Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Εξ όσων γνωρίζω, αυτό που περιγράφεις δεν εφαρμόζεται στην περαίωση του 2010, που συζητάμε, γιατί η καταβολή της οφειλής γίνεται ΜΟΝΟΝ στις συμβεβλημένες τράπεζες και ΟΧΙ στις ΔΟΥ.

 

@nikoletta

Έχει δίκιο ο tranag. ΔΕΝ μπορεί να γίνει συμψηφισμός της επιστροφής φόρου με την οφειλή για την περαίωση γιατί οι διαδικασίες αυτές ΔΕΝ γίνονται από το ίδιο όργανο-φορέα, στην περαίωση 2010.

Μόνο για την περίπτωση που η περαίωση θα καταβληθεί στην ΔΟΥ (σε όσες περιπτώσεις επιτρέπεται από το νόμο και τις εγκυκλίους του ).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το ραβασάκι και μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι .

Καλά εδώ κάνουμε αμάν να πληρώσουμε την ληστρική ασφάλεια των 1500, μας στέλνουν κι άλλο ραβασάκι για άλλα 2 χιλιόμπαλα ;

 

Τρέχουμε κάθε μέρα ιδρώνουμε,αγχωνόμαστε,γινόμαστε ουκ ολίγες φορές γραφικοί για να πληρώνουμε ραβασάκια 'Περαίωση" επειδή a priori μας θεωρεί το κράτος κλέφτες .

 

Γιατί ; Επειδή ένα pda από άγνοια το βάλαμε πχ δαπάνη ή επειδή βάλαμε στο φπα μια απόδειξη από βεντζίνα ;;; που είπε και ο tpanag .

 

Η κατάσταση έχει ξεφύγει , μπαϊλντίσαμε ... Αν θυμάμαι καλά δεν σημειώνει καν το μη υποχρεωτικό της υπόθεσης , για τους τύπους . Αλλά ποιους τύπους ???

 

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του φίλου μου του zavi .

Link to comment
Share on other sites

146 μ.Χ. Η Μάχη της Καρχηδόνας,

αποτελεσε την τελική και αποφασιστική μαχη του τρίτου Καρχηδονιακου Πολεμου μεταξύ της Καρχηδονας και της Ρωμαϊκής Δημοκρατίας . Η πολιορκία της πόλης κράτησε δύο χρόνια και τελείωσε το 146 π.Χ. με τη λεηλασία και την ολοσχερή καταστροφή της Καρχηδόνας.

 

zavi με εστειλες τελειως.....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το ραβασάκι και μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι .

Καλά εδώ κάνουμε αμάν να πληρώσουμε την ληστρική ασφάλεια των 1500, μας στέλνουν κι άλλο ραβασάκι για άλλα 2 χιλιόμπαλα ;

 

Τρέχουμε κάθε μέρα ιδρώνουμε,αγχωνόμαστε,γινόμαστε ουκ ολίγες φορές γραφικοί για να πληρώνουμε ραβασάκια 'Περαίωση" επειδή a priori μας θεωρεί το κράτος κλέφτες .

 

Γιατί ; Επειδή ένα pda από άγνοια το βάλαμε πχ δαπάνη ή επειδή βάλαμε στο φπα μια απόδειξη από βεντζίνα ;;; που είπε και ο tpanag .....

 

Άσε κι εγώ είμαι με παυσίπονα αυτές τις μέρες...

Το ζήτημα δεν είναι μόνο τα λάθη!

 

Απ' ότι μιλάω με τον λογιστή αν έχεις μεγάλα ποσά σε τοπογραφικά π.χ. (που έχουν χαμηλό συντελεστή) υπάρχει πρόβλημα...

 

Όσοι είστε έτοιμοι, ψηφίστε εδώ αν θα προβείτε σε περαίωση ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ηρθε το εκκαθαριστικό σήμερα με την σημείωση να απευθυνθώ στην αρμόδια ΔΟΥ για το ποσό της επιστροφής φόρου αλλά μετά την 8/11/2010. Το ραβασάκι της περαίωσης όμως δεν μου ήρθε ακόμη, ούτε βγαίνει και τίποτα από το taxisnet που δοκίμασα, λέει ότι δεν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό και πρέπει να απευθυνθώ στην ΔΟΥ.

Από την άλλη η προθεσμία της αποδοχής ή όχι της περαίωσης, από ότι ξέρω είναι μέχρι της 15 ή τις 18/11/2010. Τι γίνεται? Είναι κι άλλοι που το περιμένουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.