Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

2. αν κατάλαβα σωστά, αν δεν υπήρχε το οριζόντιο ξύλινο ταβάνι πάχους 10 εκ. που στέκεται στον περιμετρικό τοίχο (επισημαίνεται στην τομή με κόκκινο βέλος), τότε θα υπολογιζόταν η κλίση όπως την έγραψα, τώρα ειναι μηδεν β=0.

4. για το μοναδικό ηλεκτρικό καλοριφέρ  COP=1?

Βγάζει και έαν warning, Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής θερμότητας στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο, αυτο θα μπορουσε να ειναι επιεδη το COP το έχω  2.5?

α. Ένα μόνο κλιματιστικό στην κτιριακή μονάδα τι EER θα μπορούσε να έχει? το τεε-κενακ βάζει αυτόματα 2.5

β. Βγάζει μήνυμα ελειπους δεδομένων, ως προς την ισχύ (Kw) για τα συστήματα θέρμανσης, ψύξης, ΖΝΧ, αν δεν υπάρχουν δεδομένα γιαυτα, ποιες τιμές θα μπορούσαν να μπούν (αναφοράς αν υπάρχουν)?

Για το ΖΝΧ 40kw νομίζω, για τα άλλα όμως?

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Πάω να ανεβάσω στο buildingcert ένα πεα για ενα διαμερισμα με θερμανση φυσικού αερίου. Οταν ανοίγω την σελίδα 2 για το δω μου σπαει την καταναλωση σε ενα μεγαλο μερος με φα και σε ενα μικρο σε ηλεκτρική. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό? Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2018 at 2:06 ΠΜ, Sw0rdf1sh said:

Η πιό σωστή επιλογή θα ήταν 4 τμήματα στη σκεπή με προσανατολισμό, κλίση και επιφάνεια. Από το σχήμα που δείχνεις κάθε τμήμα που δείχνεις έχει άλλο προσανατολισμό. Με την ΤΟΤΕΕ τμήματα με κλίση μικρή μπορούν να θεωρούνται οριζόντια.

Αν στο σχήμα που δίνεις υπάρχει 4ριχτη με τα τμήματα Α, Β και τα "αντιδιαμετρικά" τους Α' και Β' τότε η γωνία που δείχνεις είναι ο προσανατολισμός του τμήματος Β' (το πάνω τμήμα).

α. δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς ακριβώς,  ειναι τμήμα ενος κτιριου, που όλο το κτίριο έχει κεραμοσκεπή, (οι κιτρινες γραμες ειναι οι γραμες τις κεραμοσκεπης) εννοείς την πλευρά Β' που ειναι απέναντι από την πλευρά Β?

β. Όταν ένα κτιριο/διαμέρισμα προς επιθεώρηση έχει ως μοναδική πηγή θέρμανσης ένα φορητο καλοριφερ που λειτουργεί με ηλεκτρική ενεργεια η σωστή συμπλήρωση του λογισμικού θα ήταν αυτη?,

άλλοι συνάδελφοι εχουν αναφερει οτι δεν υπαρχει COP για τα ηλεκτρικά καλοριφέρ.

Image_22.png

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Edited by zulumpo
λαθος
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, janus said:

Καλησπέρα παιδιά,

Πάω να ανεβάσω στο buildingcert ένα πεα για ενα διαμερισμα με θερμανση φυσικού αερίου. Οταν ανοίγω την σελίδα 2 για το δω μου σπαει την καταναλωση σε ενα μεγαλο μερος με φα και σε ενα μικρο σε ηλεκτρική. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό? Τι μπορώ να κάνω?

Η ηλεκτρική κατανάλωση στη θέρμανση αφορά τα βοηθητικά της συστήματα (κυκλοφορητής κλπ.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι σου λεει ο zxgr για τα καλοριφερ και εαν δεν καλυπτεται ολο συμπληρωνεις με θωρητικο συστημα. 

2ον: Μαλλον στο σχημα δειχνεις τον προσανατολισμο της πλευρας Α και βρισκεις τον προσανατολισμο της. 

Με οριο τις πλευρες Α και Β η σκεπη σου εχει 2 τριγωνα. Οι προσανατολισμοι των 2 τριγωνων ειναι προς τα πανω και αριστερα και προς τα κατω και δεξια. Οι κλισεις τους προκυπτουν απο την τομη. 

Ναι. Η γωνια που εχεις βρει ειναι ο προσανατολισμος του Β' που ειναι απεναντι απο το Β (εμβαδον σκεπης). 

Γενικα διαβασε τις ΤΟΤΕΕ εαν δεν το εχεις κανει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τι γίνεται με το e paravolo; Έχει εκδώσει κανείς μετά το μεσημέρι, γιατί φαίνεται ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει πέσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, σε περίπτωση τριώροφης μονοκατοικίας  του 1994 που ο τελευταίος όροφος έχει σαν οροφή θερμομονωμένη πλάκα και από πάνω αμόνωτη κεραμοσκεπή, πώς το αντιμετωπίζω? Στον όγκο προσθέτω και τον όγκο στέσγης, οκ. Μετά στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σαν οροφή:οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμ. στέγη (με το U μελέτης+0,20) και μετά την κεραμοσκεπή πώς την περνάω? Σαν Μ.Θ.Χ.?

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παρατηρήσει ότι το λογισμικό τεε-κενακ αναφέρει:

Σε περίπτωση θεωρητικού συστήματος θέρμανσης, ο επιθεωρητής εισάγει "Ηλεκτρισμός", σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

Υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής άλλων επιλογών, όπως πετρέλαιο θέρμανσης ?(στο θεωρητικό σύστημα πάντα), τον περιορισμό του ηλεκτρισμού δεν τον έχω βρει κάπου (παλιότερα πεα που εχω μελετήσει εχουν βάλει στο θεωρητικο σύστημα θέρμανσης πετρελαιο θέρμανσης):

Αν το εξεταζόμενο κτήριο δεν έχει σύστημα θέρμανσης, θεωρείται ότι θερμαίνεται με τοπικές ηλεκτρικές
μονάδες, με βαθμό απόδοσης 100%, χωρίς δίκτυο διανομής (βαθμός απόδοσης 100%), απόδοση
εκπομπής τερματικών μονάδων 94%, και βοηθητικές μονάδες με ειδική ισχύ 0W/m2, σύμφωνα με την
Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1. Αντίστοιχα, αν το εξεταζόμενο κτήριο διαθέτει συστήματα θέρμανσης, τα οποία δεν
το καλύπτουν πλήρως, τότε θεωρείται ότι το υπόλοιπο τμήμα θερμαίνεται με το θεωρητικό σύστημα
θέρμανσης, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.