Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

1 hour ago, desptsouk said:

υπάρχουν αρκετά δωρεάν προγράμματα για συμπίεση pdf αρχείων

εγώ χρησιμοποιώ το  https://tools.pdf24.org/en/compress-pdf

δοκίμασέ το αξίζει

Όλοι αυτο χρησιμοποιούμε απ ότι βλέπω...
Αλλά έχω κτίριο με συνολικά 11 στάθμες και η συμπίεση καταλήγει στα 33ΜΒ.

Εκεί που ανεβάζουμε τοπογραφικό και διάγραμμα ανεβάζουμε από δύο αρχεία σε κάθε περίπτωση? 
Από ένα pdf και ένα dwg?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Brasco said:

Εκεί που ανεβάζουμε τοπογραφικό και διάγραμμα ανεβάζουμε από δύο αρχεία σε κάθε περίπτωση? 
Από ένα pdf και ένα dwg?

Ναι , και pdf και dwg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Μια ερώτηση, Μπορείς να ανεβάσεις το Διαγραμμα κάλυψης σε xref τα σχεδια του σε ενα zip στο σύστημα του eadeies? Ή μόνο ώς ενα αρχειο dwg me όλα τα σχέδια στη θέση τους?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το dwg βοηθάει τον έλεγχο λόγω διανυσματικής πληροφορίας. Αρκετές ΥΔΟΜ ούτε που το ανοίγουν. Αυτό που θεωρείται απο το σύστημα, τυπώνεται και παραδίδεται στον πελάτη (ή στον ελεγτη δόμησης) είναι το PDF.

Οπότε στο dwg μπορείς να έχεις πχ τις φωτογραφίες ή το απόσπασμα χάρτη σε xref και ας φαίνεται απλά σαν ένα πλαίσιο. Ο υπάλληλος μπορεί να δει από το pdf την εικόνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, θα κάνετε αίτηση στην Υδομ για την λίστα των κλειδιών των αρχείων. Θα την στείλεις στον πελάτη σου και θα του πεις μέσω της σελίδας αναζήτησης του e-αδειες, θα χτυπάει εκεί το κλειδί κάθε αρχείου και θα του το κατεβάζει.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί του κάθε αρχείου φαίνεται στην καρτέλα των αρχείων της άδειας. Σκεφτόμουν μήπως γίνεται με ένα κλειδί να καταβάσει τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σας,

ήθελα να σας ρωτήσω, στο e-adeies για προέγκριση αδείας - δεν έχει εκδοθεί ακόμη, ο διαχειριστής συνάδελφος μηχανικός έκλεισε τα βιβλία του και πλέον τα σχέδια θα τα υπογράφω εγώ για να την κλείσουμε την υπόθεση. Οι αμοιβές είναι εξοφλημένες προς τον υπάρχοντα μηχανικό και δεν έχουμε κάποια εκκρεμότητα χρηματική. 

1. Επειδή όπως σας είπα δεν έχει ποια βιβλία φορολογικά στην ελλάδα ο αρχικός μηχανικός, χρειάζεται να κάνουμε αλλαγή διαχειριστή σε μένα ή μπορεί να συνεχίσουμε και έτσι και να εκδοθεί η προέγκριση στον αρχικό μηχανικό; Και να μπω και εγώ πχ. στην ομάδα του έργου που δεν ήμουν αρχικά, φαντάζομαι αυτό χρειάζεται,από τι στιγμή που υπογράφω;

2. Μπορεί η Υδομ να ζητήσει αμοιβή και για τον νέο μηχανικο (δηλαδή εμένα) που θα υπογράφει τώρα, επειδή θα είμαι στην ομάδα; Γιατί δεν υπάρχει κάποια τέτοια εκκρεμότητα με τον πελάτη, το θέμα είναι τυπικό.

Αν ξέρει κάποιος να με προσανατολίσει πως να κινηθώ, θα με βοηθούμε πολυ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο υπάρχον διαχειριστής διατηρεί κωδικούς ΤΕΕ και εάν είναι πλήρη τα υποβληθέντα δικαιολογητικά για προέγκριση , θα πρότεινα να προχωρήσετε στην έκδοση με αλλαγή διαχειριστή ( με αίτημα στο ΤΕΕ ). Στη συνέχεια ως νέος διαχειριστής εκδίδεις την άδεια . Θα πρέπει να καταβληθούν νέες αμοιβές για τις μελέτες. Πλήρεις αμοιβές για στατικά ΚΕΝΑΚ κλπ και μέρος αμοιβής αρχιτεκτονικής μελέτης , καθόσον στην προέγκριση δεν ανεβάζουμε πλήρη μελέτη .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, venezia said:

Εάν ο υπάρχον διαχειριστής διατηρεί κωδικούς ΤΕΕ και εάν είναι πλήρη τα υποβληθέντα δικαιολογητικά για προέγκριση , θα πρότεινα να προχωρήσετε στην έκδοση με αλλαγή διαχειριστή ( με αίτημα στο ΤΕΕ ). Στη συνέχεια ως νέος διαχειριστής εκδίδεις την άδεια . Θα πρέπει να καταβληθούν νέες αμοιβές για τις μελέτες. Πλήρεις αμοιβές για στατικά ΚΕΝΑΚ κλπ και μέρος αμοιβής αρχιτεκτονικής μελέτης , καθόσον στην προέγκριση δεν ανεβάζουμε πλήρη μελέτη .

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή ο ιδιοκτήτης του ακινήτου ζει στο εξωτερικό και δεν είναι τόσο εύκολη η επικοινωνία, αν θέλουν, θα επιτρεπόταν να εκδοθεί η προέγκριση στον αρχικό μηχανικό και μετά στην άδεια, που είναι δεύτερη φάση και το πιάνω από την αρχή, να γίνω διαχειριστής εγώ; Αν τυχόν γνωρίζετε, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.