Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

και στον νόμο Μπιρμπίλη τα πρόστιμα τα στέλνουν ταχυδομικά ... αλλά τελικά εμείς τρεχαμε να βρουμε τους φακέλους :(

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που ξέραμε ως δημόσια διοίκηση γενικά, σε λίγο θα είναι παρελθόν, άν φτιάξουμε κράτος και βγούμε από το τούνελ τελικά. Σήμερα γράφουν στις εφημερίδες ότι έρχονται ξένοι για να μας φτιάξουν το κράτος-διοίκηση. Ήταν τόσο μπουνταλάδες οι δικοί μας που ούτε τα έσοδα για τους μισθούς τους (πολιτικοί-δημόσιοι υπάλληλοι) δεν μπορούσαν να μαζέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Mωρε χαζοι δεν ειναι..

Απλα εχουν λογο που δεν φτιαχνουν το κρατος..

 

ΤΟ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ...

Δυο υπαλληλοι στο ιδιο ποστο ΔΕΝ παιρνουν ΠΟΤΕ την ιδια περιοδο αδεια...

Μυαλο θελει για να το καταλαβει ο προισταμενος????

 

 

ΥΓ. Περιμενω τωρα 1.5 μηνα τη διακτυλογραφηση μιας Πραξης Χαρακτηρισμου... Μου ειπαν σημερα οτι ειναι πολυπλοκη η διαδικασια της δακτυλογραφησης....Λες και βγηκα απο καμια σπηλια....

Link to comment
Share on other sites

.....ξένοι για να μας φτιάξουν το κράτος-διοίκηση....

πάντως κάτι φίλοι μου από Γερμανία για να ανοίξουν κατάστημα delicatessen στη Γερμανία

και τα πάνδεινα περάσανε και το λαδάκι τους έδωσαν

 

.... για να λέμε και του στραβού το δίκιο

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω Μυρι...!!!!

 

 

Σε αραβικες χωρες (ανεπτυγμενες) ξερω οτι πας το πρωι και μεχrι το μεσημερι εχεις τα παντα στα χερια σου, απο εναρξη στην εφορια μεχρι αδεια λειτουργιας..

Ομοιως και στην Αγγλια...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χώρα τριτοκοσμική (μπορεί και χειρότερα).

Δεν το θέλαμε, δεν το θέλουμε και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε.

Θα περάσουν τουλάχιστον δύο γενιές για να δούμε ...φως. Βολεύει έτσι.

Η ιστορία έχει διδάξει ότι, δύσκολα αλλάζει το κατεστημένο.

Θέλει πολύ δουλειά, πολύ όρεξη, ικανούς "μπροστάρηδες" και πολύ χρόνο.

Δεν έχουμε τίποτε από αυτά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε αραβικες χωρες (ανεπτυγμενες) ξερω οτι πας το πρωι και μεχrι το μεσημερι εχεις τα παντα στα χερια σου, απο εναρξη στην εφορια μεχρι αδεια λειτουργιας.

Μην μπερδευόμαστε με τις Αραβικές χώρες.

 

Εκεί στους κλέφτες τους κοβουν το δεξί χεράκι!

Εδώ τους κάνουμε πολιτικούς.

 

------

 

Για την Αγγλία πάλι σε 'μεγάλες συμφωνίες' αν δεν παίσει μιζα 10-12% κάτω από το τραπέζι δεν κουνέται φυλλο.

Το παργαδειγμα που γνωρίζω καλά αφορά τηλεπικοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία κοντά στη Θεσσαλονίκη.

Έχει αποσταλεί ταχυδρομικά αίτηση Ν3843/2010 από τον Απρίλιο 2011. Μέχρι το τέλος Οκτωβρίου δεν έχει αποσταλεί πρόστιμο ούτε και καμία τηλεφωνική ενημέρωση υπάρχει.

Πηγαίνω αυτοπροσώπως και φυσικά ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ που δέχονται κοινό. (Γιατί οι μηχανικοί θεωρούνται κοινό είναι άλλο θέμα.)

Περιμένω στην ουρά που περιμένουν όλοι για παραλαβή προστίμου και περαίωση. 1 ώρα.

Ευγενικός συνάδελφος με 10 φακέλους μου παραχωρεί τη σειρά του. Ευγενική κυρία με ενημερώνει ότι ΔΕΝ έχει βγεί το πρόστιμο για το συγκεκριμένο φάκελο και πρέπει να πάω στο διάδρομο με τον αριθμό πρωτοκόλλου, να ψάξω σε ποιόν υπάλληλο έχει χρεωθεί, να το βρώ για να μου δώσει το πρόστιμο.

