Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονομώ-Αυτονομώ


Recommended Posts

On 27/9/2021 at 9:07 ΜΜ, tsx said:

Στις 58-59 μέρες κάνουν τον πρώτο έλεγχο. Μέχρι 86 μέρες έχω φτάσει, δεύτερος έλεγχος δεν έχει έρθει ακόμη. Ίσως περιμένουν άλλες 58-59 μέρες.

Επιβεβαιώνω τις 58-59 μέρες για τον πρώτο έλεγχο. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. 

Τα παραστατικά   Β΄' Ενεργειακής επιθεώρησης ,  Αμοιβη Συμβούλου και Αμοιβη   ΕΕΔΜΚ  γινονται επι πιστώσει  και τους πληρώνει το πρόγραμμα ή  Εξοφλούνται ( πληρώνονται απο τον Ωφελούμενο) και το προγραμμα πληρωνει  τον Ωφελούμενο ??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, moneftsis said:

Συνάδελφοι. 

Τα παραστατικά   Β΄' Ενεργειακής επιθεώρησης ,  Αμοιβη Συμβούλου και Αμοιβη   ΕΕΔΜΚ  γινονται επι πιστώσει  και τους πληρώνει το πρόγραμμα ή  Εξοφλούνται ( πληρώνονται απο τον Ωφελούμενο) και το προγραμμα πληρωνει  τον Ωφελούμενο ??

Το Β' ΠΕΑ το πληρώνει ο ωφελούμενος  με τραπεζική συναλλαγή και του τα δίνει στο τέλος το πρόγραμμα. Σύμβουλος και ΕΕΔΜΚ επί πιστώσει και εξοφλούνται από το πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Στην καταχώρηση  των Λοιπων εξόδων προσπαθώ να βαλω τις ημερομηνίες  των παραστατικων και δεν τις κρατάει.  Και ειναι υποχρεωτικο πεδιο . Εχω φαει  1 ωρα . Ξερει κανεις τιποτα για αυτο?  

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

moneftsis

Γράφεις ημερομηνία>ποντίκι πάνω σε ένα άλλο κελί>αριστερο κλικ στο κελί>κράτησε την ημερομηνία.

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από διάστημα 2μηνών περίπου μου ήρθε αρνητική απάντηση σε έλεγχο δικαιολογητικών. Μεταξύ των άλλων μου ζητάνε να αναρτήσω : αιτιολογική έκθεση Α' επιθεωρητή, που να τεκμηριώνεται η επιφάνεια των κύριων χώρων που έχω δηλώσει στο πληροφοριακό σύστημα.

Το λάθος που έγινε είναι ότι στο Β΄ΠΕΑ ο επιθεωρητής δεν έλαβε υπόψη το πάχος της θερμομόνωσης και δεν αύξησε το αρχικό εμβαδό του διαμερίσματος.

Τι προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση;

Επίσης ξέρει κανείς γιατί μου ζητάει βεβαίωση ΔΕΔΔΗΕ και τι είναι αυτη η βεβαίωση;

Edited by gab pet
Συμπληρωματικό ερώτημα
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεις τον Β. Τον Α σου ζητάνε. Δεν είναι τίποτα. Ειναι σίγουρο ότι τα νομιμοποιητικά έγγραφα διαφέρουν λίγο σε επιφάνεια απο το Α ΠΕΑ. Αυτο σου ζητάνε μια εκθεση να αιτιολογήσεις, μην τυχόν και υπάρχει αυθαιρεσία μη τακτοποιημένη. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, gab pet said:

Καλημέρα, μετά από διάστημα 2μηνών περίπου μου ήρθε αρνητική απάντηση σε έλεγχο δικαιολογητικών. Μεταξύ των άλλων μου ζητάνε να αναρτήσω : αιτιολογική έκθεση Α' επιθεωρητή, που να τεκμηριώνεται η επιφάνεια των κύριων χώρων που έχω δηλώσει στο πληροφοριακό σύστημα.

Το λάθος που έγινε είναι ότι στο Β΄ΠΕΑ ο επιθεωρητής δεν έλαβε υπόψη το πάχος της θερμομόνωσης και δεν αύξησε το αρχικό εμβαδό του διαμερίσματος.

Τι προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση;

Αναφέρει κάπου ο οδηγός ότι ο Β' επιθεωρητής πρέπει να αναφέρει το εμβαδόν προσαυξημένο κατά το πάχος της θερμομόνωσης? Αν ναι, όπως μου το υποδείξει κάποιος συνάδελφος..

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, katrmp said:

Μην μπερδευεις τον Β. Τον Α σου ζητάνε. Δεν είναι τίποτα. Ειναι σίγουρο ότι τα νομιμοποιητικά έγγραφα διαφέρουν λίγο σε επιφάνεια απο το Α ΠΕΑ. Αυτο σου ζητάνε μια εκθεση να αιτιολογήσεις, μην τυχόν και υπάρχει αυθαιρεσία μη τακτοποιημένη. 

Έχεις δίκιο η επιφάνεια είναι 95,00τμ σε Ε9 και συμβόλαιο και 108,00τμ σε λογαριασμό ΔΕΗ για αυτό ζητάνε και την βεβαίωση της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.