Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στους μη Πολ. Μηχ. το ¨κουμπί¨  της μελέτης στατικής επάρκειας  στα ΑΡΧΕΙΑ είναι ανενεργό.  Ενεργοποιείτε  μόνο αν δηλωθεί Πολ. Μηχ. στην ομάδα έργου. Επομένως  σε οριστική υπαγωγή δεν μπορείς να προσθέσεις συνεργάτη μηχανικό γιατί η δήλωση έχει κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν μπορείς να πατήσεις "τύπος στατικού ελέγχου" και μετά να ανοίξει το μενού ?

Στην οριστική υπαγωγή σίγουρα δεν γίνεται να προσθέσουμε συνεργάτη ? εννοώ στην οριστική υπαγωγή του 4495 που είναι ένα βήμα πίσω από την περαίωση γιατι στου 4178 σίγουρα δε γινόταν.

post-42751-0-44611700-1515511141_thumb.png

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά νομίζω πως όχι. Μετά την οριστική υπαγωγή νομιζω κλειδώνουν τα πάντα.  (θα προσπαθήσω να μάθω από το ΤΕΕ… αν απαντήσουν στο τηλεφωνο!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά νομίζω πως όχι. Μετά την οριστική υπαγωγή νομιζω κλειδώνουν τα πάντα.  (θα προσπαθήσω να μάθω από το ΤΕΕ… αν απαντήσουν στο τηλεφωνο!!)

Πριν την οριστική υπαγωγη  μπορείς να πατήσεις "τύπος στατικού ελέγχου" και μετά να ανοίξει το μενού που επιλέγεις ?

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς συνάδελφε.

Αν θέλεις δοκίμασε αντίστοιχα σε μια δική σου δήλωση να ανεβάσεις ως αρχειο "τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού".

Θα δεις ότι δεν μπορείς. Είναι απενεργοποιημένο (κάπως γκρι-δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω) εφόσον δεν έχεις βάλει μηχανολόγο στην ομάδα έργου.

Το αντίστοιχο συμβαίνει και στους μη πολιτικούς μηχανικούς και δεν μπορούν να ανεβάσουν ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μπορούμε την τροχοβίλα που της έβγαλαν τους τροχούς και την τοποθέτησαν σε βάση από μπετόν να την χαρακτηρίσουμε σπουδαιότητας Σ1?  Άλλωστε μια κατασκευή από σκελετό μεταλλικό και ξύλινους τοίχους και στέγη χωρίς κεραμίδια δε μπορείς να το πεις ότι είναι επικίνδυνο για το κοινό.

Γιατί και για σύνηθες κτίριο κατοικίας σπουδαιότητας Σ2 δε μπορούμε να το πούμε.....

Ποιά είναι η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Η σπουδαιότητα δεν έχει να κάνει με τον τρόπο κατασκευής ή το υλικό αλλά με την χρήση...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εχει  εκδοθει αδεια κατεδαφισης για ισογεια αποθηκη ως κτιριο πριν 1955,  και αμεσως μετα εχει εκδοθει και αδεια ανεγερσης νεας οικοδομης.Η αποθηκη δεν κατεδαφιστηκε και αλλαξε χρηση  εγινε κατοικια ειναι στατικα ανεξαρτητη εγινε δε και επεκταση κατασκευης wc και οροφος μικρη αποθηκη απο λαμαρινα και αυτα ανεξαρτητα απο την νεα οικοδομη.Το ερωτημαμα μου ειναι χρειαζομαι στατικη μελετη?να δηλωσω τηναποθηκη ως πριν 1975 ,γιατι τα στοιχεια που εχω δεν με καλυπτουν για πριν 1955 και ως υπερβαση δομησης και καλυψης ?γιατι αν υπηρχε η αποθηκη επρεπε η καλυψη της νεας οικιδομης να ειναι μικροτερη,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εγώ κοιτάω τώρα ένα αυθαίρετο διαμέρισμα (50τ.μ.) 6ου ορόφου (κατοικια ρετιρέ) με ένα αυθαίρετο στέγαστρο στο μπαλκόνι (ξύλινο, επικάλυψη κεραμίδια, κτισμένο περίπου το 2009.) οκ, παει μία λοιπή παράβαση, κατηγορία 4.

Το διαμέρισμα έχει και μια μικροεπέκταση τύπου 4-5 τετραγωνικά, κι αυτή κατηγορία 4 (και χρόνος κατασκευής 2000).

 

Και ρωτάω: Εφ'όσον δέν είμαι στις εξαιρέσεις, πάω για ΜΣΕ ετσι?

Κι αυτό όπως λέει η λογική πρέπει να γίνει για το σύνολο του κτιρίου, αφού δέν νοείται στατική επάρκεια για ενα διαμέρισμα (!)

 

Και η ερώτηση μέσα στην ερώτηση είναι: Είναι δυνατόν ενας ιδιοκτήτης διαμερίσματος να πρέπει να βγάλει στατική επάρκεια για όλη την πολυκατοικια για να θεωρείται περαιωμένος? Αυτο το πρόβλημα λογικά πρέπει να το συναντούν όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων με αυθαιρεσίες κατηγορίας 4 και 5....μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση ή διευκρίνιση που μου ξεφεύγει?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by V.Chlorok.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.