Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Largy : Το εμβαδό που απεικονίζεται στην κάτοψη της άδειας είναι αυτό που υλοποιήθηκε . Ο αριθμητικός υπολογισμός στο πινακάκι της κάτοψης είναι λαθος στο σχέδιο αλλά και στο στέλεχος της Ο.Α. Δηλ. απεικονίζεται κάτοψη 100 τ.μ. , υλοποιήθηκαν 100 τ.μ. ενω στο πινακάκι και στο στέλεχος αναγράφονται 120 τ.μ. Αρα γιατι Ν.4178 ?? 

nniko : γιατι ανασύσταση αφου υπάρχει πλήρης φάκελος , "απλώς " στον φάκελο είναι λάθος ο υπολογισμός των τ.μ. τόσο στα σχέδια όσο και στο στέλεχος της Ο.Α.?

ΚΑΝΑ : Δεν υπάρχει άδεια δόμησης - Η οικοδομή έγινε με οικ. άδεια προ του 1980 - τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση??            

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα αυτό ακριβώς σου γράφω!!! (δηλαδή τι γίνεται αν δεν υπάρχει άδεια δόμησης, και υπάρχει μόνο Ο.Α)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς σου γράφω!!! (δηλαδή τι γίνεται αν δεν υπάρχει άδεια δόμησης, και υπάρχει μόνο Ο.Α)

Οπότε δεν υποχρεουμαι να επισυνάψω αντίγραφα της οικοδομικής άδειας αλλά μπορώ  να συνταξω δικά μου σχεδια - καταλαβα σωστά ? Αλλα ο υπολογισμός των τ.μ. δεν θα συμφωνεί με τον φάκελο στην πολεοδομία - πρέπει με κάποιον τρόπο να ενημερώσω και τον φάκελο? Αν ναι με ποιο τρόπο ? ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις !!

Link to comment
Share on other sites

στην ερωτηση  δεν ηταν σαφες η δεν καταλαβα οτι υπαρχουν εγκεκριμένα...

σε καθε περιπτωση  θα χρησιμοποιουσα τα εγκεκριμένα ακομη και αν υπάρχει λαθος  

εφοσον εχει κατασκευασθει συμφωνα με τα σχέδια και οι διαστάσεις των σχεδίων ταυτίζονται με τις πραγματικές.

Βεβαίωση πάντως δεν θα εδινα λόγω υπέρβασης δόμησης κάλυψης η οποία πρέπει να επιμερισθεί στο σύνολο του κτιριου.

Δηλαδή δεν θα εδινα δικά μου σχέδια που θα καλύψουν το λάθος της οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε δήλωσή ρύθμισης του 4178 για ακίνητο με δυο ΟΙ που έχει πληρωθεί το 30%

Γίνεται μεταβίβασή της μιας ΟΙ, φτιάχνω νέα δήλωσή και αναφέρω ότι έχω ρύθμισει βάσή της απ, αριθ τάδε ; ή βγάζω την κοινή δήλωση και την χρησιμοποιώ για το ένά ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Όταν δίνουμε μια βεβαίωση αδομητου δίνουμε μόνο τη μία σελίδα που λέει πάνω βεβαίωση μηχανικού ή και το 5σέλιδο pdf  με τα στοιχεία της δήλωσης που είναι διαθέσιμο στο mytee εκεί που κάνουμε την υποβολή ? Εγώ είχα δώσει μόνο τη μία σελίδα και ο πελάτης το πήγε στον συμβολαιογράφο μετά από 3 μήνες και έχει λήξει. Τώρα πρέπει να την ξανακάνω αλλά αυτή τη φορά να στείλω και το 5 σέλιδο ή αυτό είναι για δική μας χρήση??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

συναδελφοι μηπως μπορει καποιος να ανεβασει το εγγραφο ή εγκυκλιο που αναφερει οτι Κτίσμα χωρίς στέγη, δεν λογίζεται ως κτίσμα, αλλά ως "ερείπιο".

 

ενω εχω δειξει ερειπιο χωρις στεγη σε τοπογραφικο και δινω βεβαιωση αδομητου , συμβοαλιογραφος δεν το δεχεται. διοτι λεει θελει τακτοποιηση το ερειπιο δηλαδη οι 4 τοιχοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.