Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού ΕΓΣΑ 87;


Recommended Posts

Άκουσα από συνάδερφο ότι μέχρι Φεβρουάριο-Μάρτιο οι αρχιτέκτονες μπορούν να υπογράφουν τοπογραφικά με εξάρτηση στο ΕΓΣΑ 87 αλλά μετά από κάποιο διάστημα θα το κάνουν μόνο οι τοπογραφοι και οι πολ. μηχανικοί. Ισχύει;Το τοπογραφικό αυτό θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω για τον Ν.4014

Edited by marianna_arch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν μπορούν, ούτε οι συμβολαιογράφοι τα δέχονται ούτε κανένας και όποιος το κάνει είναι παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

@ giorgosv

 

Συνάδελφε έχεις δίκιο ... με την ισχύουσα νομοθεσία οι αρχιτέκτονες δεν υπογράφουν ΕΓΣΑ

Όμως έτσι για να κάνουμε καλοπροαίρετη κουβέντα...

Χρειάζεται ειδικές γνώσεις για να κάνεις εξάρτηση με την σημερινή τεχνολογία ? όταν και ένα παιδάκι σήμερα μπορεί να χειριστεί GPS !!!

Να θυμίσω στους αγαπητούς τοπογράφους τι απέγιναν οι Μαρκόνηδες ( ασυρματιστές πλοίων ) και λοιπές ειδικότητες .....

που καταργήθηκαν με την πρόοδο της τεχνολογίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω με τη σειρά μου ότι 2 συμβολαιογράφοι που συνεργάζομαι δέχονται υπογραφή εξαρτημένων μόνο απο διπλωματούχους πολιτικούς μηχανικούς και αγρονόμους τοπογράφους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω στους αγαπητούς τοπογράφους τι απέγιναν οι Μαρκόνηδες ( ασυρματιστές πλοίων ) και λοιπές ειδικότητες .....

που καταργήθηκαν με την πρόοδο της τεχνολογίας.

 

venezia ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω όταν έφτασα να διαβάσω παραλληλισμό του αντικειμένου του Τοπογράφου με αυτό του "μαρκόνη"... Θα σου έλεγα ότι προσβάλλεις βάναυσα την ειδικότητά μας, αλλά δε φταις εσύ μάλλον. Έχουμε επιτρέψει εμείς οι ίδιοι οι Τοπογράφοι να παρεξηγηθεί ο ρόλος μας... Τέλος πάντων, κακώς συγχέεις τον "οργανοπαίκτη" και τον στοχοφόρο με τον ΑΤΜ. Το ότι πολλές φορές ασκούμε τα καθήκοντα αυτά, δε σημαίνει επιτέλους ότι είμαστε χειριστές οργάνων. Διάβασε θέματα με απορίες πολεοδομικού και ιδιοκτησιακού περιεχομένου στο φόρουμ και θα καταλάβεις (τμήμα μόνο) του αντικειμένου μας. Είναι αυτά τα θέματα που μπορεί να συζητάνε 5-6 ΠΜ και άλλοι 3-4 ΑΜ επί μέρες και μπαίνει ένας ΑΤΜ και με ένα ποστ ...λύνει το πρόβλημα. Διαπιστώνω (με έκπληξη), ότι τελικά οι γνώσεις σας σε ας πούμε πολεοδομικά θέματα, είναι εξαιρετικά περιορισμένες. Μην το εκλάβεις ως αλαζονία, αλλά νομίζω γίνεται εμφανές και σε έναν άσχετο το ποιός είναι "σχετικότερος" ακόμα και από τις εκφράσεις και την ορολογία που χρησιμοποιούνται από τις διαφορετικές ειδικότητες. Δεν θεωρώ εαυτόν τέτοιου επιπέδου γνώστη όπως άλλοι ΑΤΜ αλλά γεγονός είναι ότι αρκετές φορές έχω επιλέξει απλά να χαμογελάσω μόνος μου με αυτά που διάβασα και να σιωπήσω...

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

venezia,

 

και ένα παιδάκι μπορεί να ζωγραφίζει, αλλά δε το βάζουμε να κάνει αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

...και ένα παιδάκι μπορεί να ζωγραφίζει, αλλά δε το βάζουμε να κάνει αρχιτεκτονικά.

χε χε μη το λες....

πολλά παιδάκια έκαναν και κάνουν αρχιτεκτονική στην Ελλάδα.....

 

ρίξε μια ματιά οπου πας και ειναι προφανες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπογράφουμε οι ΑΜ τοπογραφικά με εξάρτηση ΕΓΣΑ πλεον....οπότε είτε συνυπογράφουμε με ΠΜ ή ΑΤΜ (το έκανα μόλις χθες, επειδή καλώς ή κακώς εγώ συνέταξα το τοπογραφικό και έκανα όλες τις εργασίες γενικά για οικοδομησιμότητα) είτε αναθέτουμε όπως είναι και το πιο σωστό σε ΑΤΜ ή ΠΜ(μιας και τους δίνεται το δικαίωμα) να κάνουν αυτό που του επιτρέπει η νομοθεσία...

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κόβουν οι συνυπογράφοντες.

Το πόσο ο καθένας είναι θέμα συμφωνίας, και το ποιος φέρνει την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.