Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

δηλαδή μπορώ να του βγάλω  4 Πεα για τα στούντιο( από τα οποία το ένα φαίνεται ως αποθήκη στην άδεια) 

μετά δεν θα έχει πρόβλημα πως θα τα εμφανίσει(λογιστικά) για να τα νοικιάσει? 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις 4 ΠΕΑ. Αν στο κτήριο δεν υπάρχουν άλλες κατοικίες, μπορείς να βγάλεις και 1 ΠΕΑ και για τα 4 με χρήση κατοικίας. Δεν σε ενδιαφέρει αν η άδεια γράφει αποθήκη. Εσύ εξετάζεις την χρήση που βλέπεις και τα λογιστικά ας τα βρει με τον λογιστή του.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου λεει ο nick_61 . Κτιριο ή τμημα κτιριου ανα πραγματικη χρηση.

Σε τμημα μας ενδιαφερει ο πραγματικος θερμαινομενος και ψυχομενος ογκος ο οποιος μπορει να καταγραφει και ενιαιος εφοσον προκειται για την ιδια χρηση και δεν διακοπτεται (πχ δεν ειναι 4 διακριτοι ογκοι-κτιρια) με προεραιτικη καταγραφη (θεωρηση) των ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις κανονικά ΠΕΑ, καλό είναι να δείξεις την πραγματική κατάσταση των κατοικιών για να είσαι καλυμμένος και να μπορεί να τα τακτοποιήσει αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

πάνω από το κατάστημα είναι ξένη ιδιοκτησία(κατοικία) οπότε αναγκαστικά πάω για 4 ΠΕΑ αν κατάλαβα καλά ???

απλά φοβάμαι αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα με το λογιστή στη συνέχεια δημιουργήσω πρόβλημα στον πελάτη, που στην προκειμένη περίπτωση είναι και καλός

 

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2018 at 7:10 ΜΜ, nick_61 said:

Μπορείς να βγάλεις 4 ΠΕΑ. Αν στο κτήριο δεν υπάρχουν άλλες κατοικίες, μπορείς να βγάλεις και 1 ΠΕΑ και για τα 4 με χρήση κατοικίας. Δεν σε ενδιαφέρει αν η άδεια γράφει αποθήκη. Εσύ εξετάζεις την χρήση που βλέπεις και τα λογιστικά ας τα βρει με τον λογιστή του.

Ερώτηση που προκύπτει : Στην υποθετική περίπτωση που έβγαζε ένα ΠΕΑ και για τα τέσσερα, τα τετραγωνικά θα πήγαιναν λογικά ως 4 x X. Το ρωτώ αυτό γιατί ενδεχομένως (εάν και εφόσον ισχύει) να δημιουργεί πρόβλημα με τον περιορισμό των 250τ.μ. του Ενεργειακού Επιθεωρητή Α' τάξης. Σε αντίθετη περίπτωση (που βεβαίως θα βάρυνε τον ιδιοκτήτη με 4 x 5E παραβόλων) δεν θα είχε τέτοιο πρόβλημα.

 

Συγγνώμη αν λέω κάτι λάθος, αλλά η εμπειρία μου σε ΠΕΑ δεν είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εφόσον έχω κτίριο με 6 διαμερίσματα, εκ των οποίων στο 1 έχει εκδοθεί ΠΕΑ πριν κάνα 2 χρόνια, μπορεί να εκδοθεί

σήμερα ΠΕΑ συνολικά για το κτίριο. Πρέπει να ανακληθεί το παλιό ΠΕΑ κλπ.?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, laxanos said:

Καλημέρα,

Εφόσον έχω κτίριο με 6 διαμερίσματα, εκ των οποίων στο 1 έχει εκδοθεί ΠΕΑ πριν κάνα 2 χρόνια, μπορεί να εκδοθεί

σήμερα ΠΕΑ συνολικά για το κτίριο. Πρέπει να ανακληθεί το παλιό ΠΕΑ κλπ.?

 

Σε ερώτησή μου πρόσφατα στην ΕΥΕΠΕΝ, μου απάντησαν (προφορικά δυστυχώς) ότι δεν απαιτείται ανάκληση του ΠΕΑ μεμονωμένου διαμερίσματος προκειμένου να εκδοθεί ΠΕΑ για όλη την πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.