Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και γω συνάδελφοι,

δύο ισόγεια γκαράζ στην άδεια και στο συμβόλαιο, με 2 ποσοστά, τα οποία στην πράξη είναι ένα διαμέρισμα εξ αρχής(ενός ιδιοκτήτη).

Πέρυσι έκανα αίτηση για Ν 3843, με 1 φάκελο και για τα δύο (με βάση τα περσινά, ως ενιαια λειτουργικά ιδιοκτησία).

Φέτος θέλουμε να γίνει αίτηση με συμψηφισμό για τις υπόλοιπες υπερβάσεις που έχει.

1ον) υπάγεται η περίπτωση στη διαμερισμάτωση για την ενοποίηση?

2ον) εάν βάλω διαμερισμάτωση, καλύπτομαι να κάνω και μία αίτηση για την αλλαγή χρήσης των δυο γκαράζ και τις υπολοιπες επεκτάσεις?

ή θέλω σε κάθε περίπτωσε 2 αιτήσεις αφού έχουμε 2 οριζόντιες (οριζόντιες σε γκαράζ - άλλο ανέκδοτο αυτό αλλά δεν είναι της ώρας).

και 3ον (offtopic) 1,4 για αλλαγή χρήσης βάζετε ή όχι σε μετατροπή γκαράζ σε κατοικία (οι πάνω όροφοι κατοικίες).

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε συνάδελφοι και τη δικιά μου τραγική υπόθεση:

Στον ίδιο όροφο πολυκατοικίας υπάρχουν βάσει σχεδίων 2 διαμερίσματα-οριζόντιες ιδιοκτησίες, που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Το πρώτο διαμέρισμα στην πραγματικότητα έχει "κλέψει" 2τ.μ. ενός κοινόχρηστου η/χ. Το δεύτερο από την άλλη έχει "χάσει" 2 τ.μ. και έχουν γίνει τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου, ενώ άλλα 5 τ.μ. του δεύτερου διαμερίσματος μαζί με ένα τμήμα κοινόχρηστου και μια αυθαίρετη προσθήκη στον ακάλυπτο έχουν δημιουργήσει ένα τρίτο διαμέρισμα στον όροφο!

Το χειρότερο όμως είναι ότι το οικόπεδο ενώ στα σχέδια φαίνεται ότι έχει πρόσωπο 9μ. στο δρόμο, στην πραγματικότητα είναι 9,5μ. με αποτέλεσμα το δεύτερο και το τρίτο διαμέρισμα να είναι στη μια τους διάσταση 0,5μ. μεγαλύτερα. Για να γίνω πιο κατανοητός, ενώ το τοπογραφικό μου δείχνει οικόπεδο 9μ*10μ στην πραγματικότητα έχω 9.5μ*10μ με αποτέλεσμα η πολυκατοικία να έχει φαρδύνει σε σχέση με τα σχέδια κατά μισό μέτρο!

Προφανώς υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες, όπως κλεισμένοι φωταγωγοί, παράνομοι εξώστες κ.ο.κ., που ξέρω πώς να τα τακτοποιήσω, αλλά μπροστά στο έγκλημα που πρέπει να ξεδιαλύνω δε χρειάζεται καν να τα αναφέρω...

Οι απορίες μου:

1. Μπορώ να κάνω 1 αίτηση για τη δεύτερη οριζόντια ιδιοκτησία, ρυθμίζοντας μαζί δεύτερο και τρίτο διαμέρισμα; Λέω να βάλω υπέρβαση δόμησης για το τμήμα του κοινοχρήστου (με σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας)+υπέρβαση κάλυψης και δόμησης για την αυθαίρετη προσθήκη+διαμερισμάτωση για να δικαιολογήσω το ότι έχασα υπέρ κοινοχρήστου και το ότι έχουν δημιουργηθεί 2 διαμερίσματα στην οριζόντια.

2. Για τη λωρίδα του μισού μέτρου μπορώ να τη βάλω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης; Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι αυτή η υπέρβαση είναι εκτός οικοπέδου βάσει σχεδίων...

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε συνάδελφοι και τη δικιά μου τραγική υπόθεση:

Στον ίδιο όροφο πολυκατοικίας υπάρχουν βάσει σχεδίων 2 διαμερίσματα-οριζόντιες ιδιοκτησίες, που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Το πρώτο διαμέρισμα στην πραγματικότητα έχει "κλέψει" 2τ.μ. ενός κοινόχρηστου η/χ. Το δεύτερο από την άλλη έχει "χάσει" 2 τ.μ. και έχουν γίνει τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου, ενώ άλλα 5 τ.μ. του δεύτερου διαμερίσματος μαζί με ένα τμήμα κοινόχρηστου και μια αυθαίρετη προσθήκη στον ακάλυπτο έχουν δημιουργήσει ένα τρίτο διαμέρισμα στον όροφο!

Το χειρότερο όμως είναι ότι το οικόπεδο ενώ στα σχέδια φαίνεται ότι έχει πρόσωπο 9μ. στο δρόμο, στην πραγματικότητα είναι 9,5μ. με αποτέλεσμα το δεύτερο και το τρίτο διαμέρισμα να είναι στη μια τους διάσταση 0,5μ. μεγαλύτερα. Για να γίνω πιο κατανοητός, ενώ το τοπογραφικό μου δείχνει οικόπεδο 9μ*10μ στην πραγματικότητα έχω 9.5μ*10μ με αποτέλεσμα η πολυκατοικία να έχει φαρδύνει σε σχέση με τα σχέδια κατά μισό μέτρο!

Προφανώς υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες, όπως κλεισμένοι φωταγωγοί, παράνομοι εξώστες κ.ο.κ., που ξέρω πώς να τα τακτοποιήσω, αλλά μπροστά στο έγκλημα που πρέπει να ξεδιαλύνω δε χρειάζεται καν να τα αναφέρω...

Οι απορίες μου:

1. Μπορώ να κάνω 1 αίτηση για τη δεύτερη οριζόντια ιδιοκτησία, ρυθμίζοντας μαζί δεύτερο και τρίτο διαμέρισμα; Λέω να βάλω υπέρβαση δόμησης για το τμήμα του κοινοχρήστου (με σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας)+υπέρβαση κάλυψης και δόμησης για την αυθαίρετη προσθήκη+διαμερισμάτωση για να δικαιολογήσω το ότι έχασα υπέρ κοινοχρήστου και το ότι έχουν δημιουργηθεί 2 διαμερίσματα στην οριζόντια.

2. Για τη λωρίδα του μισού μέτρου μπορώ να τη βάλω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης; Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι αυτή η υπέρβαση είναι εκτός οικοπέδου βάσει σχεδίων...

 

Έχω παρόμοια υπόθεση και εγώ!

Προσανατολίζομαι στο να κάνω καινούργια αρχιτεκτονικά,χωρίς να κάνω νέο τοπογραφικό (μιας και το οικόπεδο είναι διαφορετικό) να πάρω συναίνεση από όλους τους συνιδιοκτήτες και να κάνω δηλώσεις σε κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά αναφέροντας όλες τις υπερβάσεις,αυθαιρεσίες κτλ...

Επίσης αυτό που με προβληματίζει είναι τι να κάνω με το διάγραμμα κάλυψησ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνεις βεβαίωση απ την Πολεοδομία πως ο φάκελος έχει καταστραφεί από πλημμύρες "Πολεοδομία Αιγάλεω" Άδεια του 73' και ο πελάτης δεν έχει αντίγραφα, τότε τι γίνεται;

 

Σύμφωνα με το Άρθρο 24 του Ν4014 υπάγεται στις διατάξεις των αυθαιρέτων, επισυνάπτοντας όλα τα στοιχεία πλην του στελέχους που αποτυπώνει την κατάσταση του ακινήτου. Ωραία και;

 

Σε περίπτωση διαμερισμάτωσης και κάποιον αυθαιρεσιών που έγιναν σε ένα απ τα 2 διαμερίσματα;

 

Πως θα δείξω τι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τα νυχτοπούλια....

 

Τριόροφη οικοδομή (οικογενειακή στέγη του 2001) χωρίς σύσταση οριζόντιας, ένας ιδιοκτήτης 100%.

Κάθε όροφος στην άδεια ήταν και ένα διαμέρισμα.

Στην πράξη έχουμε δύο διαμερίσματα ανά όροφο.

Έχουμε και λέμε :

1. Κάνω μια δήλωση στην οποία βάζω 3 λοιπές παραβάσεις τις οποίες πρέπει να εξωφλήσει εφ' άπαξ;

2. Κάνω μία δήλωση για κάθε όροφο;

3. Αν έχω στο κτίριο και άλλες παραβάσεις (π.χ υπέρβαση δόμησης) μπορώ να συμπεριλάβω και την διαφορετική διαμερισμάτωση στην ίδια δήλωση και να τελειώνουμε;

και αν ναι πως θα πληρώσει τα 500 € ανά διαμερισμάτωση εφ' απαξ εαν στο σύνολο της δήλωσης επιλέξει δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα μαλλον "ευκολη" περιπτωση-ερωτημα

3 καταστηματα που συνενωθηκαν σε 1 προφανως τακτοποιουνται με μια αιτηση ολα μαζι ή παλι χρειαζεται μια αιτηση ανα ιδιοκτητη αρα 3 αιτησεις ?!?

Το καθε καταστημα εχει διαφορετικο ιδιοκτητη.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μας μπέρδεψες.... Αφού συνενώθηκαν σε ένα.... ΠΩΣ έχεις 3 ιδιοκτήτες... Μία ιδιοκτησία θα τακτοποιήσεις... Αυτοί δηλαδή οι 3 άνθρωποι τώρα... ποιανού πράγματος είναι ιδιοκτήτες;;;

Είναι πράγματι περίεργες καταστάσεις οι συνενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.