Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "αδόμητου" για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

@anpap η περίπτωση αυτή είναι πάρα πολύ απλή. Το μόνο που μένει είναι ΟΛΑ αυτά που λέει ο ιδιοκτήτης να αποδεικνύονται και από τα έγγραφα που έχει, αν ακολούθησε τη νόμιμη διαδικασία.

Αν δεν ακολούθησε τη νόμιμη διαδικασία, τότε η συνέχεια της εργασίας ξεκινάει από τη δικαστική απόφαση και συνεχίζει στο αρμόδιο ΤΕΚ.

Σε περίπτωση έδκοσης ΗΤΚ όλα τα ανωτέρω θα αναφέρονται στην τεχνική περιγραφή σύμφωνα με τα έγγραφα που υπάρχουν τη δεδομένη στιγμή (όχι σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη). Το αν εκδίδεται και ΠΠ εξαρτάται από τα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως με πληροφόρησε σήμερα αρμόδιος υπάλληλος της Υδομ μετά από τηλεφωνική επικοινωνία υπάρχει φάκελος εκεί τον οποίο θα δω την Παρασκευή για να καταλάβω τι έχει γίνει γιατί ο ιδιοκτήτης δε ξέρει η δε θέλει να με ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά...ανευρεθεί πλήρες αρχείο στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

Λέω να γράψω μια αναλυτική περιγραφή βάση αυτών, αλλά στις πράξεις δε θα συμπληρώσω κάτι.

Θεωρείτε ότι θα πρέπει να επισυνάψω και τα έγγραφα αυτά στα γενικά έγγραφα εκτός του συμβολαίου και του τοπογραφικού?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, υπάρχει ένα αδόμητο αγροτεμάχιο Αναδασμού που πρόκειται να πωληθεί. Τι έγγραφα χρειάζεται να αναρτηθούν στην ΗΤΚ σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με οικοδομική άδεια (εννοείται) που σκυροδετείται, οι ηλεκτρονικές ταυτότητες εκδίδονται για αδόμητο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .

Αν και διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του θέματος δεν κατάφερα να βρω μια απάντηση στο ερώτημά μου που είναι:

Σε αδόμητο οικόπεδο που υπήρχε κτίριο με οικοδομική αδεια και ενα αυθαιρετο με τακτοποιηση ν4495/17  εκδόθηκε αδεια κατεδάφισης και το κτιριο εχει κατεδαφιστεί  και έχει εκδοθεί και το ΠΕΚ. Ανέβασα λοιπόν

τα στελεχη της αρχικής άδειας

την δηλωση του ν4495/17

την άδεια κατεδάφισης 

το νεο τοπογραφικο με  ΚΗΔ

και το ΠΕΚ και είμαι έτοιμος να εκδώσω την ΗΤΚ σαν αδόμητο.

Είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω και όλες τις μελέτες και τα σχέδια των παραπάνω πράξεων ή μπορώ να το αποφύγω μιας και τώρα το οικόπεδο ειναι αδόμητο?

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υποτίθεται ανεβάζεις τις μελέτες ανά πράξη, οπότε αν υπήρχε παλιά κτίριο με ο.α. τότε όσο παράλογο και αν φαίνεται αφού πλέον έχει απομακρυνθεί, χρειάζεται κάτι να ανεβάσεις χωρίς να είναι 100% ξεκάθαρο για μένα. Οπότε αν θες, ανέβασε μόνο τα βασικά, δηλ. στέλεχος, τοπογραφικό, αρχ/κα και ξυλοτύπους.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, ifanik said:

Καλησπέρα σας .

Αν και διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του θέματος δεν κατάφερα να βρω μια απάντηση στο ερώτημά μου που είναι:

Σε αδόμητο οικόπεδο που υπήρχε κτίριο με οικοδομική αδεια και ενα αυθαιρετο με τακτοποιηση ν4495/17  εκδόθηκε αδεια κατεδάφισης και το κτιριο εχει κατεδαφιστεί  και έχει εκδοθεί και το ΠΕΚ. Ανέβασα λοιπόν

τα στελεχη της αρχικής άδειας

την δηλωση του ν4495/17

την άδεια κατεδάφισης 

το νεο τοπογραφικο με  ΚΗΔ

και το ΠΕΚ και είμαι έτοιμος να εκδώσω την ΗΤΚ σαν αδόμητο.

Είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω και όλες τις μελέτες και τα σχέδια των παραπάνω πράξεων ή μπορώ να το αποφύγω μιας και τώρα το οικόπεδο ειναι αδόμητο?

Ευχαριστώ πολύ

 

Εφόσον σήμερα στο οικόπεδο δεν υπάρχει καμία κατασκευή είναι αδόμητο και δεν απαιτείται κανένα δικαιολογητικό . Από τη στιγμή όμως που ανέβασες τα προαναφερόμενα έγγραφα , απλώς ανέφερε τα σαν ιστορικό του ακινήτου στην Τ.Ε. της ΗΤΚ .

Προσοχή όμως αν παραμένει οποιαδήποτε κατασκευή στο οικόπεδο για το οποίο απαιτείται άδεια , όπως π.χ. περιτοίχιση , δεν είναι αδόμητο και θα πρέπει να τα δικαιολογήσεις με άδεια και αποδεικτικά στοιχεία και θα το περιγράψεις ως υλοποιημένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα αγαπητοί Κοι Συνάδελφοι..

Έχω οικόπεδο χωρίς κτίσμα. Έχουν κατασκευάσει τμήμα μαντρότοιχου. Του έκανα ρύθμιση με τον 4495. Στην ΗΤΚ εννοείται ότι δεν θα το δηλώσω αδόμητο. Σωστά?

Όσον αφορά για το πότε κατασκευάστηκε το τμήμα του πέτρινου μαντρότοιχου δεν κατάφερα να βρω αεροφωτογραφίες για να τεκμηριώσω την περίοδο. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχει κατασκευαστεί την δεκαετία του 1980 και οπωσδήποτε πριν το 1983. Του ζήτησα μια υπεύθυνη δήλωση για τον χρόνο κατασκευής και αυτή σκοπεύω να ανεβάσω. 

Απόψεις παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.