Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Ποιος είναι εκείνος ο τρόπος που μπορείς να στείλεις σε κάποιον αρχείο σου dwg αλλά να το έχεις μετατρέψει σε αρχείο που να μην γυρνάει σε dwg.

 

Ούτε εικόνα..... (μπορεί να την φέρει με scale sto cad και να παιδευτεί λίγο να τραβήξει γραμμές αλλά θα τα καταφέρει)

 

Pdf ? Κάποιος μου έλεγε ότι γίνονται πάλι μέσω προγράμματος σε dwg.

 

 

Πως δλδ μπορεί να στείλω κάπου ένα αρχείο μου και να μην μπορεί να γίνει επεξεργάσιμο ?

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δημιουργήσεις αρχείο .DWF το οποίο το ανήγεις , το εκτυπώσεις αλλά δεν μπορείς να το τροποποιήσεις. Δες στο help του Acad , τις οδηγίες δημιουργίας αρχείου μορφής .dwf

Link to comment
Share on other sites

Τheo, και με printscreen θα καταφέρει ο άγνωστος Χ να στο κάνει *.jpeg..απλά θα ζοριστεί περισσότερο στο ράμπερσιτ (που λέει και ο GRTOPO)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ikarnaris.

Theo νομίζω κλειδώνει και το autocad (δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ) ώστε να μην μπορεί κάποιος να το επεξεργαστεί αλλά μόνο να το δει.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε παιδιά αλλά δεν έχει autοcad ο πελάτης.

 

Σε dwf, dwg κ.ο.κ. δε γίνεται να το στείλω.

 

Σκέφτομαι το υδατογράφημα στο pdf αλλά δεν ξέρω αν όταν το μετατρέπεις σε cad διαβάζει σαν text το watermark ?!?!

 

Aν βρείτε λύση σας ετοιμάζω πρόταση-έκπληξη.

 

:razz:

Link to comment
Share on other sites

theo τίποτα δεν είναι ανέφικτο πλέον.

και να το κλειδώσεις το pdf για να μη μπορεί να εκτυπωθεί

υπάρχουν προγράμματα που το εκτυπώνουν.

 

όπως και να το στείλεις ψηφιακά ή τυπωμένο το σχέδιο μπορεί να αναπαραχθεί εκ νέου

Link to comment
Share on other sites

Theo μπορείς να του στείλεις και το δωρεάν πρόγραμμα της Autodesk "Αutodesk resign review". Για να μπορεί να βλέπει ότι του στέλνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα στέλνω σε jpg μορφή χωρίς κλίμακα ή pdf. όπως και να του τα στείλεις με κάποιον τρόπο θα τα επεξεργαστεί ιδίως αν τα δει άλλος μηχανικος. Απλά αν δεν έχει "κλείσει" η δουλειά μπορείς να του ζητήσεις ένα χρηματικο΄ποσό μόνο για τα σχέδια. Τουλάχιστον οι διακοσμητές έτσι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω πως αν ο Χ θέλει να το επεξεργαστεί έστω και με print screen θα μπορέσει να περάσει το σχέδιο από πάνω. Αν υποθέσουμε ότι αυτό δεν θα κάτσει να το κάνει το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι pdf με κλειδωμένες όλες τις δυνατότητες λειτουργίας και επεξεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.