Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένοιες.

Πρότινος είχα το εξής περιστατικό. Φίλος που τελείωσε ρωσία πολ.μηχ. (5 χρόνια η σχολή) και του δώσαν ισοτιμία και όχι ισοδυναμια (ή το αντίθετο-δεν θυμάμαι) από το ΔΟΑΤΑΠ. Ρωτάει τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια και του απαντάνε οτι δεν έχει κανενα πρόβλημα στα ιδιωτικά έργα και οτι αναγνωρίζεται ως πολ. μηχ. απλά αν θέλει να πάει στο δημόσιο ή να ασχοληθεί με δημόσια έργα πρέπει να πάρει και την 2η έγκριση (ισοτιμία ή ισοδυναμία) για την οποία πρέπει να δώσει κάποια μαθήματα (5-6 τον αριθμό).

Στο τεε όμως όταν πήγε για εξετάσεις του είπαν οτι θα αναγνωριστεί ως διαχειρηστής έργων ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων και οτι θα έχει δικαίωμα υπογραφής οσαν Τειτζής δλδ ώς διώροφο με μεμονομένα πέδιλα!!!

Τώρα ή ο δικός μου δεν κατάλαβε καλά ή το ΤΕΕ με το Δοαταπ δεν μπορούν να συνεννοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβε καλά. Γιατί εγώ τελείωσα Πολιτικός Μηχανικός στην Αγγλία και μέσα σε 6 μήνες πήρα ισοτιμία από το ΔΙΚΑΤΣΑ (νυν ΔΟΑΤΑΠ) αλλά για να πάρω και αντιστοιχία με το ΕΜΠ εξετάστηκα σε 4 μαθήματα. Εξετάσεις στο ΤΕΕ όμως έδωσα πριν αποκτήσω την αντιστοιχία του βαθμού μου και παρ' όλα αυτά αναγνωρίστηκα ως Μηχανικός ΑΕΙ χωρίς κανένα πρόβλημα στο δικαίωμα υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για να περνάτε "αέρα" το ΤΕΕ:

Η γυναίκα μου - απόφοιτος Ξάνθης - πήγε να δώσει ΤΕΕ Αθήνα όντας 8 μηνών έγκυος. Εννοείται ότι σε λιγότερο από 2 λεπτά είχε φύγει με την άδεια....

 

Εγώ αντιθέτως έδωσα Καβάλα (κι εγώ απόφοιτος Ξάνθης) και με σκίσαν....

και μάλιστα ο ένας εξεταστής ήταν καθηγητής μου σε μάθημα όπου είχα διαπρέψει. Με ρωτήσαν στην αρχή από που είμαι (από Βόλο) και αν έχει σεισμικότητα ο Βόλος. Εγώ δεν έχω ζήσει ποτέ στον Βόλο και δεν θυμόμουνα. Πιαστήκαν απ' αυτό και με ξεσκίσανε:

-Από μηχανική, τάσεις διατομής, διαφραγματική λειτουργία και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα (πάνε κάμποσα χρονάκια)

 

Συμπέρασμα: Αν δεν είσαι έγκυος ....μάθε απέξω τον πίνακα με τους σεισμικούς συντελεστές ανά την Ελλάδα (και πολλά ακόμα)!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια.

Μπαίνεις μέσα, βγάζεις το μαγνητοφωνάκι, το βάζεις στο τραπέζι, πατάς το record και ....... ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε....

Αυτό βέβαια όταν ΞΕΡΕΙΣ ότι σε έχουν κόψει για άλλον λόγο πλην αυτού της άγνοιας του γνωστικού αντικειμένου....

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα ξανθη ΗΜ και εξεταστηκα τον μαρτη Αθηνα. Ειχα αγχος επειδη ειχα ακουσει διαφορα οσον αφορα αντιμετωπιση παιδιων απο επαρχιακα τμηματα στην Αθηνα.

Μπηκα στην εξεταση με ανεπαισθητο τρεμουλο. Αφου με χαιρετησαν εδωσα την διπλωματικη (υψηλες τασεις), ειδαν το εξωφυλλο. Μου λενε: ενδιαφερουσα εργασια.

Χωρις να την ανοιξουν καν μου κανει η κυρια ερωτηση αστεια. Απαντω, μου κανει ερωτηση ιδιας 'δυσκολιας' και ο δευτερος εξεταστης. Απαντω. Ο τριτος μου λεει οτι εχει καλυφθει απο τους αλλους :shock: . Μα τον Θεο δεν εκανα πανω απο 4 λεπτα. Μου ευχηθηκαν καλη σταδιοδρομια και εφυγα...

Το συμπερασμα μου ειναι οτι ο θεσμος αυτος ειναι αχρηστος ετσι οπως λειτουργει. Τζαμπα η αναμονη τοσο καιρο, τζαμπα τα λεφτα που δινουν στους εξεταστες, κριμα που υπαρχουν κομπλεξικοι και βασανιζουν κυριολεκτικα παιδια που δεν το αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ποτέ να βασανίζουν Ηλεκτρολόγους ... μόνο μια κοπέλα θυμάμαι να είχε κοπεί επειδή δεν ήξερε τι χρησιμεύει αυτό το 'κιτρινο' καλώδιο που συναντά κανείς σε πολλές μπρίζες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η κοπέλα μου είναι από την Γαλλία έχει τελείωσει πολιτικός μηχανικός στο Παρίσι και κάναμε μαζί μεταπτυχιακό στη Αγγλία. Εδώ και 4 χρόνια μένουμε στην Θεσσαλονίκη.Μιλάει άριστα τα ελληνικά και έχει προσαρμοστεί πλήρως.

Το δοαταπ της έδωσε ισοτιμία, για αντιστοιχία ζήτησε 2 μαθήματα οδοποιίας , και τις αναγνώρισε τίτλο Δομοστατικού Μηχανικού. Πάμε στην Αθήνα για εξετάσεις (γιατί οι του εξωτερικού πρέπει να καταβαίνουν υποχρεωτικά Άθηνα άλλη βλακεία και αυτό..) η διπλωματική της είναι σε λίγο εξειδικευμένο θέμα και συγκεκριμένα για την χρήση virtual reality στον τομέα του μηχανικού. ( αίθουσες εικονικής πραγματικότητας,κιάλια κτλ όπου μπορείς να πλοηγηθείς στην κατασκευή σε πραγματικό μέγεθος κτλ )ναι υπάρχουν αυτά , υπήρχε τέτοια αίθουσα στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία.

Όπως καταλαβαίνετε δεν της έκαναν ούτε μια ερώτηση στο θέμα. Αντίθετα άρχισαν ερωτήσεις για στατικά , δεν λέω ότι ήταν πολύ δύσκολες αλλά δεδομένο το ότι στη γαλλία οι κατασκευές κτιρίων είναι πολύ διαφορετικές και δεν υπάρχει και αντισεισμικός δεν μπόρεσε να απαντήσει σωστα και την κόψανε. Την δέυτερη φορά προετοιμάστηκε ,άρχισε να διαβάζει αντισεισμικό κτλ αλλά και πάλι το κλίμα ήταν αρνητικό και δεν την πέρασαν. Έχει απογοητευθέι πολύ δεν θέλει να ξαναδώσει ασχολείται με μεταφράσες αντί για αυτό που σπούδασε και δεν ξέρουμε τι θά κάνουμε και με την ασφάλεια της...και την ίδια στιγμή που άλλοι έμπαιναν και έβγαιναν σε 1 λεπτό...

Και ερωτώ τι εξυπηρετεί αυτή η εξέταση?? Δηλαδή αν έρθει καποιος μηχανικός από χώρα που δεν έχει σεισμόυς και γενικά τα κτίρια είναι αλλίως μπορουν να του απαγορεψουν να δουλέψει , να έχει ασφάλεια , να υπογράψει μια κατοψούλα ?? Τι πρέπει να κάνει δηλάδη αυτή η κοπέλα ?

Πουθενα στην ευρωπαική ένωση δεν υπάρχουν τετιου είδους εξετάσεις.Είναι δηλάδή ο γερο-υπάλληλος που ξύπνησε στραβά ανώτερος από τα Γαλλικα πανεπιστήμια και τα ακυρώνει έτσι ??

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή. Πλέον δεν είναι υποχρεωμένη να λάβει αναγνώριση για να εργαστεί στην Ελλάδα εφ'όσον προέρχεται από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Μπορεί να γραφτεί λοιπόν στο αντίστοιχο επιμελητήριο της Γαλλίας και να εργαστεί εδώ σύμφωνα με τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει στην Γαλλία. Ψάξε το λίγο γιατί δεν έχει και πολύ καιρό που ψηφίστηκε η συγκεκριμένη οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε iguana θα σε στενοχωρησω διαφωνωντας πληρως με τα λεγομενα σου. Κι αυτο γιατι

 

1. Δεν νοειται δομοστατικος μηχανικος (εγω θα ελεγα γενικα Πολιτικος Μηχανικος) χωρις γνωση αντισεισμικου σχεδιασμου. Ασχετως του τι θα υπογραφεις , το ΤΕΕ δεν μπορει να σου δωσει ενα τετοιο δικαιωμα υπογραφης επαφιομενο στην καλη σου διαθεση αν θα το χρησιμοποιησεις η οχι.

 

2. Απο την στιγμη που θα δουλεψεις ως Πολιτικος Μηχανικος στην πιο σεισμογενη χωρα της Ευρωπης και μια απο τις πιο σεισμογενεις του κοσμου πρεπει να ξερεις το θεμα. Ασχετως σε ποια χωρα σπουδασες.

 

Ειδικα οταν λες οτι οι ερωτησεις δεν ηταν και ιδιαιτερα δυσκολες θα πρεπει να αντιλαμβανεσαι και εσυ οτι υπαρχει καποιο προβλημα.

 

3. Την ιδια αντιμετωπιση στις εξετασεις εχουν και Πολιτικοι Μηχανικοι ελληνικων τμηματων οι οποιοι εκαναν διπλωματικες ουσιαστικα εκτος των βασικων αντικειμενων του Πολιτικου Μηχανικου.

 

Μαλλον το προβλημα το δημιουργησε το ΔΟΑΤΑΠ με την αντιστοιχια που εκανε (Δομοστατικος).

 

Αν δεν καταφερεις κατι με τη διαδικασια που λεει ο cna (παρεμπιπτοντως ,την οδηγια αυτη την θεωρω παντελως εσφαλμενη με χαρακτηριστικο παραδειγμα την περιπτωση σας και για τους λογους που προανεφερα) τοτε

 

Eπειδη εχω δει μελη ΤΕΕ "Πολιτικος Μηχανικος ανευ δικαιωματος αντισεισμικων μελετων" ισως αν το ψαξετε λιγο προς τα κει να βγαλετε καποια ακρη.

 

Επισης θα μπορουσατε να εξετασετε και το ενδεχομενο να βρειτε (αν υπαρχει) Πολιτικο Μηχανικο , κατα προτιμηση καποιον ο ποιος εχει ή κανει διδακτορικο στο θεμα, ο οποιος να της κανει μαθηματα μεχρι την επομενη εξεταση.

 

Αν και το ποιο ολοκληρωμενο (απο θεμα παροχης γνωσεων ) κατα τη γνωμη μου ειναι να δειτε την περιπτωση ενος εγχωριου βραχυχρονου μεταπτυχιακου πανω στο θεμα . Το ΕΑΠ εχει 2ετες τετοιο χωρις παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.