Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση Μηχανικου- Προβλήμα


Recommended Posts

Γίνεται σε βεβαίωση ν.4014 πώλησης διαμερίσματος με παρακολούθημα θέση στάθμευσης να μην αναφέρουμε το παρακολούθημα ? Υπάρχει θέμα στο συμβόλαιο ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ως παρακολούθημα δεν έχει χιλιοστά. Άρα, αν η θέση στάθμευσης έχει αυθαιρεσία δυστυχώς πρέπει πρωτίστως να ρυθμιστεί με 4014 και στη συνέχεια να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού.

 

Αν έχει χιλιοστά, μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μόνο για το διαμέρισμα και να μην μεταβιβαστεί η θέση στάθμευσης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση αφορά στην συγκεκριμένη ιδιοκτησία.

Δηλαδή, π.χ. διαμέρισμα α' ορόφου, με αποθήκη στο υπόγειο και ανοιχτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο.

Αν π.χ. η θέση στάθμευσης είναι "σκεπασμένη" ....."μπλοκάρεται" όλη η βεβαίωση!!!

Επίσης, αν π.χ. η αποθήκη στο ισόγειο έχει "φάει" 2 τ.μ. από τον κοινόχρηστο διάδρομο ....."μπλοκάρεται" όλη η βεβαίωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η ερώτηση μου αφορά στο εάν μπορώ να την παραβλέψω την θέση στάθμευσης από την βεβαίωση μου. Ξαναλέω είναι παρακολούθημα και δεν έχει χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι στην αποκλειστική σου χρήση άμα η πυλωτή έχει γίνει αποθήκη ή σπίτι και δεν έχει τακτοποιηθεί δεν μπορείς ούτε για το διαμέρισμα στον όποιο όροφο να δώσεις βεβαίωση γιατί θα γίνει μεταβίβαση τίτλου και τα περιγραφόμενα στον τίτλο, που έχεις την αποκλειστική χρήση, έχουν παραβάσεις.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν εγώ αναφέρομαι σε μία οριζόντια ιδιοκτησία η οποία έχει ένα παρακολούθημα και εγώ δώσω βεβαίωση μόνο για το διαμέρισμα τότε φέρω ευθύνη για το παρακολούθημα ακόμη και εάν δεν το αναφέρω ?

 

Δεν είναι πρόβλημα του συμβολαιογράφου που δεν μου ζήτησε στην βεβαίωση της οριζόντιας ιδιοκτησίας να αναφερθώ στο παρακολούθημα ?

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο της βεβαίωσης είναι το ίδιο είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει παρακολούθημα.Εσύ θα πρέπει να το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση.Βέβαια θα πρέπει πρώτα απόλα να σε έχει ενημερώσει ο συμβολαιογράφος για την ύπαρξη του παρακολουθήματος αλλιώς εσύ πως θα το μάθεις.Θα πρέπει λοιπόν σε κάθε βεβαίωσή μας να ψάχνουμε καλά με τι συνοδεύεται το διαμέρισμα που θα μεταβιβαστεί.Αν υπάρχει θέμα στο παρακολούθημα και θεωρηθεί ψευδής η βεβαίωση, ας πούμε από το δικηγόρο του αγοραστή μετά από την αγορά ,τότε ο νόμος λέει ξεκάθαρα τις ποινές του μηχανικού για τυχόν ανακριβή βεβαίωση:

 

κ αθώς και οι μηχανικοί που χορήγησαν ανακριβή βεβαίωση, τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι μηνών και χρηματική ποινή από 30.000 μέχρι 100.000 ευρώ, ανάλογα με την αξία της αυθαίρετης κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.