Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Δεν έχει σημασία αν θα τα βάλεις μαζί η ξεχωριστά. Εγώ προσωπικά βάζω την κάθε παράβαση σε ξεχωριστό ΦΚ για καλυτερη εποπτεία. Δεν είναι όμως απαραίτητο αυτό. Εκτός αν πρόκειται για παραβάσεις άλλης κατηγορίας ή άλλης παλαιότητας οπότε αναγκαστικά τα χωρίζεις. Αν π.χ. έχεις μια προσθήκη που έγινε το 1980 και αλλαγή χρήσης που έγινε το 2003 θα βάλεις σε ένα ΦΚ την ΥΔ κατηγορία 2 με παλαιότητα <1983 και σε άλλο την αλλαγή χρήσης κατηγορία 4 με παλαιότητα<2004. Αν συντελέστηκαν την ίδια περίοδο είτε τα βάλεις στο ίδιο ΦΚ είτε σε ξεχωριστά το ίδιο κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 minute ago, danaikaterina said:

Δεν έχει σημασία αν θα τα βάλεις μαζί η ξεχωριστά. Εγώ προσωπικά βάζω την κάθε παράβαση σε ξεχωριστό ΦΚ για καλυτερη εποπτεία. Δεν είναι όμως απαραίτητο αυτό. Εκτός αν πρόκειται για παραβάσεις άλλης κατηγορίας ή άλλης παλαιότητας οπότε αναγκαστικά τα χωρίζεις. Αν π.χ. έχεις μια προσθήκη που έγινε το 1980 και αλλαγή χρήσης που έγινε το 2003 θα βάλεις σε ένα ΦΚ την ΥΔ κατηγορία 2 με παλαιότητα <1983 και σε άλλο την αλλαγή χρήσης κατηγορία 4 με παλαιότητα<2004. Αν συντελέστηκαν την ίδια περίοδο είτε τα βάλεις στο ίδιο ΦΚ είτε σε ξεχωριστά το ίδιο κάνει.

Τώρα έγινε ξεκάθαρο, Ευχαριστώ πολύ! 

Είχα καταλάβει λανθασμένα οτι από τη στιγμή που έγινε αλλαγή χρήσης τότε πάνε όλα τα τετραγωνικά του κτίσματος σαν ΥΔ+ΥΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, η απάντηση που έδωσα αφορούσε συγκεκριμένη ερώτηση στην οποία έγινε αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης. Σε άλλες περιπτώσεις φυσικά μπορεί να χρειάζεται α υπολογιστεί ΥΔ για την αλλαγή χρήσης, όπως π.χ. υπόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία.Η μετά υπάρχουν και οι αλλαγες χρήσεις εκτός σχεδίου με υπέρβαση συντελεστή που υπολογίζονται διαφορετικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, danaikaterina said:

Προσοχή, η απάντηση που έδωσα αφορούσε συγκεκριμένη ερώτηση στην οποία έγινε αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης. Σε άλλες περιπτώσεις φυσικά μπορεί να χρειάζεται α υπολογιστεί ΥΔ για την αλλαγή χρήσης, όπως π.χ. υπόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία.Η μετά υπάρχουν και οι αλλαγες χρήσεις εκτός σχεδίου με υπέρβαση συντελεστή που υπολογίζονται διαφορετικα.

Πολύ σωστά, υπάρχουν πολλοί παράγοντες αλλά πιο πολύ ήθελα να μου λυθεί η απορία πως συμπληρώνετε η αλλαγή χρήσης μιας και σας νέος δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά κάτι παρόμοιο. 

Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως σε κτίσμα εκτός σχεδίου, όπου έχει συντελεστεί αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία και παράλληλα το κτίσμα έγινε και έστω 5τ.μ. εκ κατασκευής μεγαλύτερο , και η αποθήκη προφανώς είχε μετρήσει στον συντελεστή δόμησης, θα δηλωθεί μία (ή όσες προκύπτουν αναλόγως τον προυπολογισμό) παράβαση αναλυτικού προυπολογισμού και στο ίδιο ΦΚ θα δηλωθεί επίσης ΥΔ,ΥΚ (και έλεγχος αποστάσεων κλπ) για τα πλεονάζοντα 5 τ.μ. Ορθά ?

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ναι υπό προϋποθέσεις γιατί είδικα για τα εκτός σχεδίου υπάρχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με την επιτρεπόμενη δόμηση και τη χρήση. Η επίτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη για κατοικία είναι 200τ.μ. Επομένως αν η αποθήκη που μετατράπηκε σε κατοικία είναι μέχρι 200τ.μ. τότε πας με αναλυτικό όπως είπαμε παραπάνω. Αν είχες π.χ. μια επαγγελματική αποθήκη και σύμφωνα με τους όρους δόμησης είχες χτίσει νόμιμα 300τ.μ. με άδεια και τώρα μετατράπηκε σε κατοικία, θα βάλεις τα 200τ,μ, (που είναι η επιτρεπόμενη επιφάνεια για κατοικία) με αναλυτικό και τα υπόλοιπα 100τ.μ. με υπέρβαση δόμησης τσεκάροντας το κουτάκι "αλλαγή χρήσης". Για την προσθήκη ναι όπως τα λες κανονικά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, προφανώς αναφερόμουν σε αποθήκη εμβαδού μικρότερου του "max δόμησης κατοικιών εκτός σχεδίου", δηλαδή 200τ.μ. Για την ακρίβεια είναι πολύ μικρότερη αποθήκη... Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

 

On 15/7/2020 at 9:20 ΠΜ, ChristinaK said:

Καλημέρα!Για να μπορούν να απαντηθούν τα ερωτήματα 1 και 2 πρέπει κάποιος να γνωρίζει τα πραγματοποιούμενα μεγέθη της ΟΑ καθώς και τις επιφάνειες αυθαίρετης εγκ/σης χρήσης κατοικίας.Εν ολίγοις,χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες:)

Καλημέρα,

Όπως είπα, έχουμε οικοδομική άδεια για καταστήματα (επικρατούσα χρήση με βάση την  άδεια: καταστήματα) και έγινε αλλαγή χρήσης σε τρεις αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες σε διαμέρισμα. 

Τι βάζω στην επικρατούσα χρήση και τι στα φύλλα καταγραφής;
Εγώ έχω ένα φύλλο καταγραφής μιας και δεν έχω άλλη παράβαση στην αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία που τακτοποιώ.
Οπότε θεωρώ πως θα είναι λάθος να βάλω και στην επικρατούσα χρήση "άλλη κατοικία" και στα φύλλα καταγραφής το ίδιο μιας και η άδεια βγήκε για καταστήματα και τα υπόλοιπα είναι καταστήματα.
Ομοίως θεωρώ πως πάλι είναι λάθος να βάλω και στην επικρατούσα χρήση "υπηρεσίες" και στα φύλλα καταγραφής το ίδιο μιας και τώρα οι αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες έχουν γίνει από καταστήματα σε διαμέρισμα.
Έχω μπερδευτεί!

Όσο για τα μεγέθη, πραγματοποιήθηκαν 890τμ από τα 900τμ που δικαιούταν για καταστήματα σε ένα οικόπεδο 4500τμ, αλλά αυτό δεν μπορώ να καταλάβω σε τι επηρεάζει το ποσοστό υπέρβασης δόμησης;
Από την στιγμή που έχω απλά αλλαγή χρήσης σε όλη την επιφάνεια των αυτοτελών οριζόντιων ιδιοκτησιών, δεν είναι λογικό να πάει με το 100% υπέρβαση δόμησης;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ισόγειο κατάστημα μετατράπηκε αυθαιρέτως σε διαμέρισμα. Η οικοδομική άδεια είναι προ του 75 αλλά δεν μπορώ να ξέρω με ασφάλεια πότε έγινε η αλλαγή χρήσης.

Μπορώ να το υπάγω στο άρθρο 110 παρ 7 όπου αναφέρει για ρύθμιση αλλαγής χρήσης από κύρια σε κύρια εφόσον δεν έχει μεταβληθεί το περίγραμμα της ιδιοκτήσίας;;; Το ρωτώ ώστε να ξεμπλέξω από το ζήτημα της απόδειξης παλιότητας.. γίνεται με αυτό το άρθρο να πληρώσει 250 ευρώ και να τελειώσει; Αν ναι πως το βάζω στο φύλλο καταγραφής;

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο βρίσκεται εντός ρυμοτομικού σχεδίου;

Αν ναι, στους όρους δόμησης υπάρχει ειδική διάταξη διαφοροποίησης ΣΔ αναλόγως της χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.