Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κόβεις ΑΠΥ (αν και έχω δει να κόβουν και Τιμολόγιο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα),

με επωνυμία: ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ..... (ως ωφελούμενος έργου) και

επάγγελμα: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 773
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια δέσμευση σχετικά με την πώληση ακινήτου που έχει συμμετάσχει στο Εξοικονομώ Αυτονομώ; Μπορεί αν θέλει μετά ο ιδιοκτήτης να το πουλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πανηγύρι που ονομάζεται ΕΑΤ και ο οποιοσδήποτε σκιτζής που αναλαμβάνει τον έλεγχο, μου ζητάνε :

Για την δαπάνη 1.Γ1.ΙΙ και την δαπάνη 1Γ2.ΙΙ παρακαλούμε αναρτήστε αιτιολογική έκθεση πως προκύπτουν οι τιμές Uw.

 

Γνωρίζετε τι είναι αυτό; Τους ζήτησα να μου εξηγήσουν, αλλά μου στέλνουν το ίδιο πράγμα.

 

Υ.Γ. Σχετικά με τις καθυστερήσεις... μία από τις αιτήσεις μου, έχει φτάσει τους 2,5 μήνες χωρίς έλεγχο ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Uw -> συντελεστής θερμοπερατότητας κουφώματος (πλαίσιο + τζάμι)...σελ. 71 της ΤΟΤΕΕ 1.

 

Κι εσυ βρε συνάδελφε μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό! 😀

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είναι ακόμη πρωί και μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά....

Από που προκύπτει η ανάγκη αιτιολόγησης του Uw  σε κάθε πικραμένο????....

Από την στιγμή που έχουν ανέβει τα CE πλαισίου, υαλοπίνακα και ρολού  δεν έχει καμία βάση η απαίτηση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τι είναι το Uw... η αιτιολογική έκθεση για το πως προκύπτει δεν καταλαβαίνω τι είναι...

Και φυσικά δεν έχω καμία διάθεση να κάνω αναλυτικό υπολογισμό για κάθε κούφωμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έχει δώσει ο προμηθευτής τη δήλωση επίδοσης; 

Συνήθως έχουν τους αναλυτικούς υπολογισμούς βάσει κάποιων υπολογιστικών φύλλων που έχουν από τις κατασκευαστές προφίλ. Και μπορεί να γίνει και εκτύπωση ή εξαγωγή σε pdf ώστε να τα ανεβάσεις στο σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνει καμία παρανόηση …..

εννοείται ότι είσαι υποχρεωμένος να κανείς αναλυτικό υπολογισμό του κάθε ανοίγματος βάσει των πιστοποιητικών που θα πάρεις …. Έστω για επαλήθευση ….

αλίμονο αν βασίζεσαι στα νούμερα που θα σου δώσει ο κάθε κατασκευαστής ….

εσύ είσαι ο μηχανικός και ο υπογράφων το παράρτημα που υποβάλεις …..

την αιτιολόγηση του συνολικού συντελεστή δεν είσαι υποχρεωμένος να υποβάλεις ….

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο συνάδελφος @pggiotas πρέπει να γίνεται...εμεις κάνουμε τους υπολογισμούς και κάνουμε επαλήθευση, δεν βασιζόμαστε στο τι λέει ο κατασκευαστής!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα , σε διαμέρισμα 49,5 τμ καθαρού εμβαδού εκδόθηκε Α και Β ΠΕΑ, ,με τα συγκεκριμένα, τετραγωνικά μέτρα. Στο Ε9 και στο συμβόλαιο είναι δηλωμένα τα 54,70 τμ μεικτό εμβαδόν. Η απόφαση υπαγωγής εγκρίθηκε για τα 54,70 τμ . Στον 5ο ή 6ο έλεγχο (έχω χάσει το μέτρημα ) ζητείται διευκρίνηση ως προς τα τμ με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού καθώς και το συμβόλαιο .  'Εχει συναντήσει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Με ανησυχεί αν θα προκύψει (λόγω μικρότερου -καθαρού εμβαδού), μείωση του επιλέξιμου προϋπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.