη έγκαιρη ανάρτηση της ΜΣΕ; 

Θα προτείνατε δηλαδή, δεδομένων των παραπάνω, να παραμείνω διαχειριστής ή να παραιτηθώ άμεσα/σύντομα; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, yak said:

όλοι αρνούνταν

Γιατί άραγε; :D

Δυστυχώς νομίζω δεν γίνεται να μείνει ορφανή η δήλωση, θα πρέπει να αντικατασταθείς, υπάρχουν 2 διαδικασίες, η συναινετική κ η μη, θα τις βρεις στο manual.

Ως προς τις συνέπειες δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα, είναι λίγο για να υπάρχουν, το μόνο ανησυχητικό είναι μην μπλέξεις με κανένα παλαβό που να θεωρεί υποχρέωση σου να την κάνεις εσύ.

Ανάλογα τη σχέση σου με τους ιδιοκτήτες διάλεξε τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, zazeng said:

Γιατί άραγε; :D

Δυστυχώς νομίζω δεν γίνεται να μείνει ορφανή η δήλωση, θα πρέπει να αντικατασταθείς, υπάρχουν 2 διαδικασίες, η συναινετική κ η μη, θα τις βρεις στο manual.

Ως προς τις συνέπειες δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα, είναι λίγο για να υπάρχουν, το μόνο ανησυχητικό είναι μην μπλέξεις με κανένα παλαβό που να θεωρεί υποχρέωση σου να την κάνεις εσύ.

Ανάλογα τη σχέση σου με τους ιδιοκτήτες διάλεξε τι θα κάνεις.

 

Το σημαίνει "είναι λίγο για να υπάρχουν"; Και ο "παλαβός" τι ανησυχητικό θα μπορούσε να κάνει; 

Νομίζω για αυτούς τους δύο ιδιοκτήτες θα πρέπει να βρω εγώ αντικαταστάτη. Είμαστε στο ψάξιμο. 

Edited by yak
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι ακριβώς ισχύει για αυθαίρετα που μεταφέρθηκαν από το νόμο του 2013 στο νόμο του 2017; 

Δεν ισχύει ότι η ΜΣΕ γίνεται κατά τη διαδικασία ΗΤΚ και όχι στην 5ετία, αφού πρόκειται για αυθαιρεσίες που δεν "πρωτοδηλώθηκαν" το 2017; 

https://www.taxydromos.gr/m/297665/ay8aireta-20-periptwseis-poy-den-xreiazetai-statikh-meleth.html

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yak said:

Επίσης τι ακριβώς ισχύει για αυθαίρετα που μεταφέρθηκαν από το νόμο του 2013 στο νόμο του 2017; 

Δεν ισχύει ότι η ΜΣΕ γίνεται κατά τη διαδικασία ΗΤΚ και όχι στην 5ετία, αφού πρόκειται για αυθαιρεσίες που δεν "πρωτοδηλώθηκαν" το 2017; 

https://www.taxydromos.gr/m/297665/ay8aireta-20-periptwseis-poy-den-xreiazetai-statikh-meleth.html

Από συνήθεις ερωτήσεις στο ΤΕΕ:

18. Απαιτείται για τη σύνταξη της ΗΤΚ η επισύναψη Μελέτης Στατικής Επάρκειας, όταν αυτή προκύπτει από δήλωση αυθαίρετων ν. 4178/2013 ή ν. 4495/2017;

..........προκύπτει ότι:

- για ακίνητα με δήλωση αυθαιρέτων του ν. 4178/2013, η οποία δεν έχει μεταφερθεί στον ν. 4495/2017, πρέπει να εκπονηθεί ΜΣΕ και να υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα της Ταυτότητας Κτιρίου πριν την ολοκλήρωση της ΗΤΚ,

- για ακίνητα με δήλωση αυθαιρέτων του ν. 4495/2017, η ΜΣΕ υποβάλλεται εντός της προθεσμίας του άρθρου 99 του νόμου, και, μόνο εφόσον αυτή δεν έχει παρέλθει, μπορεί να ολοκληρωθεί η ΗΤΚ πριν την εκπόνησή της, με αναφορά στη σχετική εκκρεμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.