Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι .

Έχω την εξής απορία .

Κατασκευάζω μια πενταόροφη οικοδομή .

Στην παρούσα φάση βρίσκεται στα μπετά οροφής α’ ορόφου .

Είχα κάνει ΗΤΚ για ενιαία αδιαίρετη ιδιοκτησία προκειμένου να γίνει η σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας .

Μου είπανε από τη γραμμή εξυπηρέτησης ότι θα χρειαστεί να γίνει αρχειοθέτηση της πρώτης ιδιοκτησίας κι έπειτα να συσχετίσω το οικόπεδο με νέα ιδιοκτησία .

Επειδή στη γραμμή εξυπηρέτησης δε μου απαντούν , παρά μόνο με κατευθύνουν στις συνήθεις ερωταπαντήσεις Νο14 και 15 , ρωτώ εδώ :

Εγώ τώρα πόσες ιδιοκτησίες θα εισάγω ?

Δηλαδή έχω 8 διαμερίσματα , 8 αποθήκες ( με δικά τους χιλιοστά ) και 5 θέσεις στάθμευσης ( επίσης με δικά τους χιλιοστά ) και κοινόχρηστους χώρους .

Άρα θα εισάγω 8+8+5 = 21 ιδιοκτησίες ?

Επίσης , οι κοινόχρηστοι χώροι ( κλιμακοστάσιο – ασανσέρ κλπ ) πώς θα εισαχθούν ?

Επειδή η οικοδομή είναι ημιτελής , εγώ θα βάλω τ.μ. μόνο για ό,τι έχει υλοποιηθεί ή θα βάλω όλα τα τ.μ. για όλους τους ορόφους ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/11/2023 at 12:11 ΜΜ, Antigoni Grammenou said:

Άρα θα εισάγω 8+8+5 = 21 ιδιοκτησίες ?

Ναι.

Παράθεση

Επίσης , οι κοινόχρηστοι χώροι ( κλιμακοστάσιο – ασανσέρ κλπ ) πώς θα εισαχθούν ?

Εισάγεις μία ξεχωριστή ιδιοκτησία. Στο πεδίο «Τύπος ιδιοκτησίας» επιλέγεις «Κοινόχρηστοι χώροι».

Παράθεση

Επειδή η οικοδομή είναι ημιτελής , εγώ θα βάλω τ.μ. μόνο για ό,τι έχει υλοποιηθεί ή θα βάλω όλα τα τ.μ. για όλους τους ορόφους ?

Επειδή ο σκοπός δημιουργίας των ταυτοτήτων είναι η σύσταση, θα συμπληρώσεις κανονικά όλες τις επιφάνειες και θα προσθέσεις το σχόλιο: «η ΗΤΚ συντάσσεται υπό την αίρεση της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών».
Όταν γίνει η σύσταση θα συμπληρώσεις τις καταχωρήσεις με τον αριθμό συμβολαίου και τον ΚΑΕΚ (και θα διαγράψεις το παραπάνω σχόλιο).
Εάν στην πορεία της κατασκευής προκύψουν διαφοροποιήσεις πρέπει να ενημερωθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα.

Edited by Σερίφης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.