Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αυτό που λες με το ΠΕΑ (αν υπάρχει και αν όχι), με προβληματίζει και μένα.
Η ιδέα σου να τους ρωτάω και να μου κάνουν υπ. δήλωση αν έχουν κάνει/ τους έχει παραδοθεί είναι καλή.

Εδώ δεν μου είπαν ότι σε ένα διαμέρισμα είχαν δώσει βεβαίωση (σε υπόθεση που δούλευα ολόκληρο το κτίριο) και είχαν κάνει και συμβόλαια και το βρήκα από εκεί. Σιγά σιγά θα φτιάξει κάπως η κατάσταση και θα ζητάμε συμβόλαιο και παλιά ΗΤΚ, για να βλέπουμε το ιστορικό των κτιρίων - ασθενών.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, μία ερώτηση.

Έχω 2 διαμερίσματα στον ίδιο όροφο (όμορα) για τα οποία για το ένα έχει βγει ΠΕΑ (έχει ενοικιαστεί). Από ότι προκύπτει, τώρα που θέλουν να κάνουν μεταβίβαση, είναι πως στα χαρτιά (συμβόλαιο), τα δύο διαμερίσματα αποτελούν μία ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία (οροφοδιαμέρισμα) και έχει γίνει "αυθαίρετα" διαμερισμάτωση. Άρα οκ, θα γίνει τακτοποίηση. Η ερώτηση αφορά τα ΠΕΑ. Επειδή θα γίνει μία Η.Τ. (για την τροποποίηση της σύστασης θέλει το πως είναι τώρα), είναι "υποχρεωτικό" να γίνει 1 ΠΕΑ όλο μαζί, ή θεωρείτε πως μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για το 2ο διαμέρισμα και στην Η.Τ. να περάσω τα δύο ΠΕΑ?

Τείνω προς την δεύτερη λύση που είναι και ποιο λογική.

Γενικά μπορούμε στην Η.Τ. να βάζουμε 2+ ΠΕΑ αν αφορά την ίδια οριζόντια/κτήριο (π.χ. κτήριο με οροφοδιαμερίσματα χωρίς σύσταση). Το ενιαίο ΠΕΑ νομίζω ότι καλύπτει τα επιμέρους διαμερίσματα, αλλά είναι πιο "τακτοποιημένο" και λογικό να είναι ξεχωριστά. Τι λέτε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να παρουσιασω και την δικια μου περιπτωση:

Εξεδωσα ΠΕΑ για ενα γραφειο 38,45 τ.μ (εμβαδον συμβολαίου) για μια γονικη παροχή. 

Ο ιδιοκτήτης δεν μου ειπε οτι ειχε προηγηθει τακτοποιηση , που προεκυψε νεο εμβαδόν 35,60 τμ.

Τωρα ο μηχανικος που καταρτιζει την ηλ. ταυτότητα κτιριου, απαιτει να κανω ανακληση ΠΕΑ και να διορθώσω τα τετραγωνικά, ωστε να συμπιπτουν με την τακτοποιηση. 

Η ερωτηση μου ειναι: Μπορει να μπει στην ΗΤΑΚ το ΠΕΑ μου όπως ειναι ή πρεπει να κανω ανακληση?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λογικά και εφόσον είχες κάνει επιτόπου αυτοψία για το ΠΕΑ, θα έπρεπε να είχες εντοπίσει την διαφορά των περίπου 3 τμ η οποία δεν είναι αμελητέα. Προσωπικά συμφωνώ με τον συν/φο που σου ζήτησε ανάκληση, αφού το ΠΕΑ εκτός από το λάθος εμβαδό έχει και άλλα θέματα πχ. μη αναγραφή α/α ρύθμισης στα στοιχεία, λάθος σκαρίφημα κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΩΡΓΟΣ Χ
3τμ στα 35,6τμ είναι όντως μεγάλη διαφορά.
Ομως, υπάρχουν διαφορές στα συμβόλαια και τα ΠΕΑ (όπως η θέση του ορίου της θερμικής ζώνης στο μέσο του τοίχου και της ιδιοκτησίας στην άκρη του τοίχου), οπότε η ταύτιση τετραγωνικών δεν είναι απαιτητή.
Αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να τσεκάρεις, τι σου έχει ξεφύγει, συγκρίνοντας αρχικά το σκαρίφημά σου, την κάτοψη συμβολαίου και την κάτοψη της ρύθμισης.
Για παράδειγμα ένα ορθογώνιο 5,1 x 7 = 35,7τμ και ένα ορθογώνιο 5,3 x 7,2 = 38,16τμ
Δηλαδή να σου έχει φύγει 10 πόντους πιο έξω η θερμική ζώνη και η ιδιοκτησία να είναι άλλους 10 πόντους πιο μέσα σε μια πλευρά επειδή έτσι έλεγε η σύσταση, δεν θα άλλαζα ΠΕΑ για αυτό.
10εκ ανοχή στις μετρήσεις πλευρών είναι ανεκτή, καθώς και οι διαφορές ορίων θερμικής ζώνης και ιδιοκτησίας που ανέφερα, είναι προβλεπόμενες.

Δες το λίγο παραπάνω, και θα χρειαστεί μια τεκμηρίωση των διαφορών αν είναι κάτι σαν αυτό που περιγράφω.

Υ.Γ. 
Αν σου λείπει κανένα δωμάτιο, είναι άλλο καπέλο.

Edited by jedi.Yannis
αραίωμα στις πράξεις, να είναι πιο αναγνώσιμο
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα απο την Εγκύκλιο YΠΕΝ 4122.2020 :

"Σημειώνεται ότι, η επιφάνεια κτιριακής μονάδας όπως αναγράφεται στο ΠΕΑ δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την επιφάνεια της κάθε ιδιοκτησίας (όπως δηλώνεται στα συμβόλαια, οικοδομική άδεια, περουσιολόγιο κλπ), διότι ο τρόπος μέτρησης της επιφάνειας - των εξωτερικών ορίων του κτιρίου / κτιριακής μονάδας, είναι διαφορετικός κατά τον ΚΕΝΑΚ από τον Οικοδομικό Κανονισμό. Επισημαίνεται ότι η ωφέλιμη επιφάνεια που αναγράφεται στο ΠΕΑ, μπορεί να περιλαμβάνει επιφάνειες οι οποίες δεν προσμετρώνται στον σ.δ. (παρ.6 , άρθρο 11 του ν. 4067/2012). "

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Είναι ένα διώροφο κτίσμα, στο ισόγειο όλος ο όροφος, είναι κατοικία και στον πρώτο υπάρχουν τέσσερεις οριζόντιες ιδιοκτησίες, υπό έναν ιδιοκτήτη. Θέλει ο ιδιοκτήτης των τεσσάρων οριζοντίων να τις πουλήσει. Εφόσον πρόκειται για όλον τον όροφο και υπάρχει η δυνατότητα αποτύπωσης και των τεσσάρων ιδιοκτησιών, με τον διάδρομο, μπορεί να βγει ένα ΠΕΑ για όλον τον όροφο (ως κτιριακή μονάδα) ή για την ΗΤΚ χρειάζεται ένα ΠΕΑ μεμονωμένο ανά ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ισόγειο ήταν άλλη χρήση θα μπορούσες να βγάλεις ΠΕΑ για τον όροφο που είναι κατοικίες.
Τώρα ή το πας ανά διαμέρισμα ή όλο το κτίριο (μαζί με το ισόγειο).
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, 

παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..ακίνητο για το οποίο πρόκειται να γίνει μεταβίβαση.Έχει εκδοθεί ΠΕΑ (2019 λόγω μίσθωσης είναι σε ισχύ) ο μηχανικός που το έχει εκδόσει δήλωσε επιφάνεια ίδια με του συμβολαίου της σύστασης.Τώρα κατά τη συμπλήρωση ΗΤΚ  θα δηλωθεί εμβαδόν αυτοψίας το οποίο ταυτίζεται με της οικ. άδειας. Υπάρχει απόκλιση ανάμεσα στο εμβαδόν ΠΕΑ και οικ. άδειας-αυτοψίας κατά 2,18 τμ.Πρέπει να επανεκδοθεί ΠΕΑ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.