Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

nik, υποθέτω ότι ο αγοραστής θα γνωρίζει το πρόβλημα που υπάρχει για τη θέση στάθμευσης, αν δε το γνωρίζει ενημέρωσε τον και αυτός θα σου δώσει το πράσινο φως. αυτό θα έκανα στη θέση σου. (τα παρακολουθήματα  δεν είναι αρμοδιότητα μας  να τα ελέγχουμε, πάντως εσύ καλά πράττεις)

Link to comment
Share on other sites

Τον αγοραστή δεν θα τον γνωρίσω ποτέ. Εμένα μου ζήτησε ο πωλητής να του βγάλω βεβαίωση. Εάν αύριο μεθαύριο δεν τα βρίσκει με τον διπλανό του για το πάρκινγκ φοβάμαι μήπως του έρθει και κυνηγάει εμένα.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν ελέγχουμε τα παρακολουθήματα ? Η βεβαίωση αφορά μεν την οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) αλλά σε αυτήν αναφέρω και το παρακολούθημα.

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση που θα δώσεις εσύ αναγράφει " στη μεταβιβαζόμενη αυτοτελή ιδιοκτησία δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση που να επηρεάζει ύψος-δόμηση-κάλυψη και ότι αυτό υφίσταται νόμιμα", δεν δίνεις βεβαίωση για τη θέση στη πυλωτή.

μη ξεχνάς ότι η βεβαίωση που θα δώσεις έχει ισχύ 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

χμ....

και βεβαια μας αφορουν τα παρακολουθηματα...και δινουμε και για αυτα βεβαιωση

 

"εφόσον αναφερονται στο συμβολαιο"

 

δλδ αν αυτη τη θεση σταθμευσης την ειχε "κλεισει" με τοιχοποιία και πόρτα...

 

δεν θα επρεπε να γραψει οτι "τακτοποιηθηκε η ΘΣΑ ως προς το  αυθαιρετο κλεισιμο"????
 

να το ξαναδουμε λιγο....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τον "μάγκα" και δεν αναφέρεις καθόλου το παρακολούθημα ? Έχεις και πάλι ευθύνη με την έννοια ότι έπρεπε να διαβάσεις το συμβόλαιο ? Μπορείς να μου πεις με βάση ποιον νόμο φέρεις ευθύνη σε αυτήν την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

ούτε να το σκέφτεσαι...

 

η βεβαιωση σου πρεπει να περιλαμβανει τα παντα...

 

και δεν θα σου το περασει ο συμβ/φος...

 

υγ

κι αν δεν "δεις"  το συμβολαιο....πώς θα ξερεις τί και με ποιό θα συγκρινεις αν ειναι "νομιμο"

 

επομενως

 

κανουμε τη δουλεια μας "σωστα"

Link to comment
Share on other sites

nik

παρά το γεγονός ότι υπάρχει διαφορά στην θέση και στις διαστάσεις της ανοιχτής θέσης στάθμευσης εντός του υπόστυλου χώρου, κατά το λεκτικό της βεβαίωσης που καλείσαι να υπογράψεις, δεν υπάρχει θέμα με δόμηση,κάλυψη, ύψος και χρήση του παρακολουθήματος.

Θεωρώ ότι θα μπορούσες να γνωστοποιήσεις στον πελάτη ότι η Θ.Σ. χρήζει τακτοποίησης (αναμένοντας κάποια στιγμή τον νέο νόμο) και να τον βάλεις να υπογράψει Υ.Δ. ότι έλαβε γνώση των διαφορών ο.α, σύστασης και υφιστάμενης κατάστασης, δίνοντας κανονικά τη βεβαίωση. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έδινα τη βεβαίωση αλλά στα σχόλια θα ανέφερα με λεπτομέρεια όσα είδα.

Το λεκτικό περί δόμησης - κάλυψης - ύψους - χρήσης νομίζω ότι σε καλύπτει μιας και από τη φαινομενική "παράβαση" δεν προκύπτει πρόβλημα στα παραπάνω.

 

Ακόμα και ένα barbeque (την εστία..) να είχε κατασκευάσει στην ανοιχτή θέση στάθμευσης δεν θα του δημιουργούσε πρόβλημα στη βεβαίωση άσχετα που θα ήταν αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

παύλε...

αυτη η ...ημιτελης βεβαιωση

 

νομίζω οτι... δεν θα "περασει"...

 

Ομως,

το  ενα θεμα  ηταν αν βεβαιωση πρεπει να περιλαμβανει και τα παρακολουθηματα.

Νομιζω οτι συμφωνούμε "ναι"

 

Το αλλο θεμα ειναι η  αρχικη ερωτηση του νικ...αν υπαρχει παραβαση και τι ειδους σε αυτες τις Ρ1 και Ρ2 ΘΣΑ οι οποίες

i. συμφωνα με την ΟΑ προεξεχουν εντος του ακαλυπτου

ii. συμφωνα με την συσταση ΟΙ,  η Ρ2 εχει μεταβιβασθει με το συμβολαιο " κατα χρήση" όπως και στην αδεια.

Αρα δεν εχει αυθαιρεσια...

η δε Ρ1, που μας ενδιαφερει, κατα την μεταβιβαση "αλλαξε " θεση...

 

[προφανως  αυτα εγιναν, επειδη δεν εγινε η προεκταση εντος του ακαλυπτου, σημερα και η Ρ1  ..παταει  πιο "μεσα"]

ενω η Ρ2 παραμενει στην νομιμη  θεση της...εστω κι αν για πρακτικους λογους, το ΙΧ παρκαρει πιό "μεσα"

 

Επομενως, ερωταται,

α]  ποια ειναι η  - τυχόν- αυθαιρεσια της Ρ1

και  β] πώς τακτοποιείται, ειδικα διότι αναφερεται στην ΟΑ και -προφανως- ανηκει στις υποχρεωτικες  θεσεις του 1221, αλλά εχει διαφορά με τις κατοψεις της συστασης...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η Ρ1 είναι σύμφωνα με την σύσταση αλλά στην πραγματικότητα (και δεν φαίνεται στην εικόνα) οι κολώνες από όπου περνάει η Ρ1 είναι πιο κοντά μεταξύ τους.  

 

GM γενικότερη ερώτηση για να τελειώνουμε και θέλω την νομική σου άποψη.

 

Διαμέρισμα  με παρακολούθημα θέση στάθμευσης στην πυλωτή.

 

Η θέση στάθμευσης δεν είναι βάση οικοδομικής άδεια αλλά είναι είναι βάση σύστασης Ο.Ι. εκτός από το ότι έχει γίνει σχετική μετακίνηση φέροντος οργανισμού (κολώνες) στενεύοντας κάπως τις διελεύσεις.

 

Μπορεί να δωθεί η βεβαίωση ?

 

Δηλαδή σε άλλες περιπτώσεις όπου στην σύσταση οι θέσεις έχουν αλλάξει τελείως θέση π.χ. η Ρ1 έχει ανταλλάξει θέση με την Ρ8 τι κάνουνε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.