Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ Θεσσαλονίκης, μου είπαν ότι οι ίδιοι το ερμηνεύουν ότι όποιος πάει για νομιμοποίηση δε θα πληρώσει άλλο πρόστιμο (ανέγερσης-διατήρησης). Παρόλα αυτά μου είπαν ότι δεν έχουν καμία παραπάνω ενημέρωση από εμάς. Ουσιαστικά δηλαδή, ο νόμος ερμηνεύεται κατ' εκτίμηση αυτήν τη στιγμή, απ' όλους μας αφού το υπουργείο σιωπά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε το ειδικό πρόστιμο, ούτε το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο του 85?? (!!!) Αυτό είναι καλό νέο για πολλούς ιδιοκτήτες...!!! ελπίζω να ελπίζω να είναι αληθεια, εάν μπορεί κάποιος να το διασταυρώσει.

 

depi13 μήπως ρώτησες τί γίνεται εάν κάποιο τμήμα του κτιρίου μπορεί να νομιμοποιηθεί και κάποιο όχι, τί θα γίνει με τα τμήματα αυτά που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν??? αυτά λογικά θα πληρώσουν ειδικό πρόστιμο σύμφωνα με τον Ν.4014...

 

 

δεν πληρωνεις κανενα αλλο προστιμο(ουτε ανεγερσης ουτε διατηρησης), μονο το παραβολο, την αδεια και φυσικα δεν γλιτωνεις απο το ικα.αυτην την απαντηση την ειχα και απο το τεε κεντρ.μακεδονιας.

δεν γνωριζω για τμηματα που πανε με τον 4014 και αλλα με νομιμοποιηση

 

Καλησπέρα σε όλους! πρώτη φορά συμμετέχω σε διάλογο και σας ευχαριστώ που τόσο καιρό λύνω τις απορίες μου μέσα από το site

η απορία μου είναι ή εξής.

Υπάρχει κοινοτική άδεια του '84 για κτίσμα 65 τ.μ. Το οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, εντός οικισμού εμπίπτει ταυτόχρονα στον νόμο του '85 για κατοικίες σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.

α)θεωρώ (τηλ. πολεοδομία) ότι υπάρχει άδεια οπότε υπάγονται τα υπόλοιπα τ.μ. στο νέο νόμο.

β)θεωρώ ότι μπορεί να βγει Ο.Α.και αν ναι τι κερδίζω που έχω την κοινοτική άδεια

βα)τίποτα

ββ) τα 65τ.μ. της κοιν. αδείας:confused::confused::rolleyes:

 

εχω ακριβως την ιδια περιπτωση.Το ΤΕΕ σε τηλεφωνικη επικοινωνια δεν ηξερε να μου απαντησει και μου ειπε να στειλω email και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα αν εχουμε ενα κτισμα αυθαιρετο, κυρωνεται η πραξη εφαρμογης και δυνητικα βγαινει αδεια νομιμοποιησης.Υπαρχει ομως παραβιαση καλυψης(τμημα του ειναι χτισμενο στην πρασια)υπαρχει 30 τμ υπολοιπο συντελεστη τι θ ακανω?θ ακανω νομιμοποιηση των κομματιων του κτιριου που ειναι εντος περιγραμματος και τ αυπολοιπα θα τ απαω με 4014????αφου το κτιριο ειναι στατικα αυτοτελες...

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δινει απαντησεις βαση παραδοχων των τηλεφωνητων...

Δεν εχει τιποτα στα χερια του..

Εγω αυτο εχω καταλαβει...

 

Μάλλον εκεί έχω καταλήξει κι εγώ... ότι απαντούν βάση παραδοχών που κάνουμε όταν τους ρωτάμε... είναι εντελώς εξωφρενικό αυτό και χρίζει επιεικώς γιαούρτωμα...!!! Δεν γίνεται να λαμβάνουμε δύο εκ διαμέτρου διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο σοβαρότατο ερώτημα!!!!!

ΤΕΛΟΣ, δεν ξαναασχολούμε άλλο μέχρι να έρθουν διευκρινιστικές για αυτά τα πολύ σοβαρά (για τις τσέπες) θέματα, δεν θα πάρω εγώ κάποιον στον λαιμό μου επειδή τα παιδάκια στο τηλεφωνικό κέντρο ξέρουν λιγότερα από εμένα...

Το ΤΕΕ πληρώθηκε με απαυθείας ανάθεση από το ελληνικό κράτος για να αναπτύξει και να υποστηρίξει αυτήν την εφαρμογή και αυτόν τον υπό-Νομο, αν δεν μπορεί να δίνει έγκυρες απαντήσεις λόγω του ανεκπαίδευτου τηλεφωνικού κέντρου... ΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ και ας ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ για την σύγχηση.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που μπορεί να βγεί Ο/Α, θα περάσω πάλι όλον τον γολγοθά? Αρχιτεκτονικές επιτροπές (!), έλεγχος στατικής επάρκειας(!!!), συναινέσεις (!). Αν το ειδικό πρόστιμο δεν είναι μεγάλο ή καλύπτεται από το παράβολο, βρές έναν λόγο για να μην μπορεί να νομιμοποιηθεί (νομίζω πως θα βρω πολλούς) και ίσως είναι καλύτερα να πληρωθεί και να ‘χεις το κεφάλι σου ήσυχο για 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, υπάρχει αυθαίρετο εκτός σχεδιου με υπόλοιπο δόμησης οπου μπορει να νομιμοποιηθει σε 3 χρόνια εξ ολοκλήρου. Αν όμως έχει αλλες παραβάσεις δηλαδή είναι όλο εκτός των πλάγιων όρίων (7,5μ). Τι κάνουμε;

Το τακτοποιούμε ή πάμε με παράβολο και μετά άδεια σε 3 ετη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι εφ΄όσον η κατασκευή παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της δεν μπορεί να ενταχθεί στο άρθρο 22 του Ν. 1577/85 (βλέπε παράγραφο 3), οπότε εντάσσεται στο Ν.4014 σαν αυθαίρετο. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος γιατί είναι μπερδεμένες αυτές οι περιπτώσεις.

Μου είπαν από το ΤΕΕ σήμερα ότι στις περιπτώσεις που μπορεί να βγει άδεια σύμφωνα με άρθρο 22, πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία έκδοσης άδειας και ύστερα να δοθεί η βεβαίωση για να γίνει συμβόλαιο! Έχει ακούσει κάποις κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θέμα είναι απο τα πιο σοβαρά του νόμου και θεωρώ ότι αν δεν βγει εγκύκλιος δεν το ακουμπάμε.διότι αν πω βλακεία στον πελάτη μετά δεν θα μπορώ να επικαλστεώ την τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ!!!ας περιμενουν λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος!!τόσα χρόνια περιμεναν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.