Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

καλησπέρα, γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται η τοποθέτηση γεννήτριας ηλεκτρικού ρεύματος κλειστού τύπου στον ακάλυπτο χώρο ειδικού κτιρίου για την τροφοδοσία αυτού σε περίπτωση διακοπής ηλεκτρικού ρεύματος?

ευχαριστώ


 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω μπορείς. Δεν θα πρέπει όμως να είναι στην πρασιά. Κοίταξε και άρθρο 17 του ΝΟΚ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eκτος σχεδιου σε κατα παρεκκλιση οικοπεδο, ισχυει ο υπολογισμος φυτευσης 2/3 του ακαλυπτου? Μπορω να κανω επιστρωση ολου του  ακαλυπτου? βεβαια για επιστρωση αναφερεται οτι χρειαζεται αδεια δομησης γι΄αυτο ρωταω αν κανω τον σχετικο υπολογισμο  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω μπορείς. Δεν θα πρέπει όμως να είναι στην πρασιά. Κοίταξε και άρθρο 17 του ΝΟΚ

 

ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω κοιτάξει το άρθρο 17 του ΝΟΚ δε λέει κάτι για γεννήτριες. Μιλάμε για μηχάνημα 1,00x2,00 μ περίπου, κλειστού τύπου με ηχομονωτικό κάλυμμα. 

Edited by Roy_Hobbs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου έχω δει τέτοια εγκατάσταση στον ακάλυπτο εκτός Δ. Εκτιμώ λοιπόν πως μπορεί. Δεν μπορώ να βρω απαγόρευση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eκτος σχεδιου σε κατα παρεκκλιση οικοπεδο, ισχυει ο υπολογισμος φυτευσης 2/3 του ακαλυπτου? Μπορω να κανω επιστρωση ολου του  ακαλυπτου? βεβαια για επιστρωση αναφερεται οτι χρειαζεται αδεια δομησης γι΄αυτο ρωταω αν κανω τον σχετικο υπολογισμο  

Η φύτευση δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου ή οικισμού

Ο λόγος είναι προφανής

Η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι μικρή, οπότε ο, εκ των πραγμάτων, ακάλυπτος χώρος είναι αρκετός 

 

Αλλά ακόμη κι αν κάνεις επίστρωση, μπορείς (και πρέπει) να δημιουργήσεις θέσεις δέντρων

Edited by tetris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου έχω δει τέτοια εγκατάσταση στον ακάλυπτο εκτός Δ. Εκτιμώ λοιπόν πως μπορεί. Δεν μπορώ να βρω απαγόρευση.

 

thanks Αλέξανδρε

Edited by Roy_Hobbs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον ακάλυπτο χώρο.

Σε μια καινούρια οικοδομή τα τετραγωνικά που βγαίνουν για το χώρο αυτό είναι ~17.

Μπορώ να αφήσω διάδρομο στη πίσω πλευρά του οικοπέδου διαστάσεων 17m χ 1m (δηλαδή η οικοδομή να μην ακουμπίσει στο διπλανό) και αυτο να θεωρηθεί ως ο ακάλυπτος χώρος, ή θα πρέπει ο ακάλυπτος να έχει μορφή ας πούμε σαν κήπος πχ. 4.2m x 4.2m;

Επίσης ο ακάλυπτος χώρος μπορεί να είναι στην πρόσοψη ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι στην πίσω πλευρά της οικοδομής;

 

Ευχαριστώ 

 

ΜΦΧ

Αντώνης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας

σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, άρτιο και οικοδομήσιμο, επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας στην περιοχή των 15 μ από τα πλάγια όρια ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 λεπτά πριν, animalinstict said:

Μπορώ να αφήσω διάδρομο στη πίσω πλευρά του οικοπέδου διαστάσεων 17m χ 1m

oxi, δεν μπορεις να αφησεις 1 μ αποσταση αλλα Δ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.