Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

1. υποχρεωτικό ΔΕΝ είναι. καλό είναι, επειδή μερικοί έχουν παλαιότερα σχέδια - στελέχη και έχουν προκύψει αναθεωρήσεις, και αφού υπογράφει στην ΥΔ...(Το στέλεχος της Ο.Α. που υποβάλλω, περιλαμβάνει όλες τις μέχρι σήμερα τυχόν αναθεωρήσεις, ενημερώσεις κ.λ.π. καθώς και τα σχέδια είναι αντίγραφα των ισχυόντων εγκεκριμένων)

2. κάνεις το περίγραμμα του χώρου με ένα φωσφοριζέ μαρκερ ή στυλό κ τίποτα άλλο

3. βλ. ΕΓΚ5/10, Αρθ2, παρ1β.

(......Στην περίπτωση συγκυριότητας για το ίδιο αυτοτελές ακίνητο η αίτηση υποβάλλεται και προσυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ένας εξ΄ αυτών ( ή και τρίτο πρόσωπο πχ.ο μηχανικός) να διεκπεραιώσει την ρύθμιση.)

@Ιάμβλιχος. Κάνεις λάθος σε αυτό το σημείο! ...και δεν εξαρτάται από την πολεοδομία αφού αν δεν την ενημερώσεις δεν έχει πως να γνωρίζει οτι υπάρχει συνιδιοκτησία

4. υπάρχουν 4 τρόποι...

α. πας εφορία, β. πας πολεοδομία παρακαλάς, γ. ψάχνεις απο τις αντικειμενικές και έναν χάρτη δ. κάνεις μια συνδρομή σε εταιρία παροχής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον jbosdas και συμπληρώνω: αν δε υπάρχει τιμή ζώνης στην περιοχή, ο νόμος λέει οτι ισχύει η μικρότερη τιμή ζώνης στον πρωτοβάθμιο ΟΤΑ ή στον νομό που βρίσκεται το ακίνητο. Όμως, επειδή μου έχουν τύχει πολλές ανάλογες περιπτώσεις, στην πράξη η πολεοδομία σου δίνει την απάντηση. Δηλαδή, έχουν επιλέξει μια τιμή για όλες τις περιοχές του νομού που δεν έχουν τιμή ζώνης και συνήθως με ένα τηλεφώνημα σε ενημερώνουν σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχω μια περίπτωση του νομου 3843/10,κατα την οποια το διαμέρισμα ανήκει στον γιό,ο οποίος λείπει στην Αμερική και έχει εξουσιοδοτήσει τον πατέρα,να ενεργήσει

τις διαδικασίες για την νομιμοποίηση του ημιυπαιθρίου χώρου.

Μπορεί ο πατέρας ,να με εξουσιοδοτησει περαιτερω και να παει αυτος στην αστυνομια για την υπευθυνη δηλωση΄,να υποβαλει την αιτηση στο ονομα του κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μεταβιβάζεται η εξουσιοδότηση... (καλύτερα ρώτα σε κάποιο ΚΕΠ)

Όμως, μπορεί να κάνει τα πάντα ο ίδιος (ο πατέρας). Ακόμα και στην πολεοδομία να πάει ο ίδιος. Ή εν πάσει περιπτώσει πάτε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμα,ότι δεν κλείνουν ραντεβου και πρέπει να αποσταλούν ταχυδρομικά οι αιτήσεις;αν κάποιος έχει διεκπεραιώσει φάκελο για τον νόμο 3843/2010,μπορεί να περιγράψει ακριβώς την διαδικασια;(παμε στον α οροφο για κλείσιμο ραντεβού ,μετα κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

3. βλ. ΕΓΚ5/10, Αρθ2, παρ1β.

(......Στην περίπτωση συγκυριότητας για το ίδιο αυτοτελές ακίνητο η αίτηση υποβάλλεται και προσυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες και εξουσιοδοτείται ένας εξ΄ αυτών ( ή και τρίτο πρόσωπο πχ.ο μηχανικός) να διεκπεραιώσει την ρύθμιση.)

 

Ναι, έτσι είναι. Αλλά αν δεν υπογράψουν όλοι και τι έγινε? Ούτως ή άλλως δεν έχει τον απαραίτητο χώρο για τα στοιχεία του δευτέρου συνιδιοκτήτη ή και του τρίτου.

Στην Πολεοδομία δε της Θεσσαλονίκης οι αιτήσεις είναι διαφορετικές από τις γνωστές που υπάρχουν στο ypeka.gr και tee.gr. Έχουν και πινακάκι φίλε μου, με αύξοντα αριθμό όπου γράφεις τη χρήση χώρου και το εμβαδόν, όπου Α/Α ο αριθμός των χώρων. και επίσης ζητάει και τιμή ζώνης, κάτι που δεν υπήρχε. και κάτω δεξιά εκεί που μπάινουν οι υπογραφές στο '' Ο ιδιοκτήτης/συνιδιοκτήτης '' αντικαταστάθηκε με '' Ο/Η Αιτ ''. Αλλά και το ρώτησα στους αρμόδιους και μου είπαν αν βάλεις μόνο τον έναν, ακόμα καλύτερα. (τον άλλον τον εξαφανίσαμε :mrgreen::D).

 

@Ιάμβλιχος. Κάνεις λάθος σε αυτό το σημείο! ...και δεν εξαρτάται από την πολεοδομία αφού αν δεν την ενημερώσεις δεν έχει πως να γνωρίζει οτι υπάρχει συνιδιοκτησία

 

 

Και τι την ενδιαφέρει, αλλάξαν τα συμβόλαια μήπως? Η τακτοποίηση γίνεται για το χώρο του ακινήτου και από τη στιγμή που ο ένας ιδιοκτήτης κάνει την αίτηση, αρα έχει πληρώσει το παράβολο, έχει καταθέσει αμοιβή άρα προτίθεται να πληρώσει και το υπόλοιπο πρόστιμο, και αυτό τους ενδιαφέρει, να πέσει το μπικικίνι. Πάντως στης θεσσαλονίκης ισχύει αυτό, μόνο ο ένας να υπογράψει την αίτηση, τουλάχιστον στην περίπτωση που είχα που ήταν 50%-50%, τώρα αν είναι π.χ. 30%-70% και ο 30% κάμει την αίτηση αν δε το δέχονται δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που το συμβόλαιο δεν είναι απαραίτητο δικαιολογητικό.

 

πχ σε περίπτωση μονοκατοικίας που έχει μεταβιβαστεί, οικοδομική άδεια και η αίτηση θα έχουν διαφορετικό όνομα. Αυτή θα ήταν μία 'νόμιμη' περίπτωση.

 

Εαν όμως κάποιος έχει αγοράσει με προσύμφωνο ή χειραψία θεσεις στάθμευσης και τις έχει κλείσει (με την ανοχή των υπόλοιπων ιδιοκτήτων που αδυνατούν να γνωρίζουν τι χαρτιά έχει στα χέρια του), τι του απαγορεύει να τις τακτοποιήσει χωρίς καν να έχει νόμιμο δικαίωμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.