Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δε φαντάζεσαι τι άκουσα. Και με το δίκιο του ο άνθρωπος.

 

Διότι, ελέω ΕΠΕ, πραγματικά θέλει χαρτούρα και τρέξιμο για να ανοίξει νέο όψεως, το οποίο σημαίνει και κόστος...Αν ήταν μια ατομική επιχείρηση, σε 5 λεπτά ανοίγει ο λογαριασμός.

 

Τι να πώ, δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που την ανακάλυψες βρε θηρίο; Ακόμη δεν έχει βγει στο επίσημο site του ΕΤΕΑΝ.

Πάντως είχε μέσα πελάτη μου που έκανε την αίτηση Απρίλιο!!!

 

 

Σε ποια τράπεζα?

 

Στην Εθνική εμένα αίτηση Απριλίου εντάχθηκε με την απόφαση στις 10-6-2013

Τρένο πάει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμβαίνει κάτι απίστευτο. Στη eurobank όπου τρέχω το εξοικονομώ μου, ΔΕΝ δέχονται λογαριασμούς προμηθευτών απο άλλες τράπεζες και δε μου συνεχίζουν το πρόγραμμα.

 

Καθόλου απίστευτο, και μάλιστα με τις ευλογίες του ΥΠΕΚΑ.

Βλέπε σελ. 244, #2433

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου απίστευτο, και μάλιστα με τις ευλογίες του ΥΠΕΚΑ.

Βλέπε σελ. 244, #2433

Αν η εταιρεία είναι Ο.Ε. ή Α.Ε. πάλι υπάρχει δυσκολία και χαρτούρα στην eurobank για λογαριασμό ;

Link to comment
Share on other sites

Μποϊκοτάζ στη Eurobank !

Όσο μπορείτε αποτρέπετε τους πελάτες σας από το να συνεργαστούν μαζί της.

 

Δεν βλέπω άλλο τρόπο άμυνας σε αυτή την κατάπτυστη συμπεριφορά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ. Απίστευτα πράγματα με τις τράπεζες.

1 ιδιοκτήτης. 2 όροφοι. Βγαίνει το πιστοποιητικό για όλο το ακίνητο και όχι για τμήμα κτιρίου.

Αιτήσεις για όλο το κτίριο εφόσον έχω 1 ιδιοκτήτη και δεν απαιτείται συνένναιση από κάποιον άλλο όπως σε πολυκατοικία.

 

Μου ζήτησε μετά από επικοινωνία με τα κεντρικά (!) να αλλάξω το πιστοποιητικό και να αφορά το τμήμα κτιρίου και όχι και τους 2 ορόφους. Φοβερά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι απαιτήσεις των τραπεζών και των ελεγκτών τους αντιβαίνουν τη νομοθεσία, θα πρότεινα επικοινωνία με την ΕΥΕΠΕΝ και τεκμηριωμένη (αν είναι και δυνατόν με ονοματεπώνυμα) καταγγελία.

 

Το θέμα πιστεύω ότι θα λυθεί σε λίγα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ. Απίστευτα πράγματα με τις τράπεζες.

1 ιδιοκτήτης. 2 όροφοι. Βγαίνει το πιστοποιητικό για όλο το ακίνητο και όχι για τμήμα κτιρίου.

Αιτήσεις για όλο το κτίριο εφόσον έχω 1 ιδιοκτήτη και δεν απαιτείται συνένναιση από κάποιον άλλο όπως σε πολυκατοικία.

 

Μου ζήτησε μετά από επικοινωνία με τα κεντρικά (!) να αλλάξω το πιστοποιητικό και να αφορά το τμήμα κτιρίου και όχι και τους 2 ορόφους. Φοβερά πράγματα...

Τα παρακάτω που γράφω ισχύουν μόνο εφόσον ο ιδιοκτήτης έκανε δύο διαφορετικές αιτήσεις. Εάν έκανε μία αίτηση, τότε έχεις απόλυτο δίκαιο.

 

Συμφωνώ ότι η eurobank (και όχι μόνο) έχει ξεφύγει, αλλά στην παραπάνω περίπτωση πιστεύω πως έχουν δίκαιο.

Εφόσον στις αιτήσεις μπήκε το κάθε διαμέρισμα μεμονωμένα, πιστεύω πως και τα ΠΕΑ θα έπρεπε να είναι ξεχωριστά, για να φανεί η βελτίωση του κάθε διαμερίσματος.

Μπορεί για παράδειγμα το ένα εκ των δύο διαμερισμάτων, να μην έπιανε τους όρους ενεργειακής βελτίωσης του προγράμματος, αλλά στο σύνολο το κτίριο να έπιανε τον στόχο.

 

Εάν η αίτηση ήταν για πολυκατοικία, θα έπρεπε το ΠΕΑ να είναι για το σύνολο του κτιρίου.

 

Έχω κάνει στην ΕΥΕΠΑΝ πολλές επώνυμες καταγγελίες για τις τράπεζες, σχεδόν για όλες και η απάντηση τους ήταν ίδια σε όλες τις περιπτώσεις. Ότι θα ειδοποιηθούν τα κεντρικά των τραπεζών.

klein mein on the line δηλαδή...

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Αν οι απαιτήσεις των τραπεζών και των ελεγκτών τους αντιβαίνουν τη νομοθεσία, θα πρότεινα επικοινωνία με την ΕΥΕΠΕΝ και τεκμηριωμένη (αν είναι και δυνατόν με ονοματεπώνυμα) καταγγελία.

 

Το θέμα πιστεύω ότι θα λυθεί σε λίγα λεπτά.

Καλημέρα

Μην είσαι τόσο σίγουρος Ηλία.

Όπως έχει ξαναγραφεί εδώ, η συγκεκριμένη τράπεζα (και ίσως και οι υπόλοιπες) στη σύμβαση που έχει υπογράψει με το δημόσιο, έχει βάλει σαν όρο το συγκεκριμένο.

Και (δεδομένων των συνθηκών) είναι φυσικό αυτό, αφού η πραγματική εξουσία ασκείται εξωθεσμικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.