Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση οικοδομικών αδειών


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, υπάρχει άδεια του 2011 η οποία εκδόθηκε με βάση το Π.Δ. του '93. Η αναθεώρησή της για αλλαγή του επιβλέποντα μηχανικού ή/και παράταση της ισχύος της, γίνεται με βάση το Π.Δ. του '93 ή το Ν. 4030/2011?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

                 Σε οικόπεδο με παρέκκλιση, θέλει ο ιδιοκτήτης να βγάλει οικοδομική άδεια, με θέληση να εξαντλήσει τον Σ.Δ. Όμως επειδή τα όνειρα στοιχίζουν, μπορεί τελικά να καταλήξει να φτιάξει 60-70 τετραγωνικά. Το ζήτημα είναι μπορεί να γίνει αργότερα αναθεώρηση, αφού είναι με παρέκκλιση? Στη πολεοδομία που ρώτησα πρακτικά μου είπαν οτι το μόνο που ξέρουν σίγουρα, είναι ότι επιτρέπεται η αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τα στοιχεία δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει. Είμαι νέος στο χώρο οπότε η βοήθεια μπορεί να μου φανεί πολύ χρήσιμη. Έπειτα από μία καταγγελία για τις ράμπες εισόδου-εξόδου οχημάτων πολυκατοικίας μου ζητήθηκε από τη διαχειριστική επιτροπή της πολυκατοικίας να αποτυπώσω σε σχέδιο την πραγματική κατάσταση και τα μέτρα των ραμπών καθώς σε σχέδιο που υπάρχει στο φάκελο Οικοδομικής αδείας οι ράμπες είναι σε διαφορετική θέση. Οι ράμπες συμμορφώνονται με τις νομοθετικές διατάξεις του ΦΕΚ. Συνεπώς επικοινώνησα και με την πολεοδομία και μου είπαν να μπω μέσα στο σύστημα e-adeies και απλά να ανεβάσω το νέο σχέδιο και να υποβάλλω την αίτηση και να ξεκινήσει η διαδικασία. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πρόκειται για ενημέρωση φακέλου αν δεν κάνω λάθος και όχι για αναθεώρηση;

2) Για να γίνει η ενημέρωση, στις επιμέρους περιπτώσεις κάνω "τικ" στο "Ενημέρωση τροποποίησης μελετών χωρίς μεταβολή μεγεθών Διαγράμματος Κάλυψης" και στο μπλε κουτάκι "Διάγραμμα κάλυψης Αρχιτεκτονικής μελέτης" και ανεβάζω την δήλωση ανάθεσης, το σχέδιο μου, την τεχνική έκθεση και το στέλεχος της παλιάς αδείας και έχει γίνει η διαδικασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα,

 

Για καινούργια οικοδομή, η οποία πέρασε Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής, επειδή δεν στεγάζεται εξ ολοκλήρου με στέγη, αλλά έχει σε ένα μέρος της βατό δώμα:

Θέλω να μετακινήσω τη θέση των μετρητών φυσικού αερίου, καθώς και τους καυστήρες. Η ΕΔΑ έχει πραγματοποιήσει αυτοψία και έχει εγκρίνει τη νέα θέση του μειωτή και των μετρητών. Ο Μελετητής-Επιβλέπων Μηχανικός, προκειμένου να αναθεωρήσει τη μελέτη και τα σχέδια φυσικού αερίου, ζητάει να αναθεωρηθούν πρώτα τα αρχιτεκτονικά σχέδια και να συμπεριλαμβάνουν τις αλλαγές, ώστε να προχωρήσει το δικό του κομμάτι. Η αρχιτεκτονική μελέτη κατόψεων και όψεων δεν περιλαμβάνει καθόλου τα στοιχεία αυτά (καυστήρες, μετρητές, καμινάδα).

Το πρώτο ερώτημα είναι εάν θα έπρεπε να φαίνονται τα στοιχεία αυτά στην μελέτη της όψης.

