Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

 

15 λεπτά πριν, Largy said:

oxi, δεν μπορεις να αφησεις 1 μ αποσταση αλλα Δ

όπου Δ = 3μ σύμφωνα με το παρακάτω

"

Δ: είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οι− κοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε: 3,00 μ.+0,10Η, " ;

 

 

Και μπορεί να γίνει στην πρόσοψη ή μόνο πίσω?

Edited by animalinstict

Share this post


Link to post
Share on other sites

μελετησε ολο το αρθρο 18

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας,

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει μπορεί να μου πει γνώμη :  επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας εντός των 15 μ σε εκτός σχεδίου περιοχή ? Λαμβάνω υπόψιν το άρθρο 17 του ΝΟΚ που αφορά τις κατασκευές στους ακαλύπτους.

με εκτίμηση

Βασίλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ ότι σύμφωνα με το άρθρο 17 όπως είπες, επιτρέπονται.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα βιοτεχνικό κτίριο με οικοδομική άδεια του 1985. Στην πορεία κατασκευάστηκαν κάποιες αυθαίρετες κατασκευές, μεταξύ αυτών και μία γεφυροπλάστιγγα. Οι τελευταίες νομιμοποιήθηκαν με τις διατάξεις του 4178 το 2012 και ο μηχανικός της νομιμομοίησης ''μέτρησε'' την γεφυροπλάστιγγα στην κάλυψη. Σήμερα η περιοχή έχει μπει σε ΓΠΣ που δεν επιτρέπει τη χρήση του κτιρίου και δεν μπορώ να πάρω παρεκλίσεις. Για τη λειτουργία της επιχείρησης απαιτείται η προσθήκη κτιρίου-ψυγείων και το υπόλοιπο της κάλυψης δεν μου επαρκεί για να κατασκευάσω κάτι ''επάρκές''. Η μόνη λύση θα ήταν να αφαιρέσω τη γεφυροπλάστιγγα από την κάλυψη αλλά ο υπάλληλος της πολεοδομίας λέει ότι αφού μέτρησε σε οικοδομική άδεια του 2012 θα πρέπει να αναφέρω στο διάγραμμα κάλυψης τη νομοθεσίας που ρητά εξαιρεί τη γεφυροπλάστιγγα από την κάλυψη. Κάτι τέτοιο δεν κατάφερα να βρώ αλλά στο άρθρο 17 του ΝΟΚ παρ.8Α εξαιρεί από την κάλυψη μεταξύ άλλων.....

α) Εγκαταστάσεις των οργανισμών κοινής ωφέλειας.
β) Δεξαμενές νερού, δεξαμενές λυμάτων και δίκτυα για την εξυπηρέτηση του κτιρίου.
γ) Δεξαμενές υγρών και αεριών καυσίμων πρατηρίων καυσίμων σε αποστάσεις που ορίζονται από τους ισχύοντες σχετικούς κανονισμούς.
δ) Διαπλατύνσεις των θεμελίων, έως 0,30 μ. έξω από τις εγκεκριμένες οικοδομικές γραμμές, εφόσον το πάνω μέρος τους βρίσκεται σε βάθος μεγαλύτερο από 2,50 μέτρα από την οριστική στάθμη του κοινόχρηστου χώρου στη συγκεκριμένη θέση.
ε) Υποσταθμός ηλεκτρικού ρεύματος που κατασκευάζεται από τη ΔΕΗ σε απόσταση 2,00 μ. από τη ρυμοτομική γραμμή και με στάθμη της πλάκας επικάλυψης 1,00 μ. τουλάχιστον κάτω από τη στάθμη της οδού και του πέριξ εδάφους.
ζ) Ανοιχτός χώρος στάθμευσης ή υπόσκαφος σε οικόπεδα ή γήπεδα με κλίση τουλάχιστον 20% με προϋπόθεση την υποχρεωτική ύπαρξη φυτεμένης επιφάνειας στην οροφή του.

Πρακτικά η γεφυροπλάστιγγα είναι ένα μηχάνημα που για την τοποθέτηση της απαιτείται η δημιουργία ενός υπόσκαφου ''κουτιού'' βάθους 1,5μ που μετά επικαλύπτεται από μια μεταλλική επιφάνεια. Μου φαίνεται υπερβολικό να μετρήσει στην κάλυψη αλλά δεν μπορώ να αποδείξω και το αντίθετο.

Καμία ιδέα για το θέμα παρακαλώ.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Καλημέρα σας 

σε οικοπεδο εντος σχεδιου πολεως εμβαδου 107,80τ.μ. τι ποσοστο κάλυψης ισχυει τελικα? Το 60% ή το 70% εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει τα 120τ.μ.?

Ευχαριστώ πολύ

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.  Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν προσμετράται στην κάλυψη του οικοπέδου εξώστης, ο οποίος στηρίζεται σε υποστυλώματα που διέρχονται από το κέντρο του και είναι στεγασμένος. Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγω των υποστυλωμάτων δημιουργείται ημιϋπαίθριος χώρος

άρα...

για πιο σίγουρη απάντηση, ανέβασε σκαρίφημα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημιουργείται όντως ημιυπαίθριος χώρος..Αλλά μήπως λόγω των υποστυλωμάτων προσμετράται και στην κάλυψη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.