Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Με πηραν τηλεφωνο και ερχονται για ελεγχο αυριο το απογευμα.Να περιμενετε και οι υπολοιποι σιγα-σιγα!Αντε να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια γρήγορη ερώτηση..

Στα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε για τον έλεγχο, αναφέρει ότι χρειάζονται εκκαθαριστικό, και στην περίπτωση που δεν το έχουμε, το Ε1 . Τί γίνεται αν δεν έχουμε ΟΥΤΕ το Ε1? Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μια κάπως επείγουσα ερώτηση για το πρόγραμμα και από εμένα

Ήθελα να ρωτήσω αν στο τιμολόγια που ζητάνε κατά τον έλεγχο μπορώ να προσκομίσω και τιμολόγια παροχής υπηρεσιών πχ εγκατάσταση δικτύου, εγκατάσταση κλιματιστικού, ελαιοχρωματουργικές εργασίες κοκ.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει σίγουρα ας μου απαντήσει γιατι έρχονται για έλεγχο την τρίτη και αν δεν πιάνουν αυτά πρέπει να κάνω άλλα 1000 ευρώ έξοδα σε εξοπλισμό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα ρωτήσει αυτά και μου είχαν πει ότι τα περνάμε δίχως πρόβλημα. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, πάρε τηλέφωνο τον τοπικό ΟΑΕΔ από τον οποίο θα σου γίνει ο έλεγχος και ρώτησέ τους για να είσαι εξασφαλισμένη.

 

Υ.Γ. Παραμένει η ερώτηση που έθεσα λίγο πιο πάνω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση..

Στα δικαιολογητικά που χρειαζόμαστε για τον έλεγχο, αναφέρει ότι χρειάζονται εκκαθαριστικό, και στην περίπτωση που δεν το έχουμε, το Ε1 . Τί γίνεται αν δεν έχουμε ΟΥΤΕ το Ε1? Γνωρίζει κανείς?

 

Εχμ... εγω δεν θα το διακινδύνευα, καλύτερα να πας στην εφορία και να ζητήσεις κανένα αντίγραφο ή τίποτα τέτοιο. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν βγάζει ή όχι... Εφορία είναι αυτή τα πάντα είναι μπερδεμένα.

Πάντως στο ζητάνε για να δούνε αν το προηγούμενο χρόνο έχεις κάνει έσοδα κάτω απο 15000 που είναι το όριο για το πρόγραμμα. Άμα δεν το έχεις καθόλου μπορεί και να σε κόψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ζητήσω κάποιο αντίγραφο από την στιγμή που δεν έχω κάνει ποτέ δήλωση (προστατευόμενο μέλος μέχρι προσφάτως). Και στον ΟΑΕΔ είναι συγκεκριμένοι, είτε το εκκαθαριστικό (δεν το έχω αφού έναρξη επαγγέλματος έκανα πριν 2 μήνες), είτε θεωρημένο αντίγραφο της δήλωσης Ε1, που επίσης δεν έχω κάνει ποτέ.

 

Θα ρωτήσω τον ΟΑΕΔ + εφορία από βδομάδα που θα επιστρέψω. Ενδεχομένως να ζητήσουν εναλλακτικά μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία να δηλώνω ότι δεν έχω κάνει ποτέ κάτι από τα παραπάνω. Άλλωστε δεν θεωρώ τραβηγμένη την περίπτωσή μου, αρκετοί είναι αυτοί που δεν δούλευαν όταν ήταν φοιτητές (τουλάχιστον όχι μαύρα), και που δεν έχουν κάτι στο όνομά τους για να κάνουν δήλωση..

Οψόμεθα..

Link to comment
Share on other sites

Όντως άμα δεν έχεις κάνει ποτέ δήλωση τότε τί να τους δείξεις...

Ρώτα στον ΟΑΕΔ σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση για αυτό. Μην αγχώνεσαι πάντως, όπως είπα πριν αυτοί το μόνο που θέλουν την δήλωση είναι για να δουν τί τζίρο έκανες το προηγούμενο χρόνο. Οπότε εσύ που δεν έκανες καν δήλωση το εισόδημά σου ήταν προφανώς μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

πας στην εφορία και σου δίνει εκεί μια υπεύθυνη δήλωση όπου συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και αναφέρει ότι δεν δήλωσες εισόδημα για το έτος 2008

 

το σφραγίζει ο υπάλληλος της εφορίας και το δείχνεις στον έλεγχο....

 

εμένα πέρασε ο έλεγχος και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι νέα αρχιτέκτονας, με έχουν επίσης προεγκρίνει και θα έρθουν για έλεγχο αρχές Σεπτέμβρη, οπότε τρέχω να προλάβω...

 

Στην ερώτησή μου για το αν δέχονται έξοδα δημιουργίας website (με δελτίο παροχής υπηρεσιών αναγκαστικά) δεν μπορούν να μου δώσουν απάντηση. Μου έδωσαν την εύκολη απάντηση "καλύτερα να το αποφύγεις" γιατί δεν είναι σίγουροι και δεν υπάρχει κανένας στα κεντρικά εδώ και 3 ημέρες (έχουν κάνει κυριολεκτικά κοπάνα και δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα ούτε στους συναδέλφους τους απο τους τοπικούς ΟΑΕΔ!).

 

Έχει κανείς καμμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Εχει καποιος συνάδελφος περάσει τον επιτοπιο έλεγχο του ΟΑΕΔ για το ΝΕΕ, αν μπορει να μου πει σε τι δινουν μεγαλυτερη έμφαση.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.