Πηγαίνω στο διάδρομο και βρίσκω ότι ο φάκελος έχει χρεωθεί στον κύριο Ταδε νο1. Βρίσκω τον κύριο Τάδε νο1.

-Γεία σας, έχω ένα φάκελο που έχει χρεωθεί σε σάς για πρόστιμο του Ν3843.2010. Μπορούμε να το κοιτάξουμε?

-Εγώ δεν ξερω τίποτα. Δεν ασχολούμαι. Βγαίνω στη σύνταξη.

-Μάλιστα, όμως εγώ είδα ότι ο φάκελος είναι χρεωμένος σε σας, τί να κάνω?

-Ότι θες κάνε (ενικός, είμαστε κουμπάροι).

 

Ξαναπάω στην ευγενική κυρία στο πρώτο γραφείο. Φυσικά διακόπτω άλλο συνάδελφο που κάνει κάποια δουλειά.

-Συγνώμη που ξαναέρχομαι αλλά ο κύριος Τάδε νο1 με έδιωξε. Τί να κάνω τώρα?

-Μειδιάζει (προφανώς η κατάσταση είναι γνωστή). Δεν ξέρω, πήγαινε ξανά.

 

Ξανά στον κύριο Τάδε νο1.

-Κύριε Τάδε, πρέπει να με βοηθήσετε, πρέπει να βρω το φάκελο.

-Δεν ξέρω σου λέω.

Εκείνη την κρίσιμη στιγμή -προ μπουκέτου- παρεμβαίνει νεαρή κοπέλα Τάδε νο2.

-Πρέπει να πάτε στο υπόγειο νο 1 να πάρετε το κλειδί της αποθήκης, να πάτε απέναντι από το δρόμο να ανοίξετε με το κλειδί να βρείτε το φάκελο μα γυρίσετε το κλειδί στο υπόγειο νο1 και να ξαναέρθετε.

-??????????????

 

Έτσι κι έγινε λοιπόν, ο φάκελος βρέθηκε σε εκείνο το υπόγειο απέναντι από το δρόμο αφού πήρα το κλειδί από το άλλο υπόγειο και φυσικά επέστρεψα και το κλειδί (κύριος...).

 

Ξαναπάω λοιπόν θριαμβευτής στην καλή κυρία του πρώτου γραφείου με το φάκελο ανά χείρας.

-Γεια σας το βρήκα!

-Είδες που στεναχωριόσουν. Πάνε τώρα στον κύριο Τάδε Νο1 να σου βγάλει το πρόστιμο....

 

Ξαναπάω στον κύριο τάδε νο1.

-γεια σας ξανά.

-τι θες πάλι?

-να βγάλετε το πρόστιμο.

-σου είπα παίρνω σύνταξη. Πάνε στον κύριο Τάδε νο3 απέναντι.(Ταυτόχρονα του δίνει εντολή να με εξυπηρετήσει).

 

Πάω στον κύριο τάδε νο3.

-θα βγάλετε το πρόστιμο?

-Περίμενε εκεί.

 

Περιμένω 20 λεπτά όρθιος.

 

Ο κύριος τάδε νο3 παίρνει το φάκελο, βγάζει το πρόστιμο και το βάζει σε ένα στικάκι. Πάει στο διπλανό γραφείο να το τυπώσει. Περιμένω άλλα 10 λεπτά με υψηλό ηθικό πλέον. Γυρνάει και μου δίνει το φάκελο. Ξαναπάω στην ευγενική κυρία περιχαρής. Μου βάζει κάτι σφραγίδες.Πάνε στον προϊστάμενο για σφραγίδα μου λέει. Πάω στον προϊστάμενο. Περιμένω 20 λεπτά. Σφραγίζει. Ξαναπάω στην ευγενική κυρία. Ξανασφραγίζει και....ΤΕΛΟΣ.

-Άντε μου λέει, τυχερέ σε μία μέρα τελείωσες.

 

ΥΓ. Λεπτομέρειες.

1. Η κυρία τάδε Νο2 αποδείχτηκε κόρη του κυρίου τάδε νο1.

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν φαντάζομαι να έχεις και παράπονο... Τέσσερις άνθρωποι ασχολήθηκαν μαζί σου!

 

Και μια αφελής απορία:

- Πόσο πληρώθηκες για αυτόν τον φάκελο;

- Πόσο κόστισε στο ελληνικό δημόσιο ο υπολογισμό του προστίμου (χώρια η διακίνηση που την έκανες εσύ);

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να είσαι εσύ που διαφήμιζες 150 ευρώ (όλα μέσα) τον ημιυπαίθριο πέρσυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.