Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, curzondax said:

Εγώ λέω να απαγορευτούν τα ΠΕΑ από Μηχανολόγους μέχρι να δώσουν εξετάσεις Αρχιτεκτονικής. Από που κι'ως που ξέρουν να κάνουν επιμετρήσεις και να γνωρίζουν να διαβάζουν οικοδομικές άδειες; Όλα νομίζουν ότι είναι ένας λέβητας ή ένας καυστήρας; /s

φυσικά...και να απαγορευτεί στους Πολίτικους,αρχιτέκτονες ,τοπογράφους και συναφείς ειδικότητες..να κάνουν μελέτες θερμομόνωσης..πριν περάσουν μαθήματα μετάδοσης θερμότητας...ο καθένας τη δουλειά του...

Edited by spir
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spir said:

φυσικά...και να απαγορευτεί στους Πολίτικους,αρχιτέκτονες ,τοπογράφους και συναφείς ειδικότητες..να κάνουν μελέτες θερμομόνωσης..πριν περάσουν μαθήματα μετάδοσης θερμότητας...ο καθένας τη δουλειά του...

φιλικά να σε ενημερώσω ότι οι Πολιτικοί έχουν μάθημα μετάδοσης θερμότητας και θερμομόνωσης (τουλάχιστον μέχρι που τελείωσα)

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, ppanag said:

φιλικά να σε ενημερώσω ότι οι Πολιτικοί έχουν μάθημα (ΓΝΩΣΗΣ) μετάδοσης θερμότητας και θερμομόνωσης (τουλάχιστον μέχρι που τελείωσα)

Συνάδελφε μην επλακούμε στο ''ξέρω'' ''ξέρεις'' ... άστο είναι πονεμένη η ιστορία του συλλόγου πολ. μηχανικών στα τεκτενόμενα του  ΤΕΕ!

Το κλείνω εδω...

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, dib said:

Συνάδελφε μην επλακούμε στο ''ξέρω'' ''ξέρεις'' ... άστο είναι πονεμένη η ιστορία του συλλόγου πολ. μηχανικών στα τεκτενόμενα του  ΤΕΕ!

Το κλείνω εδω...

δεν θέλω να ανοίξω καμία κουβέντα, απλή παρατήρηση έκανα... προσωπικά συμφωνώ και με το ... ο καθένας στη δουλειά του... εξού και ασχολούμαι με στατικά κυρίως, όπως επίσης δεν υπήρξα ποτέ ενεργειακός επιθεωρητής, καθώς θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να κάνεις λίγα, αλλά πολύ καλά!

Παρατηρώ όμως ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα αυτή και αναγκάζονται να βιοπορίζονται όπως μπορούν και όπως κρίνουν αυτοί καλύτερα.

Η προσωπική μου άποψη δε, είναι ότι οι εξετάσεις των ΠΕΑ δεν έχουν κανένα νόημα σε ήδη απόφοιτους ανώτερων ή ανώτατων σχολών. Αυτό που θα είχε νόημα είναι η ενημέρωση του κοινού για τη χρησιμότητα του ΠΕΑ, ώστε η αγορά να φτάσει στο (ώριμο) σημείο αναζήτησης του σωστού ΠΕΑ..... Όλοι ψάχνουν να δουν πόσο καίει το αμάξι που έχουν ή που θα αγοράσουν, αλλά κανείς δεν ξέρει τι καίει το σπίτι του ..... 

Link to comment
Share on other sites

Με τις π@π@ριές που διαβάζω στις 17 σελίδες posts, τρίβουν ήδη τα χεράκια τους τα ΚΕΚ, οι Στασινοί όλων των κομματικών χώρων, και αυτοί που θα πάρουν τις μίζες από όλο αυτό το πανηγύρι που στήνεται με τρόπο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ.

Είμαστε οι πρωταθλητές του "Διαίρει και βασίλευε" στους επαγγελματικούς κλάδους, βολεύει πολλούς, δε λέω.  Μη ξεφιλίζουμε μόνοι μας τα πτυχία των μηχανικών, ήδη βγάζουμε λιγότερα από τα "μαστόρια" που επιβλέπουμε, μη τσιμπάτε κατευθείαν στην ειδησούλα που πέφτει για να φανεί η θέση του κλάδου, δείτε τελοσπάντων λίγο πιο μακριά από τη μύτη σας, ορισμένοι!

Τα γράφω αυτά την ώρα που σε διπλανό παράθυρο τρέχω την "επιμόρφωση" του voucher και μαθαίνω πως να χειρίζομαι τον... internet explorer  σε περιβάλλον Win7.  Ε, ασταδιάλα πχιά!

Χριστός Ανέστη!

P.S. Ναι ρε, είμαι ΑΤΜ, έχω πτυχίο Βιολογίας, έχω μάστερ στη Γεωπληροφορική, είμαι εξειδικευμένος στην Υδρολογία/Υδραυλική, είμαι κάτοχος μελετητικού πτυχίου από το 1999 και γ@μώ το κέρατό μου μέσα έχω όλες τις απαραίτητες γνώσεις και skills για να βγάζω ένα ΠΕΑ Α ή Β' τάξης, όπως και κάνω χωρίς εκπτώσεις τα τελευταία χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, savvas said:

....., τρίβουν ήδη τα χεράκια τους τα ΚΕΚ, ......

εγώ για άλλη μια φορά μετά λύπης θα επισημάνω γιατί έχετε σαν δεδομένο ότι πρέπει να γίνουν σεμινάρια σε ΚΕΚ. Αλλά αν κρίνω από την προηγούμενη φορά, μάλλον αποκαλύπτονται οι πραγματικές προθέσεις. Οποισδήποτε μπορεί να κάνει ένα σεμινάριο, δεν μπορούν να περάσουν όμως όλοι τις εξετάσεις. Οπότε κάντε τα ίδια πάλι. Φωνάξτε για τις εξετάσεις και κανένα πρόβλημα με τα σεμινάρια (τα οποία κοστίζουν κιόλας...)...

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.