Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

gnusselt ζήτησες να σου επιδείξουν τη σχετική απόφαση που να τους δίδει τη δυνατότητα αυτή ?

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε ΚΕΠ που έγραφε ...."εξυπηρετούμε μέχρι 19.30" αλλά κλείνουν ως γνωστό 20.00, τους το ζήτησα.......δεν το είχαν.....και με εξυπηρέτησαν κανονικά αλλιώς δεν έφευγε από εκεί κανείς.

 

 

Μη διστάζετε να ζητάτε σχετικά έγγραφα με ότι σας αναφέρουν ή θυροκολλούν !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τραγικό στην πολεοδομία Καπανδριτίου είναι ότι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα. (πάρτε και εσείς να το διαπιστώσετε στο 22950-53005). Όταν πήγα από εκεί μου είπαν ότι δεν σηκώνουν τηλέφωνο γιατί είναι περιορισμένο το προσωπικό!!! Επιπρόσθετα για αίτηση για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας με παραπέμψαν στο απέναντι φωτοτυπείο, για το οποίο πλήρωσα 1,20Ε για 3 αιτήσεις που χρειάζονται, (είναι διαστάσεως Α3 μπρος-πίσω), όταν η αίτηση που είχα εγώ ήταν ακριβώς η ίδια απλώς σε Α4, (και μάλιστα όπως ορίζει η νομοθεσία). Μάλιστα απέναντι υπάρχουν 2 φωτοτυπία, που εντελώς τυχαία η ιδιοκτήτρια του φωτοτυπείου όπου ''συνεργάζεται'' η πολεοδομία, ήρθε μετά για καφέ στην γραμματεία.

Άλλο περιστατικό είναι από την πολεοδομία Μαρκοπούλου, όπου πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω για δικαιολογητικά για άδεια μικρής κλίμακας, και μου είπαν να πάω από εκεί, καθώς από το τηλέφωνο δεν απαντάνε!!!

 

Από την άλλη να ενημερώσω ότι υπάρχει νομοθεσία (ν.3230/2004, Φ.Ε.Κ.44Α/11-2-2004), όπου ορίζει ότι σε περίπτωση δεν λάβετε απάντηση από ΔΥ μέσα σε 50 ημέρες, (για σύνθετο θέμα), είτε σε 10 ημέρες για απλή απάντηση σε ερώτησή σας, μπορείτε να διεκδικήσετε αποζημίωση χωρίς να μπλέξετε με δικαστήρια, αφού δεν έχουν περάσει 60 ημέρες από την στιγμή που πέρασε η προθεσμία που θα έπρεπε να σαν είχαν απαντήσει. Απλώς κάνετε μία δήλωση με τα στοιχεία σας, (που μπορεί να είναι και ηλεκτρονική) και τον αριθμό πρωτοκόλλου σας, στην Ειδική Επιτροπή Εφαρμογής Ελέγχου Νομοθεσίας όπου υπάρχει σε κάθε περιφέρεια, είτε στην κεντρική επιτροπή του Υπουργείου Εσωτερικών. (για στοιχεία αυτών των υπηρεσιών βλ: http://www.gspa.gr/%281412632240436215%29/eCPortal.asp?id=3913&nt=19&lang=1&pID=235&p2ID=3291&lang=1) Να τονισθεί ότι υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις όπου οι 50 ημέρες είναι περισσότερες, όταν ορίζεται σαφώς από την νομοθεσία, (π.χ. περιβαλλοντική αδειδότηση κ.ο.κ.)

 

Για περισσότερα για την νομοθεσία βλ ενδεικτικά σελίδα περιφέρειας Αττικής http://www.attiki.gov.gr/contents.asp?id=192, ενώ ενδεικτικά βλ και πρακτικά από συνεδριάσεις των επιτροπών αυτών στη σελίδα της περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας http://www.ditikiellada.gov.gr/contents.asp?id=343, (Να τονισθεί ότι στην επιτροπή συμμετέχει νομικός Νομικό Συμβούλιο του Κράτους).

 

Πέρα από την αποζημίωση που θα έχει κάποιος, (και η οποία βασίζεται όπως αναφέρεται στην ζημία του αιτώντος, και είναι ενδεικτικά γύρω στα 100Ε), υπάρχουν και πειθαρχικές κυρώσεις για τον υπάλληλο.

 

Τέλος θα ήθελα να σας αναφέρω και το Σώμα Επιθεωρητών - Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (Σ.Ε.Ε.Δ.Δ.) του Υπουργείου Εσωτερικών, το οποίο επιλαμβάνεται θέματα ελέγχους στη Δημόσια Διοίκηση, (συμπεριλαμβανομένου και του Ευρύτερου Δημόσιου Φορέα), που συσχετίζονται με: α)Κακοδιοίκηση, β)Αδιαφανείς διαδικασίες, γ)Αναποτελεσματικότητα, δ)Χαμηλή παραγωγικότητα.

Σε αυτό το σώμα μπορεί να γίνουν και ανώνυμες καταγγελίες, (είτε μπορεί τα στοιχεία του καταγγέλλοντος να μην γνωστοποιηθούν), τηλεφωνικά και με μαιλ, (βλ http://www.seedd.gr/)

Link to comment
Share on other sites

gnusselt ζήτησες να σου επιδείξουν τη σχετική απόφαση που να τους δίδει τη δυνατότητα αυτή ?

 

 

Στα Γιάννενα υπάρχει απόφαση νομάρχη η οποία βρίσκεται στις πόρτες των γραφείων. Λέει πως δέχονται μελετητές Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω όλη τη διαδικτυακή παρέα και ιδιαίτερα τους νέους Μηχανικούς που χωρις Προγονικά στηρίγματα προσπαθούν να επιβιώσουν με αξιοπρέπια .

Θα σας αφηγηθώ μια πρόσφατη εμπειρία που είχα στην πολεοδομία του Δήμου Πρέβεζας .

Στις 12/03/2010 υπέβαλα αίτηση στην Πολεοδομία για Θεώρηση Όρων Δόμησης οικοπέδου εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων .

Επισκεύθηκα την πολεοδομία πάνω από 10 φορές , μετά από πολλαπλές συζητήσεις μου απάντησαν στις 3-5-2010 αρνητικά .

Σήμερα έμάθα πως τελικα ο ιδιοκτήτης και πελάτης μου πηγέ στην πολεοδομία και πήρε θετική απαντηση μόνος του .

Τα σχόλια δικά σας .......

Μη συμπλήρωση του επαγγέλματος στο προφίλ

Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα ξέφυγε επί Ανδρέα που ο κάθε αφισοκόλλης του, έμπαινε στην πολεοδομία .Στην καλύτερη έβγαζε και κάποια τεχνική σχολή που μάθαινε τον χωροβάτη.

Τώρα κάτι πάει να διορθωθεί , μιας και η αφρόκρεμα των μηχανικών , σε θεωρητικό επίπεδο τουλάχιστον , αρχίζει να εισρέει στις πολεοδομίες .

 

Και μιλάμε για ανθρώπους με παιδεία και καλούς επιστήμονες . Όχι τα αρπαχτικά προηγούμενων δεκαετιών που μπήκαν νηστικοί και θέλανε να φάνε τα πάντα , όσο δεν πάει . Προφανώς δεν είναι όλοι τους έτσι αλλά ένα ποσοστό, ικανό, για να μπει η ταμπέλα "αρπαχτικά" .

 

Το δεύτερο θετικό είναι το ανακάτεμα της τράπουλας . Που ο Σερραίος διορίζεται στο Ηράκλειο, ο Λαρισαίος στον Πύργο κλπ. ), και έτσι δεν έχει πλάτες να εκμεταλλευτεί για να κάνει δουλειές έξω .

 

Εκτός αν οι πλάτες βρούνε αυτόν, πράγμα καθόλου απίθανο .

Έχει και ο ιδιωτικός τομέας τις ευθύνες του στη διαφθορά Δ.Υ. . Πολλοί αποζητούν την διαφθορά Δ.Υ για να κάνουν εύκολα τη δουλειά τους και πάντα. Και αρκετά παιδιά "χαλάσαν" στην πορεία και γλυκαθήκανε στην μίζα από προτροπές ιδιωτών να τα πάρουν. Άλλη κουβέντα αυτή.

 

Γενικά είμαι αισιόδοξος για την ποιότητα των υπαλλήλων που πρόκειται να έχουμε και ανυπομονώ να συνταξιοδοτηθούν οι παλιές καραβάνες που λύνουν και δένουν σε κάθε τοπική κοινωνία (ως γηγενείς) και τη ρουφούν αχόρταγα το αίμα .

 

Προφανώς και δεν έχω αυταπάτες για ΔΕ-αγγέλους, ελπίζω όμως πως θα έχουμε καλύτερους ΔΕ στο μέλλον .

Link to comment
Share on other sites

Θωμά έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες...

 

Στην διαφθορά των υπαλλήλων συντελούν κυρίως οι εργολάβοι.

Μια φορά κάποιος εργολάβος ηθέλε να μου δώσει μια άδεια και οι όροι που έβαζε ήταν τα στατικά, τα ΗΜ και τις αμοιβές να τα κάνουν οι αντίστοιχοι υπάλληλοι της πολεοδομίας (και να τα υπογράψω εγώ φυσικά...). Καλά που δεν μου είπε να δώσει και τα αρχιτεκτονικά...

Link to comment
Share on other sites

υπαλλήλων συντελούν κυρίως οι εργολάβοι.

και αρκετοι συναδελφοι μας.που εχουν μαλιστα και συνεταιριστη......που τους υπογραφουν..............κυριως συναδελφοι μας λοιπον.....

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου γραφειο δεν εχω κλεισει χρονο ακομα που το εχω ανοιξει, και με ταλαιπωρουν αφανταστα σε μια υπηρεσια. Εχω αρρωστησει ειλικρινα. Εχω αγχος. Πλησιαζουν οι μερες που πρεπει να τελειωσω μια δουλεια και δεν ειναι στο χερι μου να κανω κατι να το επισπευσω.

 

Δεν θελω προνομιακη μεταχειριση ως νεος μηχανικος και αλλα δακρυβρεχτα κτλ κτλ

Θελω αυτα που οριζει ο νομος και την ιδια μεταχειριση με τους αλλους

Αυτοι παλι θελουν "αλλα", δεν υπαρχει σημειο τομης.

 

Με τρωνε τα δαχτυλα μου να πω το τι τραβαω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.