Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
KLEIO

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες

Recommended Posts

, έως και τις 31.12.2016,

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, ετοιμαζομαι να ξαναεπισκεφθω την υδομ.

Μου λες σε παρακαλω η ημερομηνια με ποιο νομο τροποποιηθηκε? Στο 29,6 λεει 31.12.2014.

 

εντιτ

μιλησα τωρα με υδομ κ μου ειπαν οτι δεν υπαγομαι σε αυτη την περιπτωση γιατι οι οψεις εχουν ολοκληρωθει, εχει παρει κ ρευμα οποτε δε μπορει να δοθει η παραταση του 29.6

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites

ν.4315/14 (ΦΕΚ 269Α) , άρθρο 7, παρ. 26.

 

υγ.

Αυτά κάνουν οι απλόχερες ΥΔ της επίβλεψης του παρελθόντος ...

Δεν κοιτάς λίγο την περίπτωση συνδυασμού ν.4178 και ΕΕΜΚ ;

Edited by kan62
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

το τακτοποιημενο με 4178 σε ποια κατηγ ειναι?

Έχω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 και ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5. Τα νεώτερα που έχω από πολεοδομία είναι πως συμφωνά με το ΦΕΚ 43/Β/2012, άρ.2, μπορώ να βγάλω άδεια αποπεράτωσης για την στέγη, αλλά επειδή έχω εξ΄ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα χρειάζομαι και έγκριση Αρχαιολογίας και Δασαρχείο.  Οπότε ναι μεν μπορώ να βγάλω άδεια αλλά λόγω τοποθεσίας δεν θα μου δώσουν έγκριση από δασαρχειο... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί λες ότι δεν θα πάρεις έγκριση από Δασαρχείο?

 

Σε δασική έκταση είσαι?

τότε όμως πως ρύθμισες με το Ν 4178?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα. σε πλακοσκεπη μονοκατοικια εντος οικισμου με αδεια για 100τμ εχουν κατασκευαστει συνολικα 130τμ. ειναι κατασκευη του 1980. για να γινει προσθηκη κεραμοσκεπης δεν αρκει η τακτοποιηση σαν κατηγορια 2; θελει να γινει νομιμοποιηση στα επιπλεον 30τμ; ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικότερα υπάρχει μια ασάφεια ως προς τις άδειες δόμησης σε τακτοποιημένα και η κάθε πολεοδομία το αντιμετωπίζει κατά το δοκούν (δυστυχώς)

Ωστόσο, επειδή πρόκειται για κατηγορία 2 που σημαίνει ότι οι κατασκευές εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης πρέπει να μπορείς να βγάλεις άδεια κανονικότατα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σωστά. 

Με βάση την επικαιροποιημένη παράγραφο 1.δ  του άρθρου 23 του ΝΟΚ, τακτοποιημένη κατασκευή που εξαιρείται οριστικά βάσει του ν. 4178/13, θεωρείται νομίμως υφιστάμενη και μπορεί να εκδοθεί άδεια προσθήκης.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σωστά. 

Με βάση την επικαιροποιημένη παράγραφο 1.δ  του άρθρου 23 του ΝΟΚ, τακτοποιημένη κατασκευή που εξαιρείται οριστικά βάσει του ν. 4178/13, θεωρείται νομίμως υφιστάμενη και μπορεί να εκδοθεί άδεια προσθήκης.

 

υπαρχει το ΦΕΚ για αυτην την επικαιροποιημενη παραγραφο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλαγές με τον Ν.4258/14 (ΦΕΚ 94Α/14)

 

1.      Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :

...

δ)   αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4178/2013,

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.