Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Πολλές φορές το πάχος στο συρόμενο ναι κάνω ότι λες. Δεν βγαίνει να έχει εσωτερικά 5άρι μονωτικό.

Στο τέλος μου λέει και την αλήθεια και έχει βάλει φελιζόλ 3άρι πχ. :shock: στο συρόμενο.

Στη δοκό ή στο υποστύλωμα φαίνεται καθώς είναι είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά (99% έξω θα ήταν). Δεν κρύβεται στις εσωτερικές στρώσεις στο δομικό καθώς είναι σκυρόδεμα (αν με καταλαβαίνεις).

 

Τότε (ΚΘΚ) πηγαίνανε για συρόμενα με τοποθέτηση εσωτερικά και στη δοκό απ' έξω πολλές φορές δεν τη βάζανε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε συρόμενο αν κοιτάξω μέσα στο κενό και είμαι τυχερός και δεν είναι επιχρισμένο, αν δω τούβλο μονό, κενό συρομένων στη μέση και τούβλο μονό εξωτερικά δεν μπορώ να θεωρήσω ότι αυτός ο τοίχος έχει μόνωση. Δεν θα πάω σε ελλιπή, αμόνωτο θα το βάλω. Όμοια με τα δοκάρια, αν δω σε κάποιον άλλο όροφο ή σε κάποιο σημείο που έτυχε να είναι ανεπίχριστο και τα δω γυμνά, και σε σχέση με τα υπόλοιπα η διαφορά στο πάχος είναι 1-2 cm του σοβά θα πάω σε αμόνωτο στοιχείο. 

 

Σε οροφή που έπαιζε πολύ τότε η πλάκα τσελερ δεν μπορώ να τη βάλω κατά ΚΘΚ μονωμένη. Αφού έχει μόνωση σε πλάκες 40Χ40 και γύρω γύρω είναι αμόνωτη. Μην μιλήσω για τα άκρα που δεν έχει τίποτα. Εκεί θα πάω με ελλιπή. 

 

Αν δεν την έχεις στα χέρια σου τη μελέτη θερμομόνωσης πως ξέρεις ότι έχει; Το αναγράφει στο στέλεχος; (Μιλάω για σπίτια αρχές του 80 που μπορεί να μην έχουν όντως).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες κ όντως στα περισσότερα σπίτια δεν έχει εφαρμοστεί ο ΚΘΚ. Αυτό που λέω είναι αν είμαστε καλλυμένοι εμείς, υποθέτοντας το ή πρέπει να έχουμε στοιχεία για παράδειγμα φωτογραφία που να το αποδεικνύει (οπή που φαίνεται ότι δεν έχει μόνωση)

Στην ΤΟΤΕΕ γράφει:

Σε περίπτωση που υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης, υπογεγραμμένη από μηχανικό και

κατατεθειμένη σε υπηρεσία δόμησης και η εφαρμογή της μελέτης δεν τίθεται εμφανώς υπό

αμφισβήτηση, ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τη μελέτη και να λάβει

ως δεδομένες τις τιμές των συντελεστών θερμοπερατότητας U (ή k του Κ.Θ.Κ.) της μελέτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αν το σπίτι δεν έχει κάποια οπή ή κάποιο ανεπίχριστο στοιχείο να δεις τι γίνεται και τα πάχη ταιριάζουν ή δεν βρίσκεις την μελέτη να ξέρεις τα πάχη πηγαίνεις με τα μέγιστα του ΚΘΚ. Συνήθως κάτι θα βρεις όμως.. είναι κρίμα σπίτι που θέλει να μπει και έχει όντως πρόβλημα μόνωσης να βγαίνει Γ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες στο μήνυμα μου εδώ στο #939 , όπου απαντούσα στο ακριβώς από πάνω ερώτημα, η αναφορά μου στο Pgen δεν είχε να κάνει με το αν ελέγχουμε το Pgen όταν φτιάχνουμε το πεα μας. Προφανως και κοιτάμε την μελέτη θέρμανσης αν υπάρχει και αν δεν υπάρχει κάνουμε χρήση του Pgen για να δούμε αν έχει μπει υπερδιαστασιολογημένος λέβητας.

