Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Στο υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ υπάρχει εδάφιο(περίπτωση 2) που αναφέρει οτι υπάγεται στις εξαιρέσεις του αρ. 23

Αλλά εσύ είσαι σίγουρος οτι κατασκευάστηκε προ του 55;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, μπορω να το αποδειξω.

Η Βεβαιωση για τα προ του 55 θα λεει απλα οτι βεβαιωνουμε οτι οντως η κατασκευη ειναι στο συνολο της προ του 55 και δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες/χρησεις κλπ.? ή μηπως δεν χρειαζεται καθολου ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ για τα προ του 55?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η βεβαίωση θεωρείται ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη?

Δηλαδή παίρνω όσα θέλω?

Υπάρχει κάποια ελάχιστη?

Κόβω κάποια απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όχι ακριβώς αυτήν... Έκανα ένα μιξ από αυτήν του ΥΠΕΚΑ με μία που λέει το ΤΕΕ Λάρισας.

 

ανέβασε την μπρε αδερφέ, να πάρουμε και μεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η βεβαίωση θεωρείται ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη? ΟΧΙ

Δηλαδή παίρνω όσα θέλω? ΝΑΙ

Υπάρχει κάποια ελάχιστη? Επίσημα ΟΧΙ

Κόβω κάποια απόδειξη? Φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει εδώ αλλά περίμενε έγκριση

 

Γιατί δεν μπορώ να βρω το αρχείο με το σχέδιο του Π.Δ. σχετικά με τις αμοιβές μηχανικών?αφαιρέθηκε για κάποιο λόγο?η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει πολλά για τις αμοιβές των βεβαιώσεων νομιμότητας και αυτό το σχέδιο ίσως μπορούσε να θεωρηθεί ένας ''μπούσουλας'' για τον υπολογισμό της αμοιβής και ας μην έχει εγκριθεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να βρω το αρχείο με το σχέδιο του Π.Δ. σχετικά με τις αμοιβές μηχανικών?αφαιρέθηκε για κάποιο λόγο?η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει πολλά για τις αμοιβές των βεβαιώσεων νομιμότητας και αυτό το σχέδιο ίσως μπορούσε να θεωρηθεί ένας ''μπούσουλας'' για τον υπολογισμό της αμοιβής και ας μην έχει εγκριθεί ακόμη.

 

Λάβε το συναδέλφισα το αρχείο που θές, αλλά πρόσεξε γιατί είναι ακόμα σχέδιο Π.Δ.

Αυτό που θέλεις είναι στο άρθρο 8.

Καλή σου μέρα.

SXEDIO PD GIA TAYTOTHTA KTIRIOY.pdf

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ, τι ήταν αυτό που είχα βάλει; Αν δεν το βρήκες πές μου τι ήταν για να το ξαναβάλω.

 

υ.γ. με γλίτωσε από το ψάξιμο ο συν. georgegaleos μάλλον. :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου στους συναδέλφους!

 

Η δημιουργία ανοίγματος στην πλάκα ενός καταστήματος η και γενικά διαμερίσματος αντιβαίνει στην χορήγηση βαβαίωσης για αγοροπωλησία του εν λόγω ακινήτου ?

 

η μήπως επειδή δεν παραβιάζεται κατι ως προς την δόμηση και την χρήση το αγνοούμε ?

 

Συγνώμη αν κουράζω επειδή εχω ανοίξει άλλο θέμα - αλλά απάντηση δεν βρίσκω (το ΤΕΕ το ψάχνει ακόμη)

 

Μπαίνει το εσωτερικό κλιμακοστάσιο στον Ν.4014 ως αυθαίρετο ?

 

Πληρώνει παράβολο και μετά βγάζεις εντος 3ετίας αναθεώρηση άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στον λαό. Επειδή διαβάζω,διαβάζω και άκρη δεν βγάζω..τι ισχύει επίσημα ρε παιδια?

Το βασικο ερώτημα μου ειναι το εξής: Γιανα δώσουμε βεβαιωση μηχανικου για συμβολαιογραφική πράξη (ειτε σε αδόμητα γηπεδα,οικοπεδα,είτε σε κτηρία νόμιμως υφιστάμενα) πρέιπει να περάσουμε απο το συστημα του του ΤΕΕ ή απλα δίνουμε την βεβαιωση και πέρνουμε οτι ποσό θέλουμε απο τον πελάτη ;

Εχω μια συμβολαιογράφο (που φυσικα το παίζει παντογνώστης) και μου ζητάει να δημοσιεύσω στο ιντερνετ τις βεβεαιώσεις (προφανώς εννοει στο σύστημα του ΤΕΕ).Ας μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.