Το δεύτερο είναι τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω εγώ: Ενημέρωση αδείας, ώστε να φαίνονται οι καυστήρες και οι μετρητές σε κατόψεις και όψεις; Αναθεώρηση; Χρειάζεται ξανά γνωμοδότηση από Σ.Α. λόγω της αρχικής πράξης;

 

Σας ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια άδεια του 1994, όπου έχει αναθεωρηθεί και έχει πάρει παράταση επ'αόριστον το 2006 και είναι ακόμα με εργοταξιακό ρεύμα, ο ΔΕΔΗΕ καλεί τον ιδιοκτήτη γιατί λέει δεν μπορεί να κρατήσει άλλο το εργοτεξιακό και πρέπει να βάλει κανονικό.

Έχουν γίνει αυθαιρεσίες, αλλά έχει και υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, πχ χτίζει μαξ 200τμ, της αδείας τα νόμιμα είναι 160τμ, τα τμ εντός νομίμου περιγράμματος 20τμ και τα τμ εκτός οπότε αυθαίρετα 20τμ.

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω? ρυθμίζω τα τμ που είναι αυθαίρετα και τα υπόλοιπα τα βάζω σε δικό του φύλλο καταγραφής προς έκδοση αδείας? στην ίδια δήλωση σωστά? και κάνω αναθεώρηση μετά όπου τα νόμιμα τα βάζω στο διάγραμμα κάλυψης ενώ τα αυθαίρετα όχι, αν έχω καταλάβει σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

επίσης έχει σοβατιστεί μέρος της οικοδομής άρα θα κάνω παραλαβή για σύνδεση με ρεύμα μόνο το μέρος αυτό, πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

 

On 20/7/2023 at 6:08 ΜΜ, patty said:

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω? ρυθμίζω τα τμ που είναι αυθαίρετα και τα υπόλοιπα τα βάζω σε δικό του φύλλο καταγραφής προς έκδοση αδείας? στην ίδια δήλωση σωστά?

Σωστά

On 20/7/2023 at 6:08 ΜΜ, patty said:

και κάνω αναθεώρηση μετά όπου τα νόμιμα τα βάζω στο διάγραμμα κάλυψης ενώ τα αυθαίρετα όχι, αν έχω καταλάβει σωστά?

στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας νομιμοποίησης θα πρέπει να φαίνονται και τα ρυθμισμένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους

Έχω εκδόσει Προέγκριση οικοδομικής άδειας σε κατα παρέκκλιση άρτιο εκτός σχεδίου γήπεδο. Η Προέγκριση εκδόθηκε το Νοέμβριο 2022 και ισχύει μέχρι Νοέμβριο 2023.
Το άρθρο 42 του 4495 τροποποιήθηκε και πλέον η Προέγκριση οικοδομικής άδειας ισχύει για 2 έτη.
Λογικά η διάταξη έχει εφαρμογή σε όλες τις προεγκρίσεις που είναι σε ισχύ, σωστα;  Δλδ ισχύει και για όσες πραξεις εκδόθηκαν πριν την τροποποίηση του άρθρου 42.
Παρακαλώ θερμά αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/16/2023 at 4:44 PM, Chr1st0s said:

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους

Έχω εκδόσει Προέγκριση οικοδομικής άδειας σε κατα παρέκκλιση άρτιο εκτός σχεδίου γήπεδο. Η Προέγκριση εκδόθηκε το Νοέμβριο 2022 και ισχύει μέχρι Νοέμβριο 2023.
Το άρθρο 42 του 4495 τροποποιήθηκε και πλέον η Προέγκριση οικοδομικής άδειας ισχύει για 2 έτη.
Λογικά η διάταξη έχει εφαρμογή σε όλες τις προεγκρίσεις που είναι σε ισχύ, σωστα;  Δλδ ισχύει και για όσες πραξεις εκδόθηκαν πριν την τροποποίηση του άρθρου 42.
Παρακαλώ θερμά αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει.

Όποιος έχει ανάλογη περίπτωση, πρεπει να επικοινωνήσει με το τεε, και διορθωνεται ο χρονος ισχύος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σε αναθεώρηση αδείας του 1994 όπου έχει πάρει απ'αόριστον θέλουμε να κάνουμε αναθεώρηση και ζητάει στις Προγενέστερες Διοικητικές Πράξεις - Έντυπες να βάλουμε ημερομηνία λήξης για να κάνει δεκτή την αίτηση. Τι βάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.