Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή

Recommended Posts

Δεν έχω σκοπό να δηλώσω την αποθήκη σαν κατοικία.

Απλά μου φαίνεται παράλογο η αποθήκη να βγάζει 70% μεγαλύτερο πρόστιμο απο μια αντίστοιχη κατοικία πολλαπλάσιας αξίας...

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 2/31-5-2019:  "Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής."

Μην παραβλέπεις ότι για να έχεις βοηθητική χρήση σε ένα κτίριο πρέπει να έχεις μια κύρια χρήση στην οποία λειτουργεί ως βοηθητική. Πχ κατοικία (κύρια) και θέση στάθμευση ή αποθήκη (βοηθητική). Άρα, μοναδικό κτίριο στο ακίνητο με μια χρήση δεν μπορεί να έχει βοηθητική.

• Upvote 1

Βάσει της εγκυκλίου 2 ξεμπαζωμένο υπόγειο με αλλαγή χρήσης θα πάρει μειωτικό συντελεστή ;

Για το τι αντιπροσωπεύει η εγκύκλιος 2 το έχουμε συζητήσει εκτενώς στο αντίστοιχο θέμα. Εγκύκλιος που παράγει εκ νέου νόμο, αντί να ερμηνεύει το νόμο σύμφωνα όμως με το κείμενο αυτού, δεν έχουμε καμία υποχρέωση να την αποδεχθούμε, ασχέτως αν μπορεί να συμφέρει σε κάποιες περιπτώσεις, διότι και στις περιπτώσεις αυτές, πάλι θα έχουμε διαφοροποίηση από το νόμο. Οπότε, πορεύεσαι όπως κρίνεις. Αν θα δεχτείς το νόμο ο οποίος μιλάει για εφαρμογή μειωτικού γενικώς και χωρίς καμία σύνδεση με κανονισμούς, σε "υπόγειες στάθμες",  ή θα ακολουθήσεις την εγκ. 2.

• Upvote 1

καλησπέρα σε οικόπεδο με ο.α. και νόμιμο κτίσμα υπάρχει και μία αυθαίρετη αποθήκη 60 τμ, Μπορώ να τη βάλω σε 2 φύλλα καταγραφής, το ένα με 50 τμ με χρήση μειωτικού και τα υπόλοιπα 10τμ χωρίς μειωτικό?

Κατά τη γνώμη μου, όχι δεν μπορείς!

Συμφωνω με τον @ΙΑΣΟΝΑΣ 

Δε μπορείς να "σπάσεις" τα τετραγωνικά μιας αποθήκης κ να τα βάλεις σε 2 διαφορετικά φύλλα καταγραφής.. 

Ναι συμφωνώ....οπότε βρήκα άλλη λύση, επειδή η αποθήκη αυτή χωρίζεται σε δύο χώρους με χωριστή είσοδο, λέω να τις θεωρήσω δύο αποθήκες και να βάλω τη μία με μειωτικό. 

ΣΥνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. σε ο.α. υπάρχει ένα πατάρι που καλύπτει το 50% της επιφάνειας του ισογείου καταστήματος. Αυτοί κάνανε και το υπόλοιπο πατάρι, το επέκτειναν μέχρι τέλους δλδ. Επειδή είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει πατάρι, θα ήθελα να ρωτήσω, τον υπολογισμό της υπέρβασης πως τον κάνω?

εστω 100 το ισόγειο και 50 το νόμιμο πατάρι. άρα 50 το αυθαίρετο.

Έχω 50τμ υπέρβαση άρα ....πόσο τοις 100 ποσοστό? 50 ή 33?δ΄δ το υπολογίζω με το 100 ή το 150(προσθέτω και τα τμ του νόμιμου παταριού?)ευχαριστώ πολύ!

Κατοικία που σην οικοδομική άδεια προβλεπόταν ως υπόγειο, ισόγειο, έγινε στην πράξη ισόγειο, όροφος, ενώ τμήμα του ισογείου επεκτάθηκε προς την μπαζωμένη πλευρά (δηλαδή προς το υψηλότερο υψομετρικά σημείο με βάση την κλίση του φυσικού εδάφους) και τακτοποιήθηκε ως υπόγειο - βοηθητικός χώρος (εκτός περιγράμματος κτιρίου)... επίσης, όλες οι αυθαιρεσίες έχουν τακτοποιηθεί και πληρωθεί όλα τα σχετικά πρόστιμα...

Σε αυτό τον χώρο τον εκτός περιγράμματος κτιρίου που τακτοποιήθηκε ως υπόγειος βοηθητικός χώρος ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει μπάνια και κρεβατοκάμαρα... αντιλαμβάνομαι πως η κρεβατοκάμαρα δεν γίνεται, καθότι ΧΚΧ, ωστόσο ο χώρος αυτός μπορέι να γίνει μπάνια και αποθήκες; Γιατί άκουσα και αντίθετες απόψεις, ότι μπορεί μόνον αποθήκες και όχι μπάνια... αν επίσης θέλει να του αποδώσει χρήσεις κύριου χώρου, αλλά δεν μπει στην διαδικασία διόρθωσης της τακτοποίησης από βοηθητικό χώρο σε κύριο, μπορεί αν κάνει κάποιες ενέργειες άτυπα εις μη γνώση μου να γίνει αντιληπτό μελλοντικά;

Edited by Ellital