Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Τα ερωτήματά μου αφορούν την έκδοση ΕΕΜΚ για κατασκευή πισίνας κόμπακτ <50,00 μ2.

α) Απαιτείται τελικός έλεγχος από ελεγκτή δόμησης; μετά από επικοινωνία με την αρμόδια ΥΔΟΜ μου είπαν οτι απαιτείται ένας τελικός έλεγχος ! Το έχετε υπόψη; έχετε βρει σχετική αναφορά στην νομοθεσία; σε περίπτωση μη κλήσης ελεγκτή θίγεται η νομιμότητα της κατασκευής;

β) μετά από επικοινωνία με την εταιρία κατασκευής, δέχτηκαν να μου στείλουν το πιστοποιητικό στατικής επάρκειας και την ΗΜ μελέτη αλλά ΌΧΙ τις απαραίτητες για την έκδοση αδείας ΥΔ μηχανικού για ασφάλεια στατικών και ΗΜ! Καταρχήν εφόσον κατατίθεται υπογεγραμένη μελέτη ΗΜ και πιστοποιητικό στατικής επάρκειας κατασκευής ποιο είναι το περιεχόμενο και το νόημα αυτών των επιπρόσθετων ΥΔ που απαιτούνται εκ του νόμου; Πως μπορώ να ελέγξω την κατασκευή και να υπογράψω σχετικά; Ακούω τις γνώμες σας και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να βγάλω μία ΕΕΔΜΚ για σοβάδες ,χρωματισμούς κι επιδιόρθωση στέγης σε διατηρητέο. Θέλει έγκριση από εφορία νεοτέρων μνημείων . Θέλει κι από άλλους φορείς εγκρίσεις; Που μπορώ να διαβάσω ακριβώς ποιες εγκρίσεις χρειάζεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β 1843/2020

Με αυτες τις προσφατες συμπληρωσεις που μαλλον δεν σε αφορουν

https://www.michanikos.gr/index/articles/νομοθεσία/νέες-προσθήκες-περιπτώσεων-έκδοσης-έγκρισης-εργασιών-δόμησης-μικρής-κλίμακας-r11980/

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Ρώτησα και πολεοδομία και μου είπαν ότι ζητώ έγκριση από την υπηρεσία που έκανε τον χαρακτηρισμό του διατηρητέου. Από αρχεία της πολεοδομίας βρίσκω το ΦΕΚ με την υπηρεσία έκανε τον χαρακτηρισμό.

Καλή σας μέρα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Διώροφη οικοδομή η οποία τακτοποιήθηκε εξολοκλήρου  ως κατ. 1 αυθαιρέτου (λόγω προύπαρξης του έτους 1975 χωρίς Ο.Α.), έχει ενταχθεί στον προηγούμενο κύκλο του εξοικονομώ και τώρα μου ζητήθηκε ΕΕΔΜΚ για τις αντίστοιχες εργασίες που αφορούν θερμοπρόσοψη/χρωματισμούς κτλ. Βρίσκεται εντός σχεδίου και δεν έχει οριζόντια σύσταση.

Μπορώ να προβώ σε ΕΕΔΜΚ για τις εργασίες αυτές? Πριν λίγο καιρό στη πολεοδομία, σε αντίστοιχη περίπτωση είχα ακούσει να αναφερεται σε συνάδελφο η απαίτηση νομιμοποίησης και όχι τακτοποίησης ώστε να δύναται εν συνεχέια η ΕΕΔΜΚ. Είχα καταλάβει λάθος ή όντως ισχυεί?

Και αν ισχύει, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με παραπέμψετε στο αντίστοιχο εδάφιο/νόμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/27/2022 at 7:01 PM, ΚΑΝΑ said:

δεν ισχύει (οι κατηγ 1-2-3-4 απαλλάσσονται της κατεδάφισης επ' αόριστον) 

Κάτι άλλο θα εννοούσαν τότε στη πολεοδομία - γιατί άκουσα και να προτείνουν να προβούν σε νομιμοποίηση αντί τακτοποίηση ώστε να μπορέσουν μελλοντικά να προβούν σε ΕΕΔΜΚ για τις απαιτούμενες εργασίες..

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2022 at 2:45 ΜΜ, ManousosE said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Τα ερωτήματά μου αφορούν την έκδοση ΕΕΜΚ για κατασκευή πισίνας κόμπακτ <50,00 μ2.

α) Απαιτείται τελικός έλεγχος από ελεγκτή δόμησης; μετά από επικοινωνία με την αρμόδια ΥΔΟΜ μου είπαν οτι απαιτείται ένας τελικός έλεγχος ! Το έχετε υπόψη; έχετε βρει σχετική αναφορά στην νομοθεσία; σε περίπτωση μη κλήσης ελεγκτή θίγεται η νομιμότητα της κατασκευής;

β) μετά από επικοινωνία με την εταιρία κατασκευής, δέχτηκαν να μου στείλουν το πιστοποιητικό στατικής επάρκειας και την ΗΜ μελέτη αλλά ΌΧΙ τις απαραίτητες για την έκδοση αδείας ΥΔ μηχανικού για ασφάλεια στατικών και ΗΜ! Καταρχήν εφόσον κατατίθεται υπογεγραμένη μελέτη ΗΜ και πιστοποιητικό στατικής επάρκειας κατασκευής ποιο είναι το περιεχόμενο και το νόημα αυτών των επιπρόσθετων ΥΔ που απαιτούνται εκ του νόμου; Πως μπορώ να ελέγξω την κατασκευή και να υπογράψω σχετικά; Ακούω τις γνώμες σας και ευχαριστώ.

για το α): απαιτείται μόνο τελικός έλεγχος από Ελεγκτή Δόμησης, γιατί είναι κατηγορία Α, περίπτωση vi), σύμφωνα με την Απόφαση αρ. 299, ΦΕΚ 57 Β/16-01-2014, άρθρο 1, παρ. 1 α περ. vi).

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπλέξουμε τους ελεγτές δόμησης με ΕΕΔΜΚ;

Το άρθρο 44 του 4495/17 ξεκινάει:

Ο έλεγχος ορθής εφαρμογής είναι υποχρεωτικός για κάθε έργο που εκτελείται με οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης, με έναρξη εργασιών μετά την 1.3.2012. Οι έλεγχοι διενεργούνται από διαφορετικούς κάθε φορά Ελεγκτές Δόμησης με αυτοψία και έλεγχο της εφαρμογής των μελετών, σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια δόμησης ή η οικοδομική άδεια

Τά άρθρα 29 (ΕΕΔΜΚ) και 30 διαχωρίζουν ξεκάθαρα την έγκριση εργασιών απο τις οικοδομικές άδειες.

Στην απόφαση 299 που αναφέρεται παραπάνω στο άρθρο 1 λέει "περιπτώσεις όπου απαιτείται έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης" και εννοεί τις έντυπες άδειες που βγάζαμε με τον Ν.4030/11 που ήταν χωρισμένες σε έγκριση δόμησης και άδεια δόμησης, όχι στις ΕΕΔΜΚ

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο συνάδελφος Gousgounis. Για πισίνα μέγιστης επιφάνειας 50μ2 με εξωτερικά συστήματα μηχανοστασίου, απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας, οπότε δεν απαιτείται στο τέλος έλεγχος από Ελεγκτή Δόμησης. Αρκεί να υφίστανται οι προϋποθέσεις κατασκευής, σύμφωνα με το άρθρο 29, παρ. 2, περ. ιε) του Ν. 4495/17.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.