Η αναφορά μου είχε να κάνει με την σελ.25 του οδηγού, και την ενδεχόμενη αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης για το εξοικονομώ όπου γίνεται ο έλεγχος σε κτίριο (όχι κτιριακή μονάδα) , της ισχυος που προκύπτει από  Pgen / ή μελέτη θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντησει στις 3  αποριες που εχω:

 

Α. Στην περίπτωση αντικατάστασης λέβητα φυσικού αερίου στο σενάριο ποιες είναι η ελάχιστες τιμές που μπορούμε να βάλουμε για να είμαστε καλυμμένη καθώς επίσης και να πληρούμε τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.?

 

Β. Στην περίπτωση που προσθέσω και ηλιακό και έχω προχωρήσει και στην αντικατάσταση λέβητα πρέπει υποχρεωτικά να πάω με την κατηγορία 4.Γ?

 

Γ. Στην αντικατάσταση κλιματιστικού για ψύξη ποιες είναι οι ελάχιστες τιμές για το σενάριο (παρόμοια με το Α) ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Β.ΟΧΙ πιστευω, σελιδα 25 του οδηγού.

Edited by Μουρβι
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον επιλέξιμο προυπολογισμό ο οδηγός στην σελίδα 27 αναφέρει:  Ο επιλέξιμος προυπολογισμός παρεμβάσεων ανά αίτηση ωφελούμενου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 250 Ε / τ.μ. επιφανείας κύριας χρησης .... με μέγιστο κόστος παρεμβάσεων τις 25.000Ε . Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε αίτηση πάνω από 25.000 Ε θα γίνεται αυτόματη απόρριψή της ή ότι από τα 25.000Ε και πάνω θα πληρώνει ο ιδιοκτήτης από δικά του κεφάλαια. Για παράδειγμα πελάτης μου θέλει να κάνει ριζική ανακαίνιση και το ξεπερνάει αυτό το ποσό για να φτάσει την κατηγορία Β. Τι πρέπει να κάνατε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Απορία :  μέσα στα δικαιολογητικά που προσκομίζουμε δεν είδα το Ε1 και το εκκαθαριστικό . Γίνεται αυτόματα ο έλεγχος από το δικαιούχο ή δεν πρόσεξα κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι συνάδελφοι, τί εννοεί ο ποιητής;;;

 

"Η κατάταξη στις κατηγορίες του πίνακα 2.2.1 γίνεται με βάση τα εισοδήματα της τελευταίας, από την υποβολή της αίτησης, εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Εάν η ημερομηνία κατά την οποία ο αιτών υποβάλει αίτηση στο πρόγραμμα εμπεριέχεται στην περίοδο υποβολής εμπρόθεσμων δηλώσεων, απαιτείται πριν την υποβολή της αίτησης να έχει ολοκληρωθεί η υποβολή και εκκαθάριση της δήλωσης."

 

Αν δηλαδή οι φορολογικές δηλώσεις γίνονται απο Απρίλιο μέχρι Ιούλιο, για αυτό το διάστημα πρέπει πρώτα όλοι οι εν δυνάμει ωφελούμενοι να κάνουν τη νέα φορολογική δήλωση, να εκκαθαριστεί αυτή και να βγει το εκκαθαριστικό και μετά να υποβάλλουν αίτηση;;  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός (συνολικός και παρεμβάσεων) καθορίζεται βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών δαπανών και δεν μπορεί να υπερβαίνει τον επιλέξιμο προϋπολογισμό της απόφασης υπαγωγής (συνολικό και παρεμβάσεων) καθώς και τα επιμέρους ανώτατα όρια επιλέξιμων δαπανών του προγράμματος. Ειδικά για τις αμοιβές των ανωτέρω περιπτώσεων α, β και γ δεν επιτρέπεται η υπέρβαση των ποσών που έχουν εγκριθεί με την απόφαση υπαγωγής για την κάθε περίπτωση."

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.