Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

αν το αντεγραφαν απο τον 4178

παλι λαθος  θα εκαναν, διοτι ο 4178 ηταν τοτε ο "τελευταιος" νομος και περιλαμβανε τον 4014  και τον "εαυτο του" :smile:

 

ζ) που έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου ή του σχετικού παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του παρόντος και κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και υπό τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου (Α` 209).

 

 

στη διαβουλευση ηταν σωστο, οπως σημειωσε και ο καν62

[εχει και τον 4178 εχει και τον ευαυτο του]

αρθρο 62 της διαβουλευσης

ζ) που έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου ή του σχετικού παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του παρόντος και κατά τις διατάξεις του ν.4014/2011 (Α’ 209) και του ν.4178/13 (Α’ 174) υπό τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου.

 

τωρα, στο αρθρο 82  του νομοσχεδιου γραφει

 

ζ)  έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

 

εδιτ

αφου μετα  την διαβουλευση το επιασαν 3-4 επιτροπες,

λογικο ηταν  οτι, στο νομοσχεδιο ξεχασαν τα μισα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

 

εδιτ

αφου μετα  την διαβουλευση το επιασαν 3-4 επιτροπες,

λογικο ηταν  οτι, στο νομοσχεδιο ξεχασαν τα μισα.

 

Τελικά μετά από τόσους "χαζούς" νόμους αυθαιρέτων, και κανονισμών (π.χ. ΚΤΣ)  έχω καταλήξει ότι  όλα γίνονται για τις επιτροπές και τις αρπαχτές των συμμετεχόντων σε αυτές που αν και πληρώνονται δεν φέρουν καμμιά ευθύνη για τα λάθη τους....

 

 

Γι αυτό και οι τόσοι νόμοι αυθαιρέτων...

Γι αυτό και οι τόσοι κανονισμοί αν και υπάρχουν οι ευροκώδικες.... λες και δεν είμαστε ευρωπαίοι αλλά κάτι άλλο...

 

Και χρησιμοποιούν εμάς σαν εκτελεστικά όργανα για την εξυπηρέτηση των συμφερόντων τους και όχι μόνο των δικών τους.

 

Σημείωση:    Αν οι συντονιστές θεωρούν την άποψή μου προσβλητική παρακαλώ να σβήσουν την παρέμβασή μου αυτή.

Απλά ήθελα να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου και να πω ότι εμείς οι ΕΕ μηχανικοί δεν τρώμε όλοι κουτόχορτο...

Link to comment
Share on other sites

παίζει και το σενάριο να ρίξαν ένα copy paste από τον 4178 το εν λόγω άρθρο...

Οσο κοιταξα, απο το προς ψήφιση νομοσχέδιο το μεγαλύτερο μέρος είναι copy paste 4178 κατα γράμμα. Μονο 

σε κάποια άρθρα εχει καποια παραπάνω (ΜΣΕ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο νέος Νόμος δεν αναφέρεται μόνο στα αυθαίρετα!

 

Έχω στα σκαριά μια α.δ (με δηλωμένες αυθαιρεσίες)

Τι μου προτείνεται να βιαστώ ή να την αφήσω ( εννοείται για καλύτερα!) με τον νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

 

 



Τελικά μετά από τόσους "χαζούς" νόμους αυθαιρέτων, και κανονισμών (π.χ. ΚΤΣ) έχω καταλήξει ότι όλα γίνονται για τις επιτροπές και τις αρπαχτές των συμμετεχόντων σε αυτές που αν και πληρώνονται δεν φέρουν καμμιά ευθύνη για τα λάθη τους....


Γι αυτό και οι τόσοι νόμοι αυθαιρέτων...
Γι αυτό και οι τόσοι κανονισμοί αν και υπάρχουν οι ευροκώδικες.... λες και δεν είμαστε ευρωπαίοι αλλά κάτι άλλο...

Και χρησιμοποιούν εμάς σαν εκτελεστικά όργανα για την εξυπηρέτηση των συμφερόντων τους και όχι μόνο των δικών τους.

Σημείωση: Αν οι συντονιστές θεωρούν την άποψή μου προσβλητική παρακαλώ να σβήσουν την παρέμβασή μου αυτή.
Απλά ήθελα να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου και να πω ότι εμείς οι ΕΕ μηχανικοί δεν τρώμε όλοι κουτόχορτο...


Απολυτα σωστος!!!!! Δυστυχως ομως πολυ τρωνε κουτοχορτο... Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Synedriaseis?met_id=15c99f72-258e-4a6a-842a-a7f90098ebae

 

Σήμερα 6 το απόγευμα πρώτη επεξεργασία στην Διαρκή Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Synedriaseis?met_id=15c99f72-258e-4a6a-842a-a7f90098ebae

 

Σήμερα 6 το απόγευμα πρώτη επεξεργασία στην Διαρκή Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου

 

Επιτροπή Διαρκής Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου Ημερομηνία - Ώρα 26/09/2017 09:00 Χώρος Συνεδρίασης Αίθουσα Γερουσίας Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟΥ θα συνεδριάσει με θέμα ημερήσιας διάταξης: Επεξεργασία και εξέταση του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας «Έλεγχος και προστασία του δομημένου περιβάλλοντος» Εισηγητές: Εύη Καρακώστα και Κωνσταντίνος Κατσαφάδος

Νομοσχέδιο: Έλεγχος και προστασία του δομημένου περιβάλλοντος.

 

Μπορεί να βρει κανείς το βίντεο της συνεδρίασης? Υπάρχει κάπου?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.