Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

1. Ισως είναι λάθος μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της, να γράψεις στην Τεχν. Εκθ. ότι θα γίνει σύσταση. Αφού θα της δώσεις και το 5σέλιδο και βεβαίωση.

2." Μήπως να γράψω: κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στο διαμέρισμα ...μ² που βρίσκεται στο ισόγειο ... βεβαιώνω ότι...'' : Πιστεύω ότι είναι ορθός τρόπος.

 

 

ΟΚ Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

2." Μήπως να γράψω: κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο και στο διαμέρισμα ...μ² που βρίσκεται στο ισόγειο ... βεβαιώνω ότι...'' : Πιστεύω ότι είναι ορθός τρόπος.

Που θα το γράψεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Που θα το γράψεις αυτό?

 

 

Ήθελα να πω ότι στην περιγραφή της δήλωσης δεν θα έγραφα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ (ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ) ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ... αλλά ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ επομένως η βεβαίωση θα καταλήξει ως εξής:

 

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και την παρ. 16 του άρθρου 49 του

Ν. 4030/2011)

 

 

Την

 

 

01/05/2012, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ...Μ² ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΣΟΓΕΙΟ ΟΡΟΦΟ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ"

 

 

 

επί της οδού ............................ , περιοχή ..............................., του Δήμου ................................., ιδιοκτησίας του/των ............................... και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

 

1. Στέλεχος οικοδομικής αδείας κ.λ.π...................

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα διάβασα όλα και δεν έχει ρωτηθεί κάτι αντίστοχο, αν έχει υπάρξει αντίστοιχο ερώτημα κ μου ξέφυγε, sorry!!

 

Πελάτης μου έχει ακίνητο για το οποίο χρειάζεται βεβαίωση για να το μεταβιβάσει. Προς το παρόν έχω κάνει αποτύπωση του υπογείου και έχει μόνο μια αυθαιρεσία σε ένα δωμάτιο που φαίνεται μικρότερο στην άδεια πο ότι είναι, αλλα αυτό θα το κλεισει με γυψοσανίδα, θα κάνει κ το υπόλοιπο υπόγειο να φαίνεται αποθήκη, κ όλα καλά, θα βγάλω φωτογραφίες θα του πω να υπογράψει κ οκ. Όμως....

 

α) στην μία πλευρά του υπογείου που έχει παράθυρα, το καθαρό ύψος απο έξω είναι 1.35 αντί για 1,20!!(δλδ ουσιαστικά δεν θεωρείται υπόγειο, το οποίο είναι πολύ βλακεία γιατί δεν έιναι ότι το έχουν ξεμπαζώσει και έχει μεγαλύτερα ανοίγματα, τα ανοίγματα είναι σχεδόν όπως στο σχέδιο, είναι ένα ημιυπόγειο με στενά παράθυρα). Άραγε, όσον αφορά το ύψος σε αυτήν την περίπτωση, ισχύουν τα 20 εκ. ανοχής???

 

β) στην άλλη όψη, πονοκεφαλιάστηκα αρκετά να καταλάβω τι συνέβαινε...το ύψος από το μπαλκόνι του υπερυψωμένου ισογείου μέχρι την τελική διαμόρφωση του εδάφους βγαίνει κατά 70 εκ. μεγαλύτερο απο ότι στα σχέδια(από ότι στην τομή, στην όψη φαίνεται κατά 30 εκ. μεγαλύτερο!!!!) Τελικά κατάλαβα πως αυτό που φταίει είναι πως δεν έχει ακολουθηθεί η διαμόρφωση του εδάφους, στον περιβάλλοντα χώρο. Αύριο θα κάνω 2η αυτοψία για να το επιβεβαιώσω, αλλά αν ισχύει αυτό, φαντάζομαι πως θα έχει αυξηθεί το συνολικό ύψος του κτιρίου, και αν είναι 70 εκ. είναι πολύ! Κοίταηα στις μικροπαραβάσεις απο το ΦΕΚ που ανέβασε οσυνάδελφος, αλλά δεν θεωρεί μικροπαράβαση την υποβάθμιση της όψης, οπότε δεν μπορεί να εξαιρεθεί της κατεδάφισης.

 

Τι κάνω? Στην αρχή σκέφτηκα να κάνει δήλωση με τον 4014, αλλά αν δηλώσει και την παράβαση στο υπόγειο, αυτό σημαίνει πως θα σταματήσει να θεωρείται υπόγειο, κ άρα θα έχει υπέρβαση δόμησησ κατά 183 τ??(τόσο είναι το υπόγειο). Το θέμα είναι πως έχει υπόλοιπο συντελεστή 110 τ.μ., πολύ κρίμα να το χάσει σε ενα μισό υπόγειο μισό ημιυπόγειο! Να του πώ να κάνει δήλωη για την υπέρβαση ύψους στην μία πλευρά και στην άλλη να αλλάξει την διαμόρφωση της πλακώστρωσης, να το σηκώσει όλο 10 εκ, και έτσι το υπόγειο να εξέχει όντως 1,20????? Ή πρέπει να του πώ να αλλάξει όλη την διαμόρφωση , και στις δύο πλευρές? Αν δεν το κάνει, και παραμείνει στην μία πλευρά διαφορετική διαμόρφωση, είναι χοντρή παράβαση οπότε δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση?

 

Πολλά ερωτήματα το ξέρω αλλά έχω βραχυκυκλωθεί, κ η αλήθεια είναι πως δεν θέλω καθόλου να μπώ στην διαδικασία να δώσω βεβαίωση χωρίς να είμαι 100% σίγουρη! Θέλω ότι υπογράφω να μπορώ να το υποστηρίξω!(κ να το πιστεύω κιόλας δλδ). Ο προηγούμενος μηχανικός που είχαν τους είπε να το τακτοποιήσουν όλο αλλίως δεν το αναλαμβάνει, κ φυσικά δεν το έκαναν γι αν μην χάσουν τα 110 τμ, κ ο μηχανικός αποχώρησε.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μεταβιβάσει όλο ή κάποια οριζόντια ή μήπως δεν υπάρχουν οριζόντιες?Πάντως αν η μόνη παράβαση είναι το ύψος καλό θα ήταν να ολοκληρώσει την εξωτερική διαμόρφωση και από τις 2 πλευρές σύμφωνα με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διπλοκατοικία, τώρα συνιδιοκτησία 50-50, κ θέλουν να το γράψουν στα παιδιά τους για να μην πληρώνουν τρελούς φόρους. Δεν ξέρω τί σύσταση έχει ακριβώς...

 

Πάντως κ εγώ σκεφτόμουνα πως μάλλον το καλύτερο έιναι να κάνει την διαμόρφωση όπως στην άδεια κ να τελειώνει...απλά δεν ξέρω αν θα γίνεται στην μία πλευρά χωρίς να κλείσουν τα παράθυρα..

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

alexpak

στην μία πλευρά του υπογείου που έχει παράθυρα, το καθαρό ύψος απο έξω είναι 1.35 αντί για 1,20!!(δλδ ουσιαστικά δεν θεωρείται υπόγειο)

 

Γιατί δεν θεωρείται υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

alexpak

στην μία πλευρά του υπογείου που έχει παράθυρα, το καθαρό ύψος απο έξω είναι 1.35 αντί για 1,20!!(δλδ ουσιαστικά δεν θεωρείται υπόγειο)

 

Γιατί δεν θεωρείται υπόγειο?

Ναί έχεις δίκιο, το έγραψα λάθος αυτό ;) Προς το παρόν(μετά από 2 επισκέψεις) είναι αλλιώς διαμορφωμένος ο περιβάλλοντας χώρος, και αυτό αλλάζει τα ύψη, αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω και 100% άκρη, μάλλον θα πρέπει να παώ αρκετές φορές ακόμα γιατί είναι πολύ πολύπλοκο κτίριο και εκεί που λέω πως βρήκα το λάθος αυτό μετά επηρεάζει κ κάτι άλλο, άσε που οι τομές και οι προσόψεις δείχνουν διαφορετικά ύψη..άστα να πάνε... καλά..ας ήταν άλλες εποχές να είχαμε περισσότερες άδειες κ σιγά μην ασχολούμασταν μ'αυτά :(
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην πας και 500 φορές!

Η αλήθεια ότι όταν έχεις και τον ιδιοκτήτη εκεί και είναι και πολύπλοκο, δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Σ' ακολουθάει, σου μιλάει '' αυτό τι έχει, τι κι αυτό θα το βάλεις '' και άλλα τέτοια. Κοίτα να είσαι μόνος σου με κάποιο συνάδελφο καλό είναι, να το ξεψαχνίσεις απ' όλες τις πλευρές να βγάλεις άκρη τι πρέπει να δηλώσεις και ξαναδιάβασε τις λεπτομέρειες του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.