Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Γεια σας, 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο μου βγάζει τα μηνύματα αυτά πριν την αρχική υποβολή

 

 ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.
- ΦΚ: Για την επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" είναι απαραίτητη η ύπαρξη οικοδομικής άδειας.

- Για το πρώτο, έχω προσθέσει στην κατηγορία 3 μια αποθήκη 6,4 τμ με ύψος 2,4 μ σε ένα φύλλο,... επειδή έχω και αυθαιρεσίες κατ4 , κατ2 , δεν γίνεται με βάλω την αποθήκη στην κατ3?

- όσον αφορά το 2ο, πρόκειται για έναν αναλυτικό και μια προσθήκη 4.5 τμ σε ισόγειο/όροφο που έγινε το 1985 σε κτίριο με Ο.Α. ΤΟ 1982( 2 ΑΔΕΙΕΣ) ,το οποίο έχει κατατμηθεί το 1996 με νόμιμο τροπο (συμβόλαιο)... επειδή με βάση το παράρτημα Α πρέπει να βάλω ΟΧΙ  Ο.Α., τότε πρέπει να επιλέξω και κατ 5 για τις αυθαιρεσίες που τώρα έχω ως κατηγορία 4... εάν βάλω κατ 5 θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα , θα χρειστεί τπτ επιπλέον ή απλά η μόνη διαφορά είναι ότι θα υπάρξει αναστολή για 30 έτη?

Σας ευχαριστώ πολύ

 

το πρώτο θέμα λύθηκε, απλά δεν βάζω τα τετραγωνικά της αποθήκης στο ΦΚ..... Για το 2ο έχει κανείς κάποια άποψη?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο όπως σωστά κατάλαβες στην κατηγορία 3 δεν επιλέγεις τίποτε άλλο στα πεδία ΥΔ κλπ. Στην τεχνική σου έκθεση θα περιγράψεις ποιές παραβάσεις συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία 3 που έβαλες.

Για το 2ο προφανώς έχει μείνει το σύστημα στον 4178 όπου σε ακίνητα χωρίς άδεια οι αυθαιρεσίες πήγαιναν υποχρεωτικά κατηγορία 5. Τώρα με τον 4495 αυτό έχει αλλάξει μεν, το σύστημα δεν έχει προσαρμοστεί δε. Επικοινώνησε με το ΤΕΕ. Ίσως αν λάβουν αρκετά παράπονα σχετικά να μπουν στη διαδικασία να το αλλάξουν επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Το 6μηνο για το ανέβασμα των αρχείων σε μια δήλωση που έχω, μου λήγει την ερχόμενη Δευτέρα.

Έχω ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά .... έχουν πληρωθεί τα πάντα.

Το ερώτημά μου είναι μέχρι πότε μπορώ να οριστικοποιήσω τη δήλωση ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε δήλωση σε κατάσταση 'περαιωμένη' είναι δυνατόν να ανέβουν τα δικαιολογητικά ή θα πρέπει να γίνει αίτημα να ξεκλειδωθεί;

Επίσης, είναι δυνατόν να γίνει μεταβίβαση με δήλωση σε κατάσταση 'οριστική' με πληρωμένο δηλ. όλο το πρόστιμο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! δεν έχω καταλάβει σε περίπτωση συμβολαίου, όπου έχει πληρωθεί το 100% του προστίμου , η αίτηση  είναι σε υπαγωγή- για να βγει η βεβαίωση,  τι πρέπει να έχω βάλει στο σύστημα. Διότι η συμβολαιογράφος ζητά να βεβαιώσω -υπογράψω πάνω στα σχεδία  ότι έχω βάλει τα δικαιολογητικά στο σύστημα.

Αφορά μόνο τα σχέδια που τις δίνω όπως στον 4178? Η και τα υπόλοιπα? Εκεί ενίσταμαι, και που το γράφει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 9:52 ΠΜ, danaikaterina said:

Για το πρώτο όπως σωστά κατάλαβες στην κατηγορία 3 δεν επιλέγεις τίποτε άλλο στα πεδία ΥΔ κλπ. Στην τεχνική σου έκθεση θα περιγράψεις ποιές παραβάσεις συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία 3 που έβαλες.

Για το 2ο προφανώς έχει μείνει το σύστημα στον 4178 όπου σε ακίνητα χωρίς άδεια οι αυθαιρεσίες πήγαιναν υποχρεωτικά κατηγορία 5. Τώρα με τον 4495 αυτό έχει αλλάξει μεν, το σύστημα δεν έχει προσαρμοστεί δε. Επικοινώνησε με το ΤΕΕ. Ίσως αν λάβουν αρκετά παράπονα σχετικά να μπουν στη διαδικασία να το αλλάξουν επιτέλους!

Σήμερα μου έστειλαν το ακόλουθο μήνυμα για το λόγο που όταν ένα κτίριο δεν έχει ΟΑ πηγαίνει ΚΑΤ 5...

Θεωρούμε ότι η αναφορά "κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας" στην παρ. δ, αα του αρθ. 96 καθιστά την ύπαρξη οικ. άδειας προϋπόθεση για την ένταξη στην κατηγορία 4. Απλά παρέχεται η δυνατότητα σύγκρισης είτε με τους τότε όρους δόμησης είτε με τους σημερινούς, προκειμένου να καλύψει τις περιπτώσεις αλλαγής των όρων δόμησης. 
Αναμένονται περισσότερες διευκρινίσεις από το Υπουργείο σε σχέση με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2018 at 2:09 ΜΜ, maranti said:

Καλησπέρα! δεν έχω καταλάβει σε περίπτωση συμβολαίου, όπου έχει πληρωθεί το 100% του προστίμου , η αίτηση  είναι σε υπαγωγή- για να βγει η βεβαίωση,  τι πρέπει να έχω βάλει στο σύστημα. Διότι η συμβολαιογράφος ζητά να βεβαιώσω -υπογράψω πάνω στα σχεδία  ότι έχω βάλει τα δικαιολογητικά στο σύστημα.

Αφορά μόνο τα σχέδια που τις δίνω όπως στον 4178? Η και τα υπόλοιπα? Εκεί ενίσταμαι, και που το γράφει αυτό?

Καλησπέρα,

δες την 3976Β απόφαση από 14/11/2017, άρθρο 2, παρ. 4

 

Σε τακτοποίηση για μεταβίβαση η οποία έχει περαιωθεί, το πρόστιμο έχει πληρωθεί κλπ., η συμβολαιογράφος λέει οτι δεν έχει ανέβει η περαίωση στο Internet.

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη διαδικασία γιατί οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ  τη δήλωσή σου, αν έχεις κάνει οριστική δήλωση και η συμβολαιογράφος (άραγε γιατί μπήκε στον κόπο να την αναζητήσει;) δεν την βλέπει προφανώς κάτι λάθος κάνει και δεν τη βρίσκει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παύλο, το έχω υπόψη μου το συγκεκριμένο, νόμιζα οτι υπήρχε κάποια νέα απαίτηση και δεν ήμουν ενήμερος.

Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλόνε μήνα!

Ερώτηση. Δήλωση με εφάπαξ το οποίο θα πληρωθεί με 2 μήνες καθυστέρηση.

Στην δήλωση, στα οικονομικά δεν εμφανίζεται κάποια προσαύξηση. Να υποθέσω ότι αυτή

υποτίθεται θα εμφανισθεί εν καιρώ? Ο πελάτης σήμερα θα πληρώσει το αρχικό πόσο το οποίο

εμφανίζεται και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.