Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μία μική διευκρίνηση.

Βασικά δεν ξέρω πως βγαίνει η ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού για περίφραξη (25 m)μπορεί κάποιος να μου πει στο περίπου χωρίς το κόστος υλικών πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

kαλησπέρα, και συγχαρητήρια για την δουλεία σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τί γίνεται στην περίπτωση που θέλω να βάλω πασσάλους στα όρια του οικοπέδου μου τα οποία προκύπτουν απο δικαστική απόφαση.

Ρωτάω γιατί θέλω να το κάνω και φοβάμαι ότι πάλι ο γείτονας με τον οποίο έχουμε κοινή δίοδο μετά την απόφαση θα κινηθεί δικαστικά ή θα φέρει την αστυνομία. Σε ερώτησή μου στο τμήμα της περιοχής μου είπαν ότι μπορώ άφοβα να τοποθετήσω στα όρια πασσάλους και αν μου τους κατεβάσει τότε μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίνο του.

Επίσης, αν βάλω πασσάλους μπορώ να βάλω σίτα ή χρειάζεται κάποια άδεια;Σημειωτέον ότι η Οικοδομική Άδεια έχει λήξει απο το 2008.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

....Επίσης, αν βάλω πασσάλους μπορώ να βάλω σίτα ή χρειάζεται κάποια άδεια;Σημειωτέον ότι η Οικοδομική Άδεια έχει λήξει απο το 2008.Ευχαριστώ!

Δεν μπορεις εαν δεν εχεις άδεια. Όταν λες εληξε εννοεις οτι περασαν χρονια απο τότε που ειχε εκδοθει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις εαν δεν εχεις άδεια. Όταν λες εληξε εννοεις οτι περασαν χρονια απο τότε που ειχε εκδοθει;

 

Η άδεια εκδόθηκε το 2000, στη συνέχεια αναθεωρήθηκε το 2003 λόγω τακτοποίησης ορίων του οικοπέδου μετά απο δικαστική απόφαση. Στην άδεια στην σφραγίδα θέωρησης υπογράφεται το 2003 αλλά αναγράφει ότι ισχύει 20-1-2004.

 

Τελικά μήπως η άδεια ισχύει έως το 2004 και όχι έως το 2008;

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Τί άδεια θα πρέπει να βγάλω;

Μπορεί να βγει κάποια άδεια και ποιά είναι αυτή μιας και αυτή την στιγμή απο την πολεοδομία έχει θεωρηθεί άδεια για ρεύμα για τους 2 απο τους 3 ορόφους τους ακινήτου του οποίου βρίσκεται στο οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω:

Οικοδομική άδεια - Έλεγχος κατασκευών.'Αρθρο 334

 

Ισχύς και αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.

 

(άρθρο 6 π.δ. 8/13.7.1993, άρθρο 1 π.δ. 27.2/8.3.1995)

 

1. Οι οικοδομικές άδειες αν δεν ανακληθούν ή ακυρωθούν ισχύουν μέχρι την αποπεράτωση των προβλεπόμενων από αυτές οικοδομικών εργασιών που πιστοποιείται με τη σχετική θεώρηση της άδειας και όχι περισσότερο από τέσσερα (4) χρόνια από την έκδοσή τους.

…………………………………………………………………………………..

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ.1 του άρθρου 259.

β) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία της λήξης της.

γ) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της αναθεώρησης, σύμφωνα με τα παραπάνω έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης α της παρούσας παραγράφου.

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108334.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το θέμα αλλά λόγο 13 σελίδων κάπου έχασα το μπόσουλα.

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου θέλω να βάλω τέσσερις πασσάλους χωρίς μπετόν στις 4 γωνίες του και ένα "αγκαθωτό" σύρμα περιμετρικά.

Θέλω άδεια?

Αν ναι κανονική ή μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγίες ισω από την αίτηση γράφουν

 

  1. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00μ.) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

και

Αριθ. οικ 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ'/17-2-04) : Καθορισμός εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών. Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά.

 

3. Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο άρθρο 22 παρ. 1 του ΓΟΚ ΄85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

α. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1,00μ.) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

όπως το διαβάζω στα εντός σχεδίου μπορείς να κάνεις μόνο οριοθέτηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.