Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;


Engineer

Προβλήματα κλάδου  

804 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του μηχανικού σήμερα;

    • Φορολογικό σύστημα
      337
    • Ασφαλιστικό κόστος
      391
    • Υψηλός ανταγωνισμός
      108
    • Χαμηλές αμοιβές υπηρεσιών
      315
    • Μειωμένη ανοικοδόμηση και μεγάλα έργα
      516
    • Συνεχείς νομοθετικές αλλαγές
      292


Recommended Posts

..... όπως με ενοχλεί η γραβάτα και το ντύσιμο στην πενα που βλέπω σε αυτούς που το κάνουν Προσωπικά όταν αποφάσισα να γίνω μηχανικός επιρεάστηκα από την εικόνα συναδέλφου (που τώρα έχω την τιμή να συνεργάζομαι) που ήταν αντίθετη με τα προηγούμενα Και είμαι περήφανος για το κλάδο μας γιατί ακριβώς δεν λειτουργεί με αυτό τον τρόπο (όπως και γιατί σπάνια βλέπεις μηχανικό με γραβάτα :smile:) ......

 

Χωρίς να λέω ότι τα ράσα κάνουν τον παπά εμείς οι μηχανικοί έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο και από εμφάνιση να είμαστε ένα κλικ πάνω από τον μάστορα. Όταν έχεις ένα γραφείο για να απαιτείς σεβασμό από τον άλλον πόσο μάλλον από τον κάθε άγνωστο που μπαίνει στο γραφείο σου πρέπει να έχεις και μία ευπρέπεια στο ντύσιμο και την εμφάνιση. Οι δικηγόροι καλά κάνουν και έχουνε κώδικα ένδυσης και για αυτό απαιτούνε τα χρήματα τους με το να σε ψαρώνουνε με τέτοιες μπουρδίτσες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να λέω ότι τα ράσα κάνουν τον παπά εμείς οι μηχανικοί έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο και από εμφάνιση να είμαστε ένα κλικ πάνω από τον μάστορα. Όταν έχεις ένα γραφείο για να απαιτείς σεβασμό από τον άλλον πόσο μάλλον από τον κάθε άγνωστο που μπαίνει στο γραφείο σου πρέπει να έχεις και μία ευπρέπεια στο ντύσιμο και την εμφάνιση. Οι δικηγόροι καλά κάνουν και έχουνε κώδικα ένδυσης και για αυτό απαιτούνε τα χρήματα τους με το να σε ψαρώνουνε με τέτοιες μπουρδίτσες.

Διαφωνώ με κώδικες ενδυμασίας και προσωπικά όπως είπα επιρεάστηκα από την εμφάνιση και την γενική εικόνα με το τζιν και το μολύβι στην τσέπη και την κορδέλα ανά χείρας που ειδα του εκλεκτού συναδέλφου που ανάφερα πιο πάνω Συχαίνομαι την ατσαλάκοτη εμφάνιση των δικηγόρων , ασφαλιστών κλπ (βέβαια δεν λεω να είναι λέτσος ο μηχανικός ) Αν κάτι συμπαθώ στον Τσίπρα είναι η εικόνα του χωρίς γραβάτα (μηχανικός και αυτός) Γενικά θέλω ο επιστήμονας να έιναι κοντά στο λαό και μην τον βλέπει σαν νόμισμα , τότε και την εκτίμηση θα έχει και η αμοιβή θα έιναι αξιοπρεπής και κυρίως θα φτουράει γιατί δεν θα έιναι με βαρυγκομιά Βέβαια θα πρέπει να καταδεικνύει και την αξία της δουλειά του και να μην την υποβαθμίζει με τους τρόπους που αναφέρει σωστά , ο braveheart στο προηγούμενο ποστ του

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε μας νικ . Μου θυμίζεις κάτι κουστουμαρισμένα υπαλληλάκια που ερχόντουσαν με βαρύγδουπους τίτλους στην κάρτα "Assistant senior manager Ano Rachoulas area" και τελικά ήταν μεσίτες η πουλούσαν ασφάλειες . Μιά χαρά είμαστε ντυμένοι χαλαρά . Πως θα γίνει αλλιώς όταν είσαι στο γραφείο , στο γιαπί στην πολεοδομία , στον αέρα και στην βροχή , ενώ ο άλλος είναι μόνο στο γραφείο του .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νικ

 

Εγω λεω να βρουμε ενα dress-code και να παμε στο Zara για μαζικη αγορα, να εχουμε και εκπτωση.

 

ΥΓ. Ασχετο αλλα ξερω συναδελφο Ναυπηγο που παρουσιασε τη διπλωματικη με ροζ λοφιο στο κεφαλι, σκουλαρικια και ταττου.

Ηταν απο τους αριστουχους της χρονιας του.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ λέω, καλού-κακού να πάω να ράψω ένα κοστούμι επί τόπου, δεν μπορεί κάπου θα χρειασθεί.....αν είναι να εγκαταλείψουμε τα εγκόσμια, τουλάχιστον να την κάνουμε αξιοπρεπώς ! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω πρόσφατη εμπειρία μου με Βέλγους πελάτες.

 

Το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν είναι "πόσο κοστίζει το πακέτο"....φυσικά δεν κατάλαβα τι εννοούσαν και ζήτησα διευκρίνιση....

 

Απάντηση? Στο Βέλγιο ο κάθε επιστήμονας & φυσικά και ο μηχανικός έχει στη διάθεση των πελατών του κάποια "πακέτα χρόνου-συνεδρίας" ανεξάρτητα απο τη δουλειά που θα γίνει που τα κοστολογεί με Χ ευρώ ανάλογα με τη θέση του στην αγορά εργασίας και της φήμης που έχει.Δλδ πακέτο 2 ώρες τόσο, ημερίσιο πακέτο τόσο, 10 συνεδρίες απο τόσες ώρες τόσο......

 

Έστω λοιπόν οτι θέλουν να εκδόσουν Ο.Α. Όλες οι συνεδρίες για συννενόηση και επεξήγηση, για σχεδιασμό του κτιρίου,για αυτοψία οικοπέδου κτλ χρεώνονται ξεχωριστά. Αν κάνεις Χ προσχέδια χρεώνονται ξεχωριστά. Απο εκεί και πέρα και αφού συμφωνήσεις σε όλα και πληρωθείς γι`αυτά ,φτάνουμε επιτέλους στην μελέτη αυτή καθαυτή που πληρώνεται στο ακέραιο όπως και η επίβλεψη. Χρονοχρεώση κύριοι....άντε βέβαια να το εφαρμόσεις στην εδω αγορά....αλήθεια πόσα χρήματα θα είχες εισπράξει μέχρι να φτάσεις στις μελέτες?Αν τελικά δεν γινόταν η δουλειά θα είχες αμοιφθείγια το χρόνο και τον κόπο σου?

 

Ζήτησαν άριστη ποιότητα κατασκευής όπου θα επιβεβαιωθούν στην πράξη με ειδικά μηχανήματα μέχρι και οι απώλειες θερμότητας του κτιρίου. Ζήτησαν να γίνει κανονικά παράδοση-παραλαβή του έργου κτλ....επαγγελματίες σε όλα τους!......Άντε να εξηγήσεις βέβαια οτι δεν υπάρχουν πιστοποιημένα συνεργεία κτλ να μπορέσουν να παρέχουν τέτοια ποιότητα κατασκευής στην Ελλάδα.....

 

Τελικά τι έγινε με αυτούς?.............σηκώθηκαν και έφυγαν στη Ρουμανία λόγω γραφειοκρατίας (ζητήσαμε απο το ειδικό ληξιαρχείο που είναι στην Αθήνα πιστοποιητικό οικογ.κατάστασης (ενας Έλληνας) και ήθελαν 3 βδομάδες για να γίνει διεκπεραίωση μέσω ΚΕΠ παρακαλώ),πολυνομίας και εξαιτίας "επαγγελματιών μεσιτών" που προσπαθούσαν να τους κοροιδέψουν και να τους πουλήσουν εκτάσεις που άλλα έλεγε το συμβόλαιο και άλλα τ.μ. υπήρχαν στην πράξη, που είχαν πρόβλημα χρήσεων, που που που...ευτυχώς ανέλαβα τον έλεγχό τους και δεν αγόρασαν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω τρελλά κουστούμι και γραβάτα αλλά για γάμους, βαπτίσια εξοδο με το αμόρε σε κυριλέ εστιατόριο...Οχι στη δουλειά...Δεν είπα να σκας και με τις σαγιονάρες, αλλά προσωπικά παίζω τζιν, πουλόβερ-πουκάμισο...

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...

Βέβαια αν έβλεπα ροζ τσουλούφι Τέρι θα μου χτύπαγε άσχημα....Νταξ, είπαμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

θα συμφωνησω με τον καλο συναδελφο george michael σε ολα τα οποια εχει πει...(και οχι μονο σε αυτο το topic αλλα και σε ενα αλλο που μιλησε για την ζωη στην επαρχια) πιστευω οτι εχουμε το πιο ομορφο.δημιουργικο και ενδιαφερον επαγγελμα..ποιος αλλος επιστημονας μπορει να κανει τοσες δουλειες διαφορετικου αντικειμενου οσο εμεις..μπορουμε να δουλεψουμε ως ελευθεροι επαγγελματιες, σε μεγαλα ομορφα εργα κ.τ.λ.

Αλίμονο αν φτασουμε στο σημειο να φορεσουμε γραβατα για να παρουμε χρηματα για την δουλεια μας..δεν θελω να πληρωνομαι για την εμφανιση μου θελω να πληρωνομαι για την δουλεια μου..(*ενταξει θα τυχει που και που να ντυθουμε και ωραιαοταν παμε σε μια υπηρεσια) αλλά προσψπικα γουσταρω πολυ που το ψωμι μου το βγάζω 50% στα βουνά και το πεδιο και 50% στο γραφειο...

 

Θα ηταν ωραιο αν ολοι οι μηχανικοι δουλεψουμε προς την πορεια να καταλαβει ο κοσμος τι δουλεια κανουμε, πως προστατευουμε την περιουσια του από οποιαδηποτε νομοθεσια, πως μπορει αφοβα να παρει πληροφοριες για μελλοντικες επενδυσεις και τι ρολο παιζουμε σε μεγαλα και μικρα εργα υποδομης..τοτε θα μας εκτιμουσε περισσοτερο με γραβατα ή χωρις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα αυτά που λέτε όλοι σας! braveheart +1 και Alsterwasser +1.

 

φυσικά και εννοείτε ότι δεν έχουμε καμιά σχέση με τους δικηγόρους και τους γιατρούς και φυσικά δεν πρέπει να πληρωνόμαστε για κάποιες απλές ερωτήσεις, ούτε να φοράμε κουστούμι..... αλλά για περιπτώσεις σαν και αυτές που αναφέρουν οι συνάδελφοι braveheart και Alsterwasser, νομίζω ότι θα έπρεπε να παίρνουμε το κατιτίς μας!

 

Όταν υπάρχουν μερικοί παπάρες που καταστρέφουν το επάγγελμα και την πιάτσα με τρελά εξευτελιστικές τιμές τότε με πιάνουν τα νεύρα μου.... Δεν μπορώ να ανεχτώ πελάτες που έρχονται και έχουν την απαίτηση να μη δώσουν την προκαταβολή των 100-200 ευρώ για αποτύπωση αυθαιρέτου! και ο λόγος αυτού ότι υπάρχουν συνάδελφοι που το κάνουν δωρεάν..... ή περιπτώσεις συναδέλφων που εκδίδουν ΠΕΑ με 50 ευρώ!! ή …. ή…..

 

Με την κατάσταση που επικρατεί στην super Ελλαδάρα μας, τώρα νομίζω ότι είναι περίοδος για αλλάγες….. πρέπει οι περισσότεροι μας να υιοθετήσουμε το σύστημα της προκαταβολής και της αμοιβής μας σε περιπτώσεις εργασιών έρευνας!

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτηματολόγιο θα έπρεπε να έχει την δυνατότητα να ψηφίζει ξεχωριστά η κάθε ειδικότητα.

 

Οι μηχανολόγοι που δεν έχουμε εξειδικευμένο γραφείο (π.χ. μόνο μελέτες κλιματισμού, μόνο μελέτες πυροπροστασίας, κτλ) αλλά ασχολούμαστε με όλα τα Η/Μ και με άδειες λειτουργίας έχουμε μεγάλο πρόβλημα με την νομοθεσία.

 

Πρέπει να παρακολουθούμε τις εξελίξεις στα πάντα (ΚΕΝΑΚ, ανελκυστήρες, ηλεκτρολογικά, πυρασφάλεια, περιβαλλοντικά, αναπτυξιακά, αδειοδοτήσεις από τον δήμο, κτηνιατρικά, υγειονομικά, κτλ).

 

Ήδη με τον ρυθμό των εξελίξεων δεν προλαβαίνει η κάθε υπηρεσία να παρακολουθεί την νομοθεσία που την αφορά, σκεφτείτε τι τραβάμε που πρέπει να ακολουθήσουμε την νομοθεσία σε πολλούς τομείς.

 

Πλέον όταν πηγαίνω σε μια υπηρεσία τους ρωτάω χωρίς ντροπή μήπως βγήκε κάποιος νέος νόμος ή εγκύκλιος και αν ναι, που δημοσιεύθηκε.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.