Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
danaikaterina

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας

Recommended Posts

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις.

Στην περίπτωση όμως που είναι ένας ιδιοκτήτης τα δικά του αυθαίρετα εντός του οικοπέδου του λαμβάνονται υπόψη για την μικρής κλίμακας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Πιστεύετε θα υπάρξει πρόβλημα αν στην τεχνική έκθεση της μικρής κλίμακας παρουσιάζονται εργασίες θερμομόνωσης  δώματος με την υγρομόνωση κάτω από την θερμομόνωση αλλά λόγο του ότι ο πελάτης διάλεξε εν τέλη άλλον κατασκευαστή στην πράξει να γίνει η θερμομόνωση και από πάνω ή υγρομόνωση; στο ΙΚΑ στον πιν3 θα περιγράφουν οι εργασίες που θα πραγματοποιηθούν. 

Ευχαριστώ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος

θελώ σε διαμερισμα να βγαλω ΕΕΜΚ  για αλλαγή διάστασης κουφωματων σε διαμέρισμα στο οποίο δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες,ομως στον από κάτω όροφο (που ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη) υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες οι οποιες δεν ειναι τακτοποιημενες..πως προχωραω σε αυτην την περιπτωση ?με καλυπτει  το αρθρο 45 παρ. 2 του ν 4546?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/10/2018 at 2:06 ΜΜ, lydia1 said:

Καλησπέρα

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος

θελώ σε διαμερισμα να βγαλω ΕΕΜΚ  για αλλαγή διάστασης κουφωματων σε διαμέρισμα στο οποίο δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες,ομως στον από κάτω όροφο (που ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη) υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες οι οποιες δεν ειναι τακτοποιημενες..πως προχωραω σε αυτην την περιπτωση ?με καλυπτει  το αρθρο 45 παρ. 2 του ν 4546?

 

Με ενδιαφέρει και εμένα... Για αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων σε πολυκατοικια του 1980 με τα απαράδεκτα συρόμενα εντος τοίχου κουφώματα, για να αντικατασταθούν πρέπει να αυξηθεί το ανοιγμα κατά 30 - 50cm ... με ταυτοχρονη μόνωση του διακένου με 12-14cm επιπλεον μόνωσης. Απαιτείται αύξηση γιατί τα κουφώματα που θα γίνουν ενεργειακά θα είναι πολύ μικρά σε ανοιγμα 1,10 και 1,20cm και θα μειωθεί πάρα πολύ ο φυσικός φωτισμός.... Απαιτείται κάτι ιδιαίτερο για αυτή την αλλαγή? Υποβάλετε συναίνεση? Η μόνο δείχνω τις νεες οψεις? Δεν ειναι σε παραδοσιακό οικισμο ουτε απαιτεί ΕΠΑΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεδομένου ότι θα εκδόσω πρώτη φορά άδεια μικρής κλίμακας (για χρήση ικριωμάτων και θερμομόνωση), θα θελα να ρωτήσω εάν μπορώ να αναλάβω εγώ όλη τη διαδικασία έκδοσης της αδείας, αλλά στο κομμάτι της δήλωσης ανάθεσης-ανάληψης επίβλεψης (για τα ικριώματα), να μπει ως υπευθυνος μηχανικός άλλος. Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα, το ΣΑΥ ΦΑΥ υπογράφεται από εκείνον ή εμένα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα , μια ερώτηση και απο μενα...

Ιδιοκτήτης θέλει να κάνει εσωτερικές διαρρυθμίσεις (γκρεμισμα ενος τοιχου , αλλαγη κουφωματων, αντικατασταση σωληνώσεων διοτι ειναι δεκαετια 1970 η κατασκευή.

Θελει να μεταφερει την κουζινα στο καθιστικο, θα αλλαξουν τα υδραυλικα ,ομως μονο μεσα στο χωρο του διαμερισματος. Eπισυναπτω σκαριφημα για να γινει κατανοητο που βρισκεται η κεντρικη σωληνα αποχευτευσης.Με καλυπτει η ΕΕΜΚ? το αρθρο 29 αναφερει οτι απαιτειται αδεια δομησης οταν "........ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων
ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους. 

Εγω δεν περνω τα υδραυλικα μου ουτε απο αλλους οροφους ουτε σε κοινοχρηστο χωρο
κουζινα.jfifκουζινα.jfif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λες στο άρθρο 29 αναφέρεται στην αλλαγή χρήσης.

Αντίστοιχη αναφορά για την απαίτηση άδειας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις όταν αλλάζουν τα ημ υπήρχε στην ΥΑ που ανέφερε τα επιμέρους δικαιολογητικά για τις εργασίες ΕΕΜΚ αναφερόταν όμως μόνο σε ειδικά κτίρια. Εσύ έχεις κατοικία.

Θεωρώ πως σε καλύπτει η ΕΕΜΚ

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, dorita2271 said:
2 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Αυτό που λες στο άρθρο 29 αναφέρεται στην αλλαγή χρήσης.

Αντίστοιχη αναφορά για την απαίτηση άδειας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις όταν αλλάζουν τα ημ υπήρχε στην ΥΑ που ανέφερε τα επιμέρους δικαιολογητικά για τις εργασίες ΕΕΜΚ αναφερόταν όμως μόνο σε ειδικά κτίρια. Εσύ έχεις κατοικία.

Θεωρώ πως σε καλύπτει η ΕΕΜΚ

Και εγω αυτό νομίζω οτι καλύπτομαι από την ΕΕΜΚ. Πάντως

 συνάδελφοι βομβαρδιζόμαστε τόσο συχνά από νέους νόμους, νέες ΥΑ, νεα νεα νεα γενικως......Εγώ πάντως πλέον δεν είμαι σίγουρη για τίποτε .....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν για αποσύνδεση από το κεντρικό σύστημα θέρμανσης και εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (ΑΘ με ενδοδαπέδιο σύστημα) απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ; ανήκει δηλαδή στην περίπτωση λ εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης ή μπορεί να θεωρηθεί αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος; ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην κζ) διαπιστώνω ένα αντικρουόμενο στοιχείο σχετικά με την συναίνεση των ιδιοκτητών.

 

κζ) Για τη λειτουργική συνένωση χώρων σύμφωνα
με την παρ. 5 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012, όπως
ισχύει σε συνδυασμό με τις αριθμ. 13448/16-3-2012
και 13451/163-2012 υπουργικές αποφάσεις (ΦΕΚ 116/
Α.Α.Π/9.10.2012), κατατίθενται:

Στην αρχή της παραγράφου αναφέρεται στην απόφαση του κτηριοδομικού 13448/16-3-2012 την οποία και παραθέτω:

Άρθρο 1

α) Μετά  την  παρ. 9 του  άρθρου  10 του  Κτιριοδομι− κού Κανονισμού, προστίθεται νέα  παράγραφος
10 ως εξής:
«10. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφιστάμενων
κτιρίων κατασκευασμένων σε  επαφή  με  το  κοινό  όριο  οικοπέδων, για  τη λειτουργική συνένωση
χώρων τους, εφ’ όσον:
1.  δεν  παραβιάζονται οι πολεοδομικές και  κτιριοδομικές διατάξεις,
2. δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή  χρήσης κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ,
3. δεν θίγεται η στατική επάρκεια των κτιρίων στα οποία ανήκουν οι χώροι που συνενώνονται  
λειτουργικά,
4. εξασφαλίζονται οι απαιτούμενες συναινέσεις των ιδιοκτητών για  κάθε  έναν  από τους  
συνεννούμενους χώρους,


Από την οποία προκύπτει ότι πρέπει να συναινέσουν οι  ιδιοκτήτες των δύο όμορων ιδιοκτησιών.

Ενώ αν διαβάσουμε παρακάτω στο κζ) θα δούμε ότι απαιτείται για την ίδια περίπτωση , δηλαδή περίπτωση όμορων οικοπέδων,

συναίνεση των 2/3, όπως παραθέτω πιό κάτω.

 

5) Συναίνεση με αυξημένη πλειοψηφία 67% των συνιδιοκτητών των όμορων οικοπέδων ή των όμορων αυτο-
τελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.