Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Οταν διαβαζω για μαστορια που λενε: χρειαζεται ενα απλο "χαρτι" απο μηχανικο, ή οταν μου ζητανε εμενα "ενα χαρτι να κανω την δουλεια μου αδερφε" μου την δινει πολυ.

Με προλαβε ο Κωστας.......

Επειδη δεν ξερω τι πρεπει να γραφει το "χαρτι" πες του να το φτιαξει αυτος και εσυ μετα βαζεις μια τζιφρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο αισθάνομαι και εγώ. Και επειδή απ ότι βλέπω δεν κάνει διαχωρισμό ο νόμος στο είδος των ικριωμάτων θα του πω ότι θέλει κανονική άδεια με την εξαίρεση ότι δεν απαιτείται έγκριση από τον Δήμο για το πεζοδρόμιο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω τι πρεπει να γραφει το "χαρτι" πες του να το φτιαξει αυτος και εσυ μετα βαζεις μια τζιφρα.

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, "εύκολο είναι, γιατί ερχεσαι σε μένα?"

 

προς Iguana: για το πεζοδρόμιο όταν έχεις βγάλει άδεια ή εγκριση ή ότι άλλο από την Πολεοδομία μπορεί να έχεις έγκριση, αλλά πρέπει να πας να πληρώσεις για το χρονικό διάστημα κατάληψησ πεζοδρομίου ουκ ολίγα χρήματα (εξαρτάται την περιοχή)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΗ ΙΚΡΙΩΜΑΤΩΝ

1. Σταθερά ικριώματα κατά την έννοιαν του παρόντος, είναι μεταλλικαί (σωληνωταί) ή ξύλιναι κατασκευαί, εξυπηρετούσαι τας, εις διάφορα ύψη εκτελουμένας εργασίας, εκ των αναφερομένων εις το Aρθ-1 του παρόντος.

Τα σταθερά ικριώματα δέον όπως είναι ανθεκτικά μη δυνάμενα να θραυσθούν, να μετασχηματισθούν, ή να υποστούν επικινδύνους κραδασμούς, απαγορευομένης της εναποθέσεως επ' αυτών υλικών, πέραν των αμέσως χρησιμοποιησίμων.

2. Κινητά ικριώματα νοούνται μεταλλικοί ή ξύλινοι οκρίβαντες (καβαλέτα), ύψους ενός (1,00) μέχρι και το πολύ δύο (2,00) μέτρων, μετά δαπέδου εργασίας επ' αυτών πλάτους τουλάχιστον εξήκοντα εκατοστών (0,60) του μέτρου, χρησιμοποιούμενοι μόνον ως ορίζεται εις το Aρθ-12 του παρόντος.

3. Κινητά μεταλλικά ικριώματα εν είδει πύργων νοούνται ανθεκτικαί μεταλλικαί σωληνωταί κατασκευαί, ύψους ουχί ανωτέρου του τριπλάσιου του μήκους της μικροτέρας πλευράς της βάσεώς των.

4. Ανηρτημένα ικριώματα νοούνται κινητά δάπεδα, κλωβοί, κάλαθοι και άλλα παρόμοια μέσα εξ ανθεκτικών υλικών, αναρτώμενα καταλλήλως εις σταθερά σημεία.

 

ΦΕΚ-193/Α/80

ή αυτό

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Οταν διαβαζω για μαστορια που λενε: χρειαζεται ενα απλο "χαρτι" απο μηχανικο, ή οταν μου ζητανε εμενα "ενα χαρτι να κανω την δουλεια μου αδερφε" μου την δινει πολυ.

Με προλαβε ο Κωστας.......

Επειδη δεν ξερω τι πρεπει να γραφει το "χαρτι" πες του να το φτιαξει αυτος και εσυ μετα βαζεις μια τζιφρα.

 

Αν του βάλεις την τζίφρα στο χαρτί που θα σου φτιάξει αυτός, θα είναι σαν να τον επιβεβαιώνεις. Αν το φτιάξει και το υπογράψει ο ίδιος, έχει καλώς. Εάν δεν δύναται να υπογράψει τέτοιο ''χαρτί'', τότε να τον χρεώσεις ένα Α ποσό ώστε να εμπεδώσει την διαφορά της δικής του υπογραφής και της δικής σου.

Αν ήταν τόσο απλό δεν θα χρειαζότανε τότε το..... ''υποφραφή από μηχανικό'', να του πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνικα το εγραψα siradrab. Επρεπε να βαλω καμια φατσουλα... Αμφιβαλλω αν υπαρχει κανεις στα λογικα του που θα υπογραψει κατι που θα του πανε ετοιμο χωρις να εχει ο ιδιος γνωση για το θεμα. Μην τρελαθουμε.

Εμενα μου ζηταγανε σχεδιο για την ΔΕΗ, το κτιριο ειχε ξηλωμενα τα ηλεκτρικα και το πινακα από τον προηγουμενο, και ο ιδιοκτητης μου ελεγε οτι ο (λαθρο)ηλεκτρολογος του ειπε οτι χρειαζεται μονο ενα σχεδιο απο μενα και μια υπογραφη.

Τελικα εγινε αυτο που επρεπε, εγκατασταση ολων των ηλεκτρικων ξανα και μετρησεις συμφωνα με το νομο. Μην τρελαθουμε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά του υπέγραψα ένα χαρτί το οποίο έλεγε απλά ότι η οικοδομή χρίζει επισκευής . Του ξεκαθάρισα πως ούτε άδεια είναι ότι έχω ευθύνη για κάτι αφού απλά κάνω μια διαπίστωση. Τελικά και ενώ έκανε την δουλεια του σχεδον μέχρι το τέλος εμφανίστηκε κάποιος που ενοχλήθηκε και θέλει τώρα κανονική άδεια. Θέλει να επισκευάσει ένα τμήμα 2Χ το ύψος της οικοδομής και θα χρησιμοποιήσει πλατφόρμα σε κάθε μπαλκόνι , δεν θα στήσει δηλαδή ικριώματα από το έδαφος κτλ. Ποιο σωστά θα ήταν κανονική άδεια αλλά επειδή η όλη εργασία δεν θα πάρει πάνω από 1,5- 2 μέρες μήπως θα μπορούσε να γίνει και με μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ αρθ4,

3. Δεν απαιτείται άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

...

β. Εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, αν μπορείτε λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ. Σε άδεια για βαφή όψεων έχουν υπολογιστει 60 ένσημα, εκ των οποιων τα 25 για τη σκαλωσιά. Οι σκαλωσιές ομως είναι "στεγασμένο" επάγγελμα, οπότε τα 25 ενσημα σε ποιον θα κοληθούν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.