Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΚΑΝΑ 

1. θεωρώ ότι μπορείς να συντάξεις ΗΤΑ με το σωστό ΟΤ ... τα υπόλοιπα ας τα λύσει ο Συμ/φος

2. Νομίζω σου έχω λύση: Συντάσεις ΗΤΑ, εκδίδεις ΠΠ για αρθ 102 και αποθηκεύεις τα ανάλογα pdf. Αμέσως μετά τροποποιείς και καταχωρείς αιτία: μεταβίβαση (δεν αλλάζεις ημερομηνία αυτοψίας, οπότε δεν ξαναπληρώνεις), εκδίδεις ΠΠ και έχεις το δεύτερο πιστοποιητικό .... Αν δεν αρκεί εκδίδεις και 3ο για εξοικονομώ ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Στην περίπτωση διώροφης οικοδομής- της κρατικής αρωγής για την οποία δεν υπάρχουν σχέδια- στην οποία έχει βγει άδεια προσθήκης κατ' επέκταση και καθ' ύψος ενός ορόφου (β' όροφος-ο οποίος δεν υλοποιήθηκε ποτέ) για την έκδοση της ΗΤΚ μπορώ να ανεβάσω τα σχέδια της άδειας αυτής στην οποία περιγράφονται και οι κάτω όροφοι και να κάνω και τον έλεγχο νομιμότητας από τα σχέδια αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και  μπορείς!

1. Είναι  μια νόμιμη Διοικητική Πράξη,  άσχετα αν δεν υλοποιήθηκε ποτέ ο όροφος και οι επεκτάσεις της και

2. εννοείται ότι κατά το χρόνο έκδοσης ελέγχθηκε   από την ΥΔΟΜ και εγκρίθηκε ως νόμιμο το υφιστάμενο ισόγειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος το εξής;

Έχω ένα ακίνητο διαμέρισμα προς σύνταξη της ΗΤΚ και η μόνη διαφορά του με την άδεια είναι ότι το παράθυρο του μπάνιου στην άδεια είναι 1*1,10 και στην πραγματικότητα είναι 0,5*0,8. 

Λόγω του ότι το κατασκευασμένο είναι μικρότερο της άδειας γίνεται να αποφύγω την ενημέρωση άδειας;

Ή χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνει;;

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν χρειάζεται να κάνεις ενημέρωση άδειας. Ο νόμος λέει ξεκάθαρα πως αν βρεις αλλαγές σε σχέση με άδεια/τακτοποίηση τις αποτυπώνεις και δίνεις νέα κάτοψη αποτύπωσης. Έως εκεί. Η ενημέρωση είναι δουλειά του υπόχρεου (ιδιοκτήτης) ο οποίος αν θέλει να προβεί σε τέτοια, θα στο ορίσει συγκεκριμένα στο συμφωνητικό. Έχω δει από συναδέλφους πολλές δεκάδες ΗΤΚ, κανένας (μα κανένας όμως) δεν προέβη σε ενημέρωση. Τσάμπα κόπος και δεν προκύπτει από κάπου υποχρέωση του μηχανικού.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα σίγουρο  στην νομοθεσία μας! Αυτό το λένε και παραδέχονται οι πάντες (ελ επαγγελματίες -και Υπάλληλοι ΥΔΟΜ)

Εσύ λες ότι βάσει του .... δεν απαιτείται. Και εγώ σου λέω ότι τώρα για διαφοροποίηση παράθυρων  απαιτείται, πρώτα ρύθμιση και μετά η έκδοση Η.Τ.Α (άσχετα αν πριν -βλέπε βεβαίωση μεταβίβασης - ως κατηγ 3 δεν απαιτούνταν ούτε καν η ρύθμιση)

Αυτό που αναφέρεις  ισχύει μόνο για εσωτερικές διαφοροποιήσεις 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν είναι τίποτα σίγουρο  στην νομοθεσία μας! Αυτό το λένε και παραδέχονται οι πάντες (ελ επαγγελματίες -και Υπάλληλοι ΥΔΟΜ)

Εσύ λες ότι βάσει του .... δεν απαιτείται. Και εγώ σου λέω ότι τώρα για διαφοροποίηση παράθυρων  απαιτείται, πρώτα ρύθμιση και μετά η έκδοση Η.Τ.Α (άσχετα αν πριν -βλέπε βεβαίωση μεταβίβασης - ως κατηγ 3 δεν απαιτούνταν ούτε καν η ρύθμιση)

Αυτό που αναφέρεις  ισχύει μόνο για εσωτερικές διαφοροποιήσεις 

Πουθενά δεν ανέφερα ότι δεν απαιτείται τακτοποίηση. Εγώ προσωπικά θα τακτοποιούσα την κατηγορία 3 και μετά θα έκανα την ΗΤΚ. Είπα ότι δεν απαιτείται ενημέρωση αδείας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, MatsuPitsu said:

Πουθενά δεν ανέφερα ότι δεν απαιτείται τακτοποίηση. Εγώ προσωπικά θα τακτοποιούσα την κατηγορία 3 και μετά θα έκανα την ΗΤΚ. Είπα ότι δεν απαιτείται ενημέρωση αδείας.

χίλια συγνώμη! Έχεις δίκαιο.

(όσο για το μείον-εγώ βάζω μόνο +) 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ εμένα μάλλον εννοούσες... :)

Απο που προκύπτει λοιπόν οτι απαιτείται ρύθμιση για μετατόπιση παραθύρων;  Η βεβαιωση (τυπου 2 που την βαφτισαν) αναφέρει ρητά πως εξαιρουνται οι κατασκευές της παρ.2θ του 82 (ΠΠ του 81 δηλαδή, κτιριοδομικός κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα εσένα! Απλά επειδή με το MatsuPitsu δεν γινότανε σαφές ότι σε κάθε περίπτωση στην συμπλήρωση της Η.Τ.Α απαιτείται ρύθμιση, μπήκα στον κόπο να το αποσαφηνίσω.

Όσο για την αμφιβολία σου

11 λεπτά πριν, jbosdas said:

@ΚΑΝΑ εμένα μάλλον εννοούσες... :)

Απο που προκύπτει λοιπόν οτι απαιτείται ρύθμιση για μετατόπιση παραθύρων;  Η βεβαιωση (τυπου 2 που την βαφτισαν) αναφέρει ρητά πως εξαιρουνται οι κατασκευές της παρ.2θ του 82 (ΠΠ του 81 δηλαδή, κτιριοδομικός κλπ)

πράγματι σε ότι  αφορά τη βεβαίωση του άρθρο 83 αναφερόταν αυτά όπως τα περιγράφεις, αλλά αν διαβάσεις τη συνέχεια έλεγε (κάπως έτσι)

ότι αυτά που εξαιρούνται τώρα (στη βεβαίωση) ρυθμίζονται υποχρεωτικά κατά την συμπλήρωση της Η.Τ.Α

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.