Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα,

Θα ήθελα σχετικά με την σοφίτα να μάθω τα παρακάτω:

α) Οι εξωτερικοί τοίχοι της σοφίτας υπολογίζονται ή εξαιρούνται στη δόμηση όπως στους εσωτερικούς εξώστες (πατάρια); 

β) Για τον υπολογισμό της σοφίτας (εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου) χρειάζεται να μετρήσεις τον υποκείμενο όροφο. Υπολογίζονται και τα έρκερ που βρίσκονται στον υποκείμενο όροφο ή ότι βρίσκεται εντός κάλυψης;

Ευχαριστώ

 

Θα ήταν χρήσιμο να ακούσω την άποψη σας.

Σε δύο ΥΔΟΜ που απευθυνθήκαμε μου έδωσαν 2 διαφορετικές γνώμες!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα και χρόνια πολλά, 

Εσωτερικός ανελκυστήρας κατοικίας θέλω να κάνει στάση και στην σοφίτα, εφόσον δεν βλέπω κάπου να απαγορευεται, θεωρώ ότι μπορεί να γίνει, το ερώτημα είναι τι γίνεται με την απόληξη του. 

 

Θεωρητικά η αποληξη ανελκυστήρα στο δώμα γίνεται με ύψος 4.20μ από τον τελευταίο όροφο. Η σοφιτα, δεν μετρα σαν όροφος, αρα το 4.20 πρέπει να μετρήσει απο τον υποκείμενο στη σοφίτα? Δύσκολο να ειναι λειτουργικός ο ανελκυστήρας στη σοφίτα.

 

Γνώμες?

 

Link to comment
Share on other sites

σωστά ο ανελκυστήρας θα πρέπει να μετρήσει το ύψος που θα φτάσει η απόληξη να μετράει από τον υποκείμενο όροφο αφού η σοφίτα δεν μετράει σαν όροφος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και απο εμένα. Πρώτη φορά ανεβάζω στο forum. Θα ήθελα τα "φώτα σας" ως σχετικά νέος μηχανικός για περίπτωση που έχω. Μου έχει ζητηθεί να εκδώσω ΗΤΚ σε διώροφη οικοδομή με αναθεώρηση της 1ης αδείας για κατασκευή στέγης. Η άδεια είναι του 2001 και η αναθεώρηση το 2002. Έχει γίνει λοιπόν τακτοποίηση στην εν λόγω οικοδομή για σοφίτα της οικοδομής πάνω απο διαμέρισμα Δ1 του 1ου ορόφου, χωρίς σύνδεση με τον υποκείμενο όροφο (επισυνάπτω την τακτοποίηση χωρίς στοιχεία και τα σχέδια). Η "σοφίτα" έχει ανεξάρτητη είσοδο απο το κεντρικό κλιμακοστάσιο της οικοδομής. Αρχικά θα ήθελα την γνώμη σας για την ρύθμιση που έχει γίνει και δεύτερον αν μπορώ εγώ να συνεχίσω με ΗΤΚ θεωρώντας την "σοφίτα" ως ανεξάρτητο χώρο. Έχω διαβάσει τους ορισμούς των παρ. 28 και 81 του Ν.4067/2012 και θεωρώ πως δεν μπορεί να προχωρήσει η δουλειά σύμφωνα με την ρύθμιση. Η πρώτη σκέψη που κάνω είναι να αλλάξει η δήλωση και να γίνει ρύθμιση ως υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους χωρίς μειωτικό συντελεστή αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό λόγο ύψους. Μου διαφεύγει κάτι? Η όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ΔΗΛΩΣΗ.pdf ΚΑΤΟΨΗ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με έχει απασχολήσει και εμένα σχετική απορία. Αλλά αν κατάλαβα στην περίπτωσή σου πρόκειται για χώρο σε κτίριο με σύσταση οριζοντίων, ενώ προσωπικά είχα περίπτωση κτιρίου χωρίς σύσταση.

Στη δική σου περίπτωση θεωρώ ότι ο μειωτικός συντελεστής λανθασμένα δόθηκε. Το αν μπορεί να διορθωθεί η δήλωση δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι εννοείς ότι υπα΄ρχει πιθανότητα να μεταπίπτει σε κατηγορία 5. Σε παρόμοια περίπτωση εδώ στο φόρουμ (σου μεταφέρω τί θυμάμαι) η πληροφορία από το ΤΕΕ ήταν ότι γίνεται να αλλάξει δήλωση που υποβλήθηκε (αν ισχύει και στην περίπτωσή σου) πριν την κατάργηση της κατ.5. Έμπειρος συνάδελφος ωστόσο θεωρεί πως ακόμα και αν γίνεται, δεν είναι νόμιμο.

Ως προς την ΗΤ, πάλι χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν θεωρώ πως πρέπει να πάρεις την ευθύνη να καταχωρήσεις ακίνητο για το οποίο δεν είσαι σίγουρος ότι έχει ρυθμιστεί ορθά. Από την άλλη, αν πρέπει μια δήλωση του 4495 να είναι καθ'όλα ορθή για να γίνει ΗΤ, δεν ξέρω πόσο μικρό είναι τότε το ποσοστό των ακινήτων για τα οποία μπορεί να εκδοθεί ΗΤ εκ του ασφαλούς.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει καταλάβει με σαφήνεια τα όρια μεταξύ ευθύνης ελέγχου της ορθότητας προγενέστερων πράξεων και της ευθύνης ορθής συμπλήρωσης της ΗΤ (πέρα δηλ από την ορθή καταγραφή των επιφανειών), με ενδιαφέρει και προσωπικά η γνώμη του.

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, straths12 said:

... Η άδεια είναι του 2001 και η αναθεώρηση το 2002. Έχει γίνει λοιπόν τακτοποίηση στην εν λόγω οικοδομή για σοφίτα της οικοδομής πάνω απο διαμέρισμα Δ1 του 1ου ορόφου, χωρίς σύνδεση με τον υποκείμενο όροφο .....

..... Η "σοφίτα" έχει ανεξάρτητη είσοδο απο το κεντρικό κλιμακοστάσιο της οικοδομήε.......

Η Σοφίτα με βάση τον ορισμό του ΝΟΚ μπορεί να υπάρχει

1.       Αν έγινε με τις διατάξεις του ΝΟΚ δηλαδή με άδεια ή αναθεώρηση άδειας μετά το 2012 που βγήκε ο ΝΟΚ

2.       Να είναι σε λειτουργική συνέχεια και τμήμα του υποκείμενου διαμερίσματος

Αν δεν υπάρχουν αυτά τα ελάχιστα δεν μπορεί να νοηθεί ως σοφίτα μόνο και μόνο επειδή έχει κεκλιμένη στέγη.

Η χρήση της πάει ανάλογα με την πραγματική υφιστάμενη κατάσταση μπορεί να είναι ή διαμέρισμα ή αποθήκη ή άλλο.

Όποια τακτοποίηση με τους τακτοποιητικούς νόμους έχει γίνει θα πρέπει να το έχει φροντίσει αυτό για να μη θεωρηθεί ως ψευδή ή άκυρη.

«Πατέντες» αν έγιναν για να βγει μικρότερο πρόστιμο αν πράγματι έγιναν στην πραγματικότητα ανεβάζουν το πρόστιμο διότι ότι έγινε και ότι πληρώθηκε θα πρέπει να ξαναγίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

τι εννοούμε όταν λέμε υποκείμενος όροφος? 

Σε ερώτηση μου σε υπάλληλο της πολεοδομίας πήρα απάντηση οτι στο παρακάτω διάγραμμα η Σοφίτα (βγεζ) θα μετράει 50% της Δόμησης του (αΒΓδ) περιγράμματος και οχι του (ΑΒΓΔ).

Ποιά είναι η γνώμη σας? Ενω ο ΝΟΚ αναφέρει υποκείμενος Όροφος τελικά είναι υποκείμενος χώρος?

Σοφιτα.pdf

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, apostolosg said:

Καλησπέρα σας,

τι εννοούμε όταν λέμε υποκείμενος όροφος? 

Σε ερώτηση μου σε υπάλληλο της πολεοδομίας πήρα απάντηση οτι στο παρακάτω διάγραμμα η Σοφίτα (βγεζ) θα μετράει 50% της Δόμησης του (αΒΓδ) περιγράμματος και οχι του (ΑΒΓΔ).

Ποιά είναι η γνώμη σας? Ενω ο ΝΟΚ αναφέρει υποκείμενος Όροφος τελικά είναι υποκείμενος χώρος?

Σοφιτα.pdf 30.17 kB · 7 downloads

Η γνώμη μου είναι πως ισχύει ο νόμος και όχι η άποψη του υπαλλήλου ή άλλες "ερμηνείες". Η νομική επιστήμη τα έχει λύσει αυτά τα ζητήματα. 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Αλέξανδρος said:

Η γνώμη μου είναι πως ισχύει ο νόμος και όχι η άποψη του υπαλλήλου ή άλλες "ερμηνείες". Η νομική επιστήμη τα έχει λύσει αυτά τα ζητήματα. 

Αν άλλη "ερμηνεία" είναι αυτό που είπα να δούμε την παρ. 6.ιε του άρθρου 11.
"ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο. "

 

Νομίζω είναι σαφές αυτό που είπα, όπως το είπα, όπως το λέει ο νόμος.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.