Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Σε νομίμως υφιστάμενο τυροκομείο σε επαρχιακή κωμόπολη ( οικοδομική άδεια 1975) θέλουμε να αλλάξουμε την χρήση σε κατοικία. Όταν εκδόθηκε η άδεια, η περιοχή στην οποία χτίστηκε ήταν εκτός σχεδίου και μεταγενέστερα στην 10- ετία του 1990 έγινε πράξη εφαρμογής και εντάθηκε στο σχέδιο πόλης . Το κτίσμα βρίσκεται εντός της πρασιάς (όπως καθορίστηκε από την πράξη εφαρμογής)  αλλά συμφώνα με την Ο.Α. είναι στην θέση που το προέβλεπε η οικοδομική άδεια. Θέλω να ρωτήσω αν η παραπάνω αλλαγή χρήσης εμπίπτει στην  περίπτωση του άρθρου 29 παρ ιζ) και γίνεται να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν απαιτείται μελέτη ενεργειακής απόδοσης ( το κτίσμα είναι ανω το 50 τ.μ. περίπου 120μ)

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση και προσθήκη τονισμού-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/3/2022 at 2:55 ΜΜ, the_topo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Διώροφη οικοδομή η οποία τακτοποιήθηκε εξολοκλήρου  ως κατ. 1 αυθαιρέτου (λόγω προύπαρξης του έτους 1975 χωρίς Ο.Α.), έχει ενταχθεί στον προηγούμενο κύκλο του εξοικονομώ και τώρα μου ζητήθηκε ΕΕΔΜΚ για τις αντίστοιχες εργασίες που αφορούν θερμοπρόσοψη/χρωματισμούς κτλ. Βρίσκεται εντός σχεδίου και δεν έχει οριζόντια σύσταση.

Μπορώ να προβώ σε ΕΕΔΜΚ για τις εργασίες αυτές? Πριν λίγο καιρό στη πολεοδομία, σε αντίστοιχη περίπτωση είχα ακούσει να αναφερεται σε συνάδελφο η απαίτηση νομιμοποίησης και όχι τακτοποίησης ώστε να δύναται εν συνεχέια η ΕΕΔΜΚ. Είχα καταλάβει λάθος ή όντως ισχυεί?

Και αν ισχύει, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με παραπέμψετε στο αντίστοιχο εδάφιο/νόμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

 

Αν αφορά εργασίες που έγιναν μετά το 2011 τότε σωστά άκουες. Γίνεται επιβολή προστίμου και μετά νομιμοποίηση με ΕΕΔΜΚ.  

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισμένες κατασκευές κατηγορίας 1 & 2 εξαιρούνται οριστικά απο την κατεδάφιση, οπότε μπορείς να εκδόσεις ΕΕΔΜΚ ή ακόμη και οικοδομική άδεια προσθήκης.

Σε αυθαίρετα κατηγορίας 5 επιτρέπονται μονο:

αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση, 
τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και 117,
ββ) κατεδάφισης,
γγ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του επόμενου εδαφίου ή φύτευσης δώματος,
δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται 
αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

εμείς χάσαμε μια δουλειά πρόσφατα. Περιοχή πρέπει να ήταν κάπου προς τα Πετράλωνα και ο εργολάβος μου ζήτησε προσφορά να του βγάλω μια ΕΕΜΚ. Την διαδικασία δεν την ξέρω καλά όπως γίνεται τώρα τελευταία και το συζήτησα με ένα Συνάδελφο που συνεργάζομαι. Μου είπε ότι έπρεπε να κάνω έλεγχο νομιμότητας του υπάρχοντος κτιρίου. Εκεί είχαμε ένα τριόροφο με μια ιδιοκτησία ανά όροφο και ο εργολάβος ήθελε μια άδεια για προσθήκη μόνωσης και σοβά σε μια όψη μόνο με σκαλωσιές.
Καλά τα πηγαίναμε αρχικά και τα είχαμε βρει και μόλις του είπα ότι θέλω τίτλους ιδιοκτησίας των διαμερισματων που υπάρχουν και τις εγκεκριμένες κατόψεις τους, να τα δω, εξαφανίστηκε, γιατί άραγε???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον όμως οι όψεις είναι μέρος των κοινόχρηστων ενός κτιρίου, δεν είναι λογικό πως ο έλεγχος νομιμότητας πρέπει να αφορά μόνο στα κοινόχρηστα και όχι στην κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Αν δεν έχει υπερβάσεις το περίγραμμα και το ύψος του κτιρίου και δεν έχει αυθαίρετες κατασκευές στον ακάλυπτο, δεν επηρεάζεται το διάγραμμα κάλυψης. Οπότε ότι αυθαιρεσία και να έχει εκτελεστεί εντός του όγκου του (πχ διαμερισματώσεις), μπορεί να διορθωθεί μελλοντικά με την έκδοση οποιασδήποτε οικοδομικής άδειας.

Στο κάτω κάτω, νομικά,  δεν έχουμε το δικαίωμα να μπαίνουμε σε κάθε σπίτι με το έτσι θέλω. Μέχρι και η αστυνομία κάνει έρευνα σε κατοικίες παρουσία εισαγγελέα ή δικαστή.

Με τη θερμοπρόσωψη αποτυπώνεις τις όψεις και ακόμη και αν έχουν αλλάξει μπορείς να επιλέξεις και την αλλαγή όψεων στην ΕΕΔΜΚ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά δεν έχω καταλάβει, απαιτείται ενημέρωση ΟΑ μετά από ΕΕΜΚ ή όχι;
Η περίπτωση που έχω είναι εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε κτίριο με ΟΑ του 1985 (θα αλλάξουν ππ, μηχανολογικά εκτός των αρχιτεκτονικών)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα προβληματιστεί με το ζήτημα, αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο. Γι' αυτό δεν μου έρχεται και κάποια αναφορά στον νόμο, αλλά πάντως αναρωτιέμαι: η ίδια η έκδοση της ΕΕΔΜΚ μαζί με τις τροποποιημένες μελέτες δεν αποτελεί συμπλήρωση του ψηφιακού φακέλου (για να μην το χαρακτηρίσω ηλεκτρονική ταυτότητα) του κτιρίου; Επομένως γιατί να χρειάζεται ενημέρωση ο έντυπος φάκελος;

Εντιτ: εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποια διαδικασία μέσω του e-adeies που δεν γνωρίζω.

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Ν4495:

η) «Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης με επαύξηση των μεγεθών δόμησης, κάλυψης, όγκου και ύψους και τροποποίηση του περιγράμματος του κτιρίου, καθώς και η αλλαγή ιδιοκτήτη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 42

Η ΕΕΜΚ για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις εκδίδεται για να μπορούν να γίνουν και να είναι νόμιμες οι εργασίες που απαιτούνται για την διαρρύθμιση. Η ενημέρωση της αρχικής οικοδομικής άδειας, ειδικά τώρα που υπάρχει και η ΗΤΚ είναι κατά την γνώμη μου περιττή. Δηλαδή, αν βγεί οικοδομική άδεια προσθήκης κατ'επέκταση πχ θα πρέπει να ενημερωθεί η αρχική οικοδομική άδεια;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@tettris μόνο μέσω e-άδειες γίνεται πλέον.

@desptsouk δεν είναι το ίδιο η προσθήκη κατ' επέκταση, μεταβάλλει τα μεγέθη κ υποβάλλεται και αποτύπωση υπάρχοντος.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.