Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ουπς, δεν το είδα, λες να έχω πρόβλημα; 😄

το καλύτερο είναι όταν παίρνουν τηλέφωνο αντί να απαντάνε γραπτώς

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, desptsouk said:

πρακτικά η περίπτωσή μου δεν ανήκει σε καμία από τις περιπτώσεις, αλλά εφόσον οι ΟΙ δεν τροποποιούνται ούτε ως προς τον πλήθος ούτε ως προς την επιφάνειά τους, τις ενημέρωσα/τροποποίησα και τελείωσα 

Συμφωνώ. Τροποποίηση των αρχικών Η.Τ χρειαζόταν. Αρχειοθέτηση της αρχικής θα χρειάζονταν όταν η πρώτη Η.Τ είχε γίνει για ολόκληρο το αυτοτελές κτίριο προ σύστασης Ο.Ι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα πράματα είναι δύσκολα και χρήζουν μιας προσοχής, γιατί θα πρέπει να γίνει επισήμανση στον συμβολαιογράφο ότι, η ονομασία των ιδιοκτησιών όπως αναγράφονται στην σύσταση τώρα, πχ παράδειγμα: διαμέρισμα Β' ορόφου ΒΗΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΡΙΑ (Β-3) δεν θα πρέπει να αλλάξει.  Και νομίζω ο συμβολαιογράφος στην τροποποίηση της σύστασης θα πρέπει να αλλάξει το όνομα της ιδιοκτησίας, αφού το εμβαδόν της ιδιοκτησίας αλλάζει. Αρα δεν ξέρω αν μπορείς να μην κάνεις νέα ΗΤ, καθώς νομίζω ότι "το όνομα"  της ιδιοκτησίας, στο πεδίο "περιγραφή ιδιοκτησίας", δεν μπορεί να αλλάξει, αν καταχωρηθεί η ιδιοκτησία, ακίνητο με το όνομα που έχει στην ΣΟΙ. 

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή των ιδιοκτησιών και η επιφάνειά τους δεν αλλάζει σε σχέση με την αρχική ΗΛ.ΤΑ. που εκδόθηκε για την τροποποίηση της αρχικής σύστασης. Το μόνο που αλλάζει στα στοιχεία της ΗΛ.ΤΑ. είναι η πράξη, πρέπει δηλαδή να αναγράφεται η τροποποιημένη ΣΟΙ και όχι η αρχική. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διαμέρισμα όπου έχει γίνει ΗΤΚ , βγαζουμε ΕΕΔΜΚ για διαχωρισμο σε 2 διαμερίσματα.

Πως το αντιμετωπίζω στην ΗΤΚ;  Είναι απαραίτητη συμβολαιογραφική πράξη για τον διαχωρισμό της 1 Ο.Ι. σε 2;

Αν ναι φαντάζομαι θα προκύψει και νέο ΚΑΕΚ.

Σε αυτή την περίπτωση θα μεταβάλω την αρχική ΗΤΚ που αφορά όλο το διαμέρισμα ως προς το ένα απο τα δύο που θα προκύψει και λογικά αυτου που θα κρατήσει το ΚΑΕΚ και θα εισάγω άλλη μία ΗΤΚ για το έτερο διαμέρισμα που θα έχει το νέο ΚΑΕΚ;

Αν δεν προχωρήσει σε συμβολαιογραφική πράξη πως θα αντιμετωπίσω την ΗΤΚ;

 

Link to comment
Share on other sites

@steve100 Αν είχα την υπόθεση θα ξεκινούσα από το ερώτημα προς την συμβολαιογράφο, εάν γίνεται (επιτρέπεται) η μονομερής τροποποίηση της ΠΣΟΙ για να διαχωριστεί το διαμέρισμα σε δυο άλλα και να αποδοθούν τα αρχικά χιλιοστά στα δυο προκύπτοντα διαμερίσματα.  Αναφορικά με το σκέλος της ΗΤΚ θα γίνει στα πλαίσια της  τροποποίησης (ή μονομερούς) σύστασης Ο.Ι. Θα κάνεις 2 Η.Τ για τα διαχωρισμένα με την ΕΕΔΜΚ διαμερίσματα και κατ΄αναλογία με την ερωτοαπάντηση του ΤΕΕ 28. ενώ η αρχική ΗΤΚ θα αρχειοθετηθεί.

Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;  
Αρχικά  καταχωρίζετε  ΗΤΚ  για  το  σύνολο  του  οικοπέδου,  σύμφωνα  με  την  ισχύουσα κατάσταση.  Παράλληλα,  εισάγετε  ξεχωριστά  οικόπεδα  στο  Μητρώο,  ώστε  να  συνταχθούν τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από την  κατάτμηση.  Στην  Τεχνική  περιγραφή  των  προς  δημιουργία  οικοπέδων  εξηγείτε  την περίπτωση  και  εισάγετε  το  σχόλιο  «Η  ΗΤΚ  συντάσσεται  υπό  την  αίρεση  της  μεταγραφής-καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία». Μετά  τη  μεταγραφή  του  συμβολαίου,  θα  πρέπει  να  αρχειοθετηθεί  η  ΗΤΚ  του  αρχικού 
οικοπέδο
υ, με αποστολή e-mail στο [email protected].  Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.  

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@steve100Ο διαχωρισμός της ιδιοκτησίας (όπως και η συνένωση) δεν απαραίτητο να συνοδεύεται από συμβολαιογραφική πράξη. Αυτό θα καθοριστεί απαραίτητο σε περίπτωση που θέλουν οι ιδιοκτήτες να διαχωριστεί σε δύο (ή περισσότερες) ανεξάρτητες αυτοτελείς οριζόντιες με χιλιοστά. Για το αν υπάρχει δυνατότητα εξετάζεται από νομικό. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν επιτρέπεται χωρίς τη συναίνεση του 100% της συνιδιοκτησίας. Σε αυτές τις περιπτώσεις παρατηρείται ο διαχωρισμός της ιδιοκτησίας σε δύο ανεξάρτητους, πολεοδομικά, χώρους.  Φτιάχνουν ένα hall στην είσοδο της ΟΙ η οποία οδηγεί σε δύο διαφορετικές εισόδους "διαμερισμάτων". Νομικά, φορολογικά κλπ αντιμετωπίζεται ως μια ιδιοκτησία και πολεοδομικά ως διαφορετική διαρρύθμιση.

Αν επιτρέπεται ο διαχωρισμός, βαδίζεις σύμφωνα με αυτά που λέει και ο @Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω την εξής περίπτωση:

Έχω ακίνητο το οποίο έχει μια ΟΑ του 2000 και μια σύσταση ΟΙ από τότε, η οποία δίνει χιλιοστά σε υπόγειο, ισόγειο και μελλοντική δόμηση. Το κτίριο από τότε έχει τροποποιηθεί αρκετά. Αποτελείται σήμερα από υπόγειο και 2 κατοικίες άνωθεν, ήτοι μια ισόγεια και μια μεζονέτα (ισόγειο, όροφος), οι οποίες ενώνονται λειτουργικά με ένα κοινόχρηστο χωλ (στο οποίο υπάρχουν και οι είσοδοι των 2 κατοικιών). Έχει βγει άδεια νομιμοποίησης και τακτοποίηση με τον 4178. Τώρα πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης η οποία φυσικά δεν ανταποκρίνεται στη σημερινή κατάσταση του κτιρίου. Το θέμα είναι πως χρειάζονται ταυτότητες των 3 ιδιοκτησιών που περιγράφονται στην αρχική σύσταση η οποία περιγράφει μια κατάσταση φανταστική και δεν ξέρω πώς να περιγράψω και τι στις καρτέλες "Επιφάνειες- Χρήσεις"...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Έχω το εξής θέμα σχετικά με τη σύνταξη μίας ταυτότητας για οριζόντια ιδιοκτησία.

Σε διώροφη οικοδομή υπάρχουν 7 οριζόντιες ιδιοκτησίες (4 καταστήματα και 1 αποθήκη στο ισόγειο και 2 διαμερίσματα στον Α όροφο). Εγώ καλούμαι να εκδώσω ταυτότητα για το ένα διαμέρισμα του Α ορόφου. Σημειώνεται ότι δεν υπάρχουν κοινόχρηστα στην οικοδομή και η είσοδος στα διαμερίσματα του Α ορόφου γίνεται με εξωτερικές ανεξάρτητες σκάλες από την πίσω όψη (σε σχέση με την πρόσοψη των καταστημάτων) της οικοδομής. Στην είσοδο λοιπόν των διαμερισμάτων υπάρχει η.χ. εκ κατασκευής της οικοδομής και κάτω από αυτόν μια αποθήκη (διαφορετική από αυτήν που είναι ο.ι.). Ο η.χ. και η αποθήκη κάτω από αυτόν δεν φαίνονται στα σχέδια της σύστασης ούτε περιλαμβάνονται σε αυτή (σαν να μην υπήρχαν) και φυσικά είναι αυθαίρετα. Η αποθήκη χρησιμοποιείται "ως παρακολούθημα" από το διαμέρισμα που με αφορά. Στην τακτοποίηση που έκανα για το διαμέρισμα συμπεριέλαβα και την αποθήκη κάνοντας χρήση της παρ. 9 του αρθ. 98 έχοντας εξασφαλίσει συναίνεση άνω του 50% των συνιδιοκτητών της οικοδομής, προκειμένου μελλοντικά να γίνει και η αντίστοιχη μονομερής τροποποίηση της σύστασης και να προσαρτηθεί η αποθήκη ως παρακολούθημα στο διαμέρισμα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Θα κάνω μία ταυτότητα και θα συμπεριλάβω και την αποθήκη ή θα πρέπει να συντάξω δύο ταυτότητες, μια για την ο.ι. του διαμερίσματος και μία για την αποθήκη (στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει τίτλος όμως) και μετά την τροποποίηση της σύστασης να εκδώσω νέα ταυτότητα που θα περιλαμβάνει διαμέρισμα+αποθήκη ως παρακολούθημα και τυπικά πλέον.

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2023 at 12:24 ΠΜ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ. said:

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Έχω το εξής θέμα σχετικά με τη σύνταξη μίας ταυτότητας για οριζόντια ιδιοκτησία.

Σε διώροφη οικοδομή υπάρχουν 7 οριζόντιες ιδιοκτησίες (4 καταστήματα και 1 αποθήκη στο ισόγειο και 2 διαμερίσματα στον Α όροφο). Εγώ καλούμαι να εκδώσω ταυτότητα για το ένα διαμέρισμα του Α ορόφου. Σημειώνεται ότι δεν υπάρχουν κοινόχρηστα στην οικοδομή και η είσοδος στα διαμερίσματα του Α ορόφου γίνεται με εξωτερικές ανεξάρτητες σκάλες από την πίσω όψη (σε σχέση με την πρόσοψη των καταστημάτων) της οικοδομής. Στην είσοδο λοιπόν των διαμερισμάτων υπάρχει η.χ. εκ κατασκευής της οικοδομής και κάτω από αυτόν μια αποθήκη (διαφορετική από αυτήν που είναι ο.ι.). Ο η.χ. και η αποθήκη κάτω από αυτόν δεν φαίνονται στα σχέδια της σύστασης ούτε περιλαμβάνονται σε αυτή (σαν να μην υπήρχαν) και φυσικά είναι αυθαίρετα. Η αποθήκη χρησιμοποιείται "ως παρακολούθημα" από το διαμέρισμα που με αφορά. Στην τακτοποίηση που έκανα για το διαμέρισμα συμπεριέλαβα και την αποθήκη κάνοντας χρήση της παρ. 9 του αρθ. 98 έχοντας εξασφαλίσει συναίνεση άνω του 50% των συνιδιοκτητών της οικοδομής, προκειμένου μελλοντικά να γίνει και η αντίστοιχη μονομερής τροποποίηση της σύστασης και να προσαρτηθεί η αποθήκη ως παρακολούθημα στο διαμέρισμα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Θα κάνω μία ταυτότητα και θα συμπεριλάβω και την αποθήκη ή θα πρέπει να συντάξω δύο ταυτότητες, μια για την ο.ι. του διαμερίσματος και μία για την αποθήκη (στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει τίτλος όμως) και μετά την τροποποίηση της σύστασης να εκδώσω νέα ταυτότητα που θα περιλαμβάνει διαμέρισμα+αποθήκη ως παρακολούθημα και τυπικά πλέον.

Ευχαριστώ!

Νομίζω μία ΗΤΚ θα κάνεις. Έχει η αποθήκη χιλιοστά στη σύσταση?Μάλλον όχι. Επομένως λογικά μια ταυτότητα που θα περιγράφεις κ το παρακολούθημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.