Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Και για τη σύμβαση διαφωνώ. Πρέπει να καθορίζεται με ποιον την υπογράφεις και σε ποιον θα κόψεις ΑΠΥ. Μπορείς είτε να αναφέρεις στην σύμβαση ότι υπάρχουν και οι άλλοι εξής συνιδιοκτήτες και να εκδόσεις ένα παραστατικό στον συμβαλλόμενο (έναν ορισμένο) ή να οριστούν όλοι ως συμβαλλόμενοι (να υπογράψουν όλοι) και να καθορίσεις (όπως τελικά θα πράξεις) ότι θα κοπούν τόσες ΑΠΥ με συνολικό ποσό την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράγραφοι του συμφωνητικού :

 

10. Δήλωση αποδοχής . . .

 

11. Δήλωση αποδοχής . . .

 

12. Δηλώσεις όλων των συμβαλλομένων ότι έλαβαν υπ’ όψιν κατά τη σύναψη της συμβάσεως το άρθρο 179 του Α.Κ.

 

Αυτό που κολάει ?

 

13. Δήλωση του μηχανικού . . .

 

Αυτοί που δεν ηταν αξιοι να κατοχυρώσουν με νόμο κάποιες ελάχιστες αμοιβές προσπαθούν εκβιαστικά να μας αναγκάσουν

να υπογράφουμε δηλώσεις ( κάτι μου θυμίζει αυτό ) , προκειμένου να παρεμβάλλονται στις διαδικασίες μελετών / επιβλέψεων . Προφανώς μηχανεύονται τρόπο να πάρουν ξανά το νταβατζιλίκι του 2% . Αρκετά δώσαμε τόσα χρόνια στους κηφήνες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνάμε ότι το τεε εκτελεί την διαδικασία γιά λογαριασμό του υπεκα και όχι δικό του .

 

Μην ξεχνάμε ότι σε 2 χρόνια 1-1-2015 δεν θα είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε επιμελητήρια .

 

Μην ξεχνάμε ότι μέχρι τον Μάρτιο πρέπει να απελευθερωθεί εντελώς το επάγγελμα .

 

Αυτά είναι τα 3 που λέει ο συνάδελφος , που πρέπει να τους δώσουμε ............ να καταλάβουν .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς... εγώ για 3% μιλάω επί του συνολικού τζίρου μου!!! :mrgreen:

 

Αυτό που λες περί "επιμελητηρίων"... μήπως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξεκολλήσει και τη διαγραφή μας από ΤΣΜΕΔΕ και ΒΕΒΑΙΩΣ το δικαίωμα ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗΣ μας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι από 'μένα άλλα ...τρία (%)!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα που τέθηκε σχετικά με την περίπτωση πολλοί συνιδιοκτήτες-συμφωνητικό - ΑΠΥ , εγώ κάνω συμφωνητικό με έναν από όλους , και σε αυτόν βγαίνει και η ΑΠΥ.

Αυτός δηλαδή θεωρείται ότι πληρώνει. Αλλωστε το εν λόγω συμφωνητικό αυτό αφορά , το ποιός πληρώνει τον μηχανικό και πόσο. Δεν μας νοιάζει αν υπάρχουν 30 συνιδιοκτήτες.

 

Αν όμως μου ζητήσουν επιμερισμό της αμοιβής μου τότε ναι θα διατυπώσω αλλιώς το συμφωνητικό και θα κόψω παραπάνω αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος έχει άποψη για το πόσους γράφουμε στο συμφωνητικό για τον ν.4014/11 ?

 

Επειδή στα πιο πολλά έκανα την πατάτα να βάλω "Δηλών" του αυθαιρέτου όλους τους ιδιοκτήτες και δεν έβαλα έναν με συναίνεση έχω κολλήσει.

 

Η απόδειξη μου είναι προς έναν φυσικά. Το συμφωνητικό όμως πρέπει να το υπογράψουν όλοι όσοι κάνουν την δήλωση αυθαιρέτου ?

 

Π.χ. η πιο απλή περίπτωση, δύο σύζυγοι έχουν 50 - 50 ένα σπίτι με αυθαίρετο. Του βάζω και τους δύο στην δήλωση και κόβω απόδειξη στον ένα. ΤΟ συμφωνητικό αναφέρει και τους δύο ? Η ανάθεση-εξουσιοδότηση έχει γίνει και από τους δύο....

 

Υ.Γ. γράφαμε ταυτοχρονα augoust...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Την σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου 4014 πρέπει να την υπογράφουν όλοι οι ιδιοκτήτες του ακινήτου.

Επίσης όλοι πρέπει να εξουσιοδοτούν τον μηχανικό για το συγκεκριμένο έργο κι όλοι να κάνουν την αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση.

Τέλος, όλοι πρέπει να φαίνονται στη δήλωση, ο καθένας με τα ποσοστά του.

ΑΠΥ μπορεί να κοπεί είτε σε ένα από αυτούς, είτε να επιμεριστεί (η ΑΠΥ αναφέρεται και στο έργο).

 

Αν κάποιος θέλει ν' αποφύγει όλα τα παραπάνω, πρέπει να έχει θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής εξουσιοδότηση του καθενός από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες προς έναν από αυτούς, ο οποίος ένας και θα υπογράψει (θ' αναφέρεται) σε όλα τα υπόλοιπα έγγραφα).

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες όμως θ' αναφέρονται "χαρακτηριστικά" στο σημείο εκείνο της σύμβασης το οποίο αναφέρει "....ακίνητο τάδε, ιδιοκτησίας του ... και του .... και του ...).

Ενώ αυτός ο ένας θα αναφέρεται ως "ο νομίμως εξουσιοδοτημένος από όλους τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου ακινήτου, με βάσει την επισυναπτόμενη (-ες) εξουσιοδότηση (-εις) των λοιπών συνιδιοκτητών".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.