Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι, το ξαναγράφω. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας σε τέτοιου είδους περιπτώσεις να έχετε και τη δυνατότητα έκδοσης κανονικής οικοδομικής άδειας συνένωσης ή διαχωρισμού. Τις περισσότερες φορές ...συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι σήμερα πήγα να το διευκρινίσω στο ΥΠΕΚΑ και:

 

Όταν έχει γίνει σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας "διαφορετικοί ιδιοκτήτες" θέλεις 2 Αιτήσεις

 

1 ρυθμιση για την Διαμερισμάτωση!

+

1 ρυθμιση για την Διαμερισμάτωση + Λοιπές Αυθαιρεσίες!

 

 

Αν όμως δεν έχει γίνει σύσταση και έχουν ποσοστό ιδιοκτησίας επι του ακινήτου τότε θέλει μόνο μια Αίτηση, με τα ποσοστά των ιδιοκτητών.

 

 

Την Παρασκευή ΔΕΝ είχε διευκρινιστεί αυτό.

 

 

Ξεκαθαρίστηκε το τοπίο, επιτέλους!!!

δηλαδή LEO για να καταλάβω γίνεται 1 δήλωση ανα ιδιοκτησία και αν έχει και άλλες αυθαιρεσίες στην ίδια δήλωση? Στη δική μου περίπτωση, που η σύσταση συμφωνεί με την υπάρχουσα κατάσταση αλλά όχι με τα σχέδια της ΟΑ,, έχω "συγχώνευση" 3 διαμερισμάτων σε 2 και μόνο ο ένας ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να το τακτοποιήσει....

Σε παρακαλώ αν μπορείς διευκρύνησέ το!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το ξαναγράφω. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας σε τέτοιου είδους περιπτώσεις να έχετε και τη δυνατότητα έκδοσης κανονικής οικοδομικής άδειας συνένωσης ή διαχωρισμού. Τις περισσότερες φορές ...συμφέρει!

 

Θα συμφωνήσω με τον ΙΑΣΟΝΑ.

 

 

Υπάρχει όμως περίπτωση όπως στην δική μου τώρα που ο φάκελος της πολεοδομίας έχει καταστραφεί "πήρα βεβαίωση καταστροφής" και για να πάμε με άδεια θέλει πρώτα ανασύσταση που κοστίζει παραπάνω.

 

Συνεπώς οι ιδιοκτήτες, αμέσως μου συζήτησαν για τακτοποίηση με τον Ν.4014/11

 

Αλήθεια αν δεν έχω το στέλεχος του ισογείου που γίνεται η διαμερισμάτωση αλλά μόνο το τελευταίο της Προσθήκης Α' + Β' ορόφου μπορώ να προχωρήσω με τον Ν.4014;

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω και στους δύο μας μιας και πήγα πάλι στο ΥΠΕΚΑ:

 

 

δηλαδή LEO για να καταλάβω γίνεται 1 δήλωση ανα ιδιοκτησία και αν έχει και άλλες αυθαιρεσίες στην ίδια δήλωση?

Ναι βέβαια!

1 παράβαση η διαμερισμάτωση + όποια άλλη επιπλέον παράβαση έχεις!

 

Στη δική μου περίπτωση, που η σύσταση συμφωνεί με την υπάρχουσα κατάσταση αλλά όχι με τα σχέδια της ΟΑ,, έχω "συγχώνευση" 3 διαμερισμάτων σε 2 και μόνο ο ένας ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να το τακτοποιήσει....

Τότε μόνο για τον έναν. Τις ιδιοκτησίες τακτοποιούμε. Τώρα αν ο δίπλα ΔΕΝ έχει την δυνατότητα, η δεν θέλει η δεν μπορεί εμάς δεν μας αφορά.

 

 

 

Αλήθεια αν δεν έχω το στέλεχος του ισογείου που γίνεται η διαμερισμάτωση αλλά μόνο το τελευταίο της Προσθήκης Α' + Β' ορόφου μπορώ να προχωρήσω με τον Ν.4014;

 

Απαντάω και στον εαυτό μου :smile:

 

Ναι μπορούμε να προχωρήσουμε Λευτέρη, και απλά κάνουμε όλα τα σχέδια απ την αρχή και στην Τεχνική Έκθεση αναφερόμαστε στην Βεβαίωση Καταστροφής και πως για να είχε εκδοθεί Άδεια προσθήκης μεταγενέστερη, σημαίνει πως είχε προηγηθεί η Άδεια Ισογείου.

 

 

 

Μας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Μας μπέρδεψες.... Αφού συνενώθηκαν σε ένα.... ΠΩΣ έχεις 3 ιδιοκτήτες... Μία ιδιοκτησία θα τακτοποιήσεις... Αυτοί δηλαδή οι 3 άνθρωποι τώρα... ποιανού πράγματος είναι ιδιοκτήτες;;;

Είναι πράγματι περίεργες καταστάσεις οι συνενώσεις.

 

Ο καθενας ειχε απ ενα μαγαζι. Τωρα που τα συνενωσαν ειναι συνιδιοκτητες στο "συνενωμενο" μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας ειχε απ ενα μαγαζι. Τωρα που τα συνενωσαν ειναι συνιδιοκτητες στο "συνενωμενο" μαγαζι

 

 

Άρα μια αίτηση με τα ποσοστά που αναλογούν στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω δύο διαμερίσματα που ανήκουν στον ιδιο ιδιοκτητη. Με βάση την Ο.Α. είναι από 60 τ.μ. το καθένα. Στην πράξη έχουν κατασκευαστεί πάλι δύο από 80 τ.μ. και 40 τ.μ.. Στο μικρό έχω αλλαγη μηχανολογικών. Το δηλώνω με μία ή δύο αιτήσεις? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω και γω το ερώτημά μου, που μστη βάση του μοιάζει με αυτό του spyroslayrentis :

δύο ισόγεια γκαράζ στην άδεια και στο συμβόλαιο, με 2 ποσοστά, τα οποία στην πράξη είναι ένα διαμέρισμα εξ αρχής(ενός ιδιοκτήτη).

Πέρυσι έκανα αίτηση για Ν 3843, με 1 φάκελο και για τα δύο (με βάση τα περσινά, ως ενιαια λειτουργικά ιδιοκτησία).

Φέτος θέλουμε να γίνει αίτηση με συμψηφισμό για τις υπόλοιπες υπερβάσεις που έχει.

1ον) υπάγεται η περίπτωση στη διαμερισμάτωση για την ενοποίηση?

2ον) εάν γίνεται διαμερισμάτωση, θέλω : 1 ή 2 αιτήσεις ? (με διαμερισμάτωση-αλλαγή χρήσης των συνενωμένων γκαράζ σε κατοικία-επεκτάσεις)

και 3ον (offtopic) 1,4 για αλλαγή χρήσης βάζετε ή όχι σε μετατροπή γκαράζ σε κατοικία (οι πάνω όροφοι κατοικίες).

Καμιά γνώμη?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω δύο διαμερίσματα που ανήκουν στον ιδιο ιδιοκτητη. Με βάση την Ο.Α. είναι από 60 τ.μ. το καθένα. Στην πράξη έχουν κατασκευαστεί πάλι δύο από 80 τ.μ. και 40 τ.μ.. Στο μικρό έχω αλλαγη μηχανολογικών. Το δηλώνω με μία ή δύο αιτήσεις? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Aντιγράφω από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση : "Σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζόντιων συνιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει

µεταβιβάσεις και εποµένως ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη, µπορεί να υποβληθούν δηλώσεις χωριστά για κάθε συνιδιοκτησία ή µία για όλες. "

 

Μάλλον μια αίτηση με 2 φύλλα καταγραφής για να φαίνονται ξεχωριστά τα δυο διαμερίσματα οτι τακτοποιούνται με το άρθρο 50 παρ. 7 Ν. 4042. Υποθέτω ότι μέχρι να αναβαθμιστεί το σύστημα θα το περάσεις στις λοιπές παραβάσεις με αντίστοιχη τεχνική έκθεση